Халқимизда “Ер битмас хазина, деҳқон хазинабон” дея бежиз айтилмаган. Бугун мамлакатимизда ишсиз аҳоли вакилларига ишлаб даромад топиш, моддий манфаат кўриш учун экин ерларини 30 йил муддатга ижарага бериш тартиби жорий қилингани ўзини тўла-тўкис оқламоқда.
Президентимизнинг “Деҳқон хўжаликлари ташкил этишни қўллаб-қувватлаш орқали аҳоли даромадларини ошириш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги ҳамда “Мева-сабзавотчилик ва узумчиликда оилавий тадбиркорликни ривожлантириш, қишлоқ хўжалиги ишлаб чиқаришида деҳқон хўжаликлари улушини ошириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарорлари амалий натижаларни бермоқда.
Микрокредитбанк ҳам “Бир контур – бир маҳсулот” тамойили асосида ташкил этилган лойиҳаларда фаол қатнашиб, томорқа ер эгалари, деҳқон хўжаликларини моддий қўллаб-қувватламоқда.
Улардан бири Самарқанд вилояти, Булунғур тумани, Зарафшон маҳалласидаги 10 гектар майдонда булғор қалампири етиштириш бўйича янги лойиҳа йўлга қўйилганидир.
Мазкур ҳудуд 59 нафар деҳқон хўжалиги ўртасида тақсимланиб, ҳар бир иштирокчига 10 сотихдан ер берилган. Ҳисоб-китобларга кўра, лойиҳадан жами 100 тонна ҳосил олиниши кутилмоқда. Бу эса бир деҳқоннинг ўртача 34 миллион сўмгача даромад олиши мумкинлигини англатади.
“Мана кўряпсиз — ким ишлайман деса, имконият бор. Шаҳарда яшайсизми ёки чекка қишлоқда, ҳар бир ҳудуднинг иқлим ва имкониятидан келиб чиқиб яхши даромад топиш мумкин. Фақатгина сабр, меҳнат ва ҳаракат керак” – дейди лойиҳа доирасида булғор қалампири етиштиришни йўлга қўйган деҳқонлардан бири.
Микрокредитбанк томонидан амалга оширилаётган “Бир контур — бир маҳсулот” лойиҳаси нафақат деҳқонларни қўллаб-қувватлаш, балки ҳудудлардаги иқтисодий фаолликни оширишга ҳам хизмат қилмоқда.

Проект «Один контур — один продукт» в Самарканде: «Кто говорит, что хочет работать, у того есть шанс...»
119
Обновление: 6 августа 2025, 16:58
Недаром в нашем народе говорят: «Земля – неисчерпаемое богатство, а фермер – казначей». Сегодня в нашей стране полностью оправдано введение порядка предоставления в аренду пахотных земель сроком на 30 лет безработным представителям населения для получения дохода и материальной выгоды.
Постановления Президента «О дополнительных мерах по повышению доходов населения путем поддержки создания дехканских хозяйств» и «О мерах по развитию семейного предпринимательства в сфере плодоовощеводства и виноградарства, а также увеличению доли дехканских хозяйств в производстве сельскохозяйственной продукции» дают практические результаты.
4 (80).png
Микрокредитный Банк также принимает активное участие в проектах, организованных по принципу «Один счет – один продукт», оказывая финансовую поддержку владельцам приусадебных участков и фермерам.
5 (66).png
Один из них — новый проект по выращиванию болгарского перца на участке площадью 10 гектаров в махалле Зарафшон Булунгурского района Самаркандской области.
Эта территория разделена между 59 фермерами, каждому участнику выделяется 10 акров земли. Согласно расчётам, в рамках проекта ожидается сбор 100 тонн урожая. Это означает, что один фермер может заработать в среднем 34 миллиона сумов.
6 (54).png
«Видите ли, у каждого, кто хочет работать, есть возможность. Живёте ли вы в городе или в отдалённой деревне, в зависимости от климата и возможностей каждого региона, вы можете получать хороший доход. Всё, что нужно, — это терпение, трудолюбие и старание», — говорит один из фермеров, начавших выращивать болгарский перец в рамках проекта.
Проект «Один счет – один продукт», реализуемый Микрокредитбанком, не только поддерживает фермеров, но и служит повышению экономической активности в регионах.