Халқимизда “Ер битмас хазина, деҳқон хазинабон” дея бежиз айтилмаган. Бугун мамлакатимизда ишсиз аҳоли вакилларига ишлаб даромад топиш, моддий манфаат кўриш учун экин ерларини 30 йил муддатга ижарага бериш тартиби жорий қилингани ўзини тўла-тўкис оқламоқда.
Президентимизнинг “Деҳқон хўжаликлари ташкил этишни қўллаб-қувватлаш орқали аҳоли даромадларини ошириш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги ҳамда “Мева-сабзавотчилик ва узумчиликда оилавий тадбиркорликни ривожлантириш, қишлоқ хўжалиги ишлаб чиқаришида деҳқон хўжаликлари улушини ошириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарорлари амалий натижаларни бермоқда.
Микрокредитбанк ҳам “Бир контур – бир маҳсулот” тамойили асосида ташкил этилган лойиҳаларда фаол қатнашиб, томорқа ер эгалари, деҳқон хўжаликларини моддий қўллаб-қувватламоқда.
Улардан бири Самарқанд вилояти, Булунғур тумани, Зарафшон маҳалласидаги 10 гектар майдонда булғор қалампири етиштириш бўйича янги лойиҳа йўлга қўйилганидир.
Мазкур ҳудуд 59 нафар деҳқон хўжалиги ўртасида тақсимланиб, ҳар бир иштирокчига 10 сотихдан ер берилган. Ҳисоб-китобларга кўра, лойиҳадан жами 100 тонна ҳосил олиниши кутилмоқда. Бу эса бир деҳқоннинг ўртача 34 миллион сўмгача даромад олиши мумкинлигини англатади.
“Мана кўряпсиз — ким ишлайман деса, имконият бор. Шаҳарда яшайсизми ёки чекка қишлоқда, ҳар бир ҳудуднинг иқлим ва имкониятидан келиб чиқиб яхши даромад топиш мумкин. Фақатгина сабр, меҳнат ва ҳаракат керак” – дейди лойиҳа доирасида булғор қалампири етиштиришни йўлга қўйган деҳқонлардан бири.
Микрокредитбанк томонидан амалга оширилаётган “Бир контур — бир маҳсулот” лойиҳаси нафақат деҳқонларни қўллаб-қувватлаш, балки ҳудудлардаги иқтисодий фаолликни оширишга ҳам хизмат қилмоқда.

The "One Contour - One Product" project in Samarkand: "Whoever says they want to work, there is a chance..."
It is not for nothing that our people say, "Land is an inexhaustible treasure, and the farmer is a treasurer." Today, the introduction of a 30-year lease of arable land to unemployed members of the population in our country to earn income and receive material benefits is fully justified.
The President's resolutions "On additional measures to increase the income of the population by supporting the establishment of dehkan farms" and "On measures to develop family entrepreneurship in fruit and vegetable growing and viticulture, and increase the share of dehkan farms in agricultural production" are yielding practical results.
4 (80).png
Microcredit Bank is also actively participating in projects organized on the principle of "One account - one product", providing financial support to homestead landowners and farmers.
5 (66).png
One of them is the launch of a new project to grow bell pepper on a 10-hectare area in the Zarafshan neighborhood of the Bulungur district of the Samarkand region.
This area was divided among 59 farmers, each participant was given 10 acres of land. According to calculations, a total of 100 tons of crops are expected to be harvested from the project. This means that one farmer can earn an average of 34 million soums.
6 (54).png
"You see, whoever wants to work has an opportunity. Whether you live in a city or a remote village, depending on the climate and opportunities of each region, you can earn a good income. All you need is patience, hard work, and effort," says one of the farmers who started growing bell peppers as part of the project.
The "One Account - One Product" project implemented by Microcredit Bank not only supports farmers, but also serves to increase economic activity in the regions.