Toshkentdagi muhtasham «Turkiston» saroyida Markaziy bank, Axborot texnologiyalari tashkilotlari assotsiatsiyasi, Banklar assotsiatsiyasi hamkorligida BankExpo-2015 yillik ko'rgazmasi doirasida unda faol ishtirok etgan banklar va tadbirkorlarni taqdirlash marosimi o'tkazildi.
Marosimda so'zga chiqqanlar bank tizimida ijobiy o'zgarishlar amalga oshirilayotganini ta'kidladilar. Mamlakatimizda kichik biznes va xususiy tadbirkorlikni rivojlantirish uchun ishbilarmonlikka qulay muhit yaratilayotgani, ortiqcha qog'ozbozliklarga barham berilgani, tizimga axborot-kommunikatsiya texnologiyalarining jadal olib kirilishi tadbirkorlik sub'ektlari uchun vaqt va moddiy xarajatlarni qisqartirish imkoniyati yaratilgani, bularning barchasi banklarning tadbirkorlarga ishonchli hamkor sifatida qaralayotganiga omil bo'layotganini qayd etdilar.
Tadbir davomida yangi ishlab chiqarishlarni joriy etish, yangi ish o'rinlari yaratish, ichki bozorni yangi mahsulotlar bilan to'ldirishga qaratilgan tadbirkorlarning 200 ta biznes-rejasi imtiyozli kredit olish huquqini beruvchi sertifikatlar bilan taqdirlandi.
Tantanali anjumanda BankExpo-2015 natijalari ko'rib chiqildi. Bank sohasidagi so'nggi yutuqlar va yangi imkoniyatlar, tadbirkorlar uchun yaratilgan qulaylik va shart-sharoitlar, yangi texnologiyalar, xizmatlar taqdim etildi. Respublikamizning barcha viloyatlari va Toshkentda bo'lib o'tgan ko'rgazmalarga 120 mingdan ziyod bank xizmatlari iste'molchilari tashrif buyurdi.
Marosim nihoyasida milliy ko'rgazmani tashkil etishda faol ishtirok etgan, tadbirkorlik sub'ektlarini faol qo'llab-quvvatlayotgan, davlat dasturlari ijrosini ta'minlashda jonbozlik ko'rsatayotgan bank muassasalari turli nominatsiyalar bo'yicha g'oliblar deb topildi va ularga qimmatbaho mukofotlar topshirildi.
Shunday qilib,
«Ipoteka-bank» ATIB - «Tadbirkorlarning eng yaxshi hamkori va ishonchli tayanchi»;
«Mikrokreditbank» ATB - «Eng yaxshi mikrokreditlash xizmati»;
«Agrobank» ATB - «Ta'lim muassasalari bitiruvchilarini qo'llab-quvvatlovchi eng yaxshi bank»;
DT Xalq banki - «Oilaviy tadbirkorlikni qo'llab-quvvatlovchi eng yaxshi bank»;
ATB «Qishloq qurilish bank» - «Innovatsion loyihalarni qo'llab-quvvatlovchi eng yaxshi bank»;
ATB «Qishloq qurilish bank» - «Qishloq farovonligiga qo'shayotgan hissasi uchun»;
O'zbekiston Respublikasi TIF Milliy banki - «Xorijiy kredit liniyalarini jalb etayotgan eng yaxshi bank»;
«O'zsanoatqurilishbank» ATB - «Eng faol investitsion bank»;
«Asaka» bank (DATB) - «Ayollar tadbirkorligini qo'llab-quvvatlovchi eng yaxshi bank»;
«InFinBank» XATB - «Hududlarda faoliyatini kengaytirayotgan eng yaxshi bank»;
«Orient Finans» XATB - «Innovatsion g'oyalarni qo'llab-quvvatlashga intiluvchan eng yaxshi bank»;
«Trastbank» XABB - «Mijozlarga sifatli xizmat ko'rsatuvchi eng yaxshi bank»;
«Hamkorbank» ATB - «Hududiy BankExpo-2015 ko'rgazmasida eng faol ishtirok etgan bank»;
«Kapitalbank» ATB - «Bank tizimini nufuzini oshirishga qaratilgan xorijiy investorlar ishtirokida tashkil etilgan yilning eng yaxshi anjumani»;
AITB «Ipak yo'li banki» - «Mijozlarga masofadan xizmat ko'rsatuvchi eng yaxshi bank»;
O'zbekiston Respublikasi TIF Milliy banki - «So'rov natijalariga ko'ra eng ko'p ovoz to'plagan bank»;
«Ipoteka-bank» ATIB - «Eng yaxshi reklama kompaniyasi»;
«Kapitalbank» ATB - «Eng yaxshi axborot bilan ta'minlangan stend»;
ATB «Qishloq qurilish bank» - «Eng yaxshi stend personali xizmati»;
«Asaka» DATB - «Eng yaxshi stend dizayni”;
Xalq banki - «Tashrif buyuruvchilar e'tibori sovg'asi»;
XATB «Orient Finans» - «Eng ko'p tashrif buyurilgan stend»;
AT «Aloqabank» - «Eng yaxshi texnik jixozlangan stend»;
Markaziy bankning Samarqand viloyati Bosh boshqarmasi «Eng yaxshi hududiy BankExpo-2015 ko'rgazmasi»;
ATB «Asia Alliance Bank» - «Eng samarali moliyaviy loyiha»;
«Mikrokreditbank» Qorovul filiali, ATB «Asia Alliance Bank»ning Qarshi filiali, «Ipak yo'li banki»ning Chilonzor filiali, XABB «Trastbank»ning Andijon filiali, «Aloqa» bankning Samarqand filiali “Tadbirkorlarni moliyaviy qo'llab-quvvatlayotgan eng yaxshi hududiy bank filiali” nominatsiyalari g'olibi deb topildi.

BANKEXPO - 2015: поощрены активные участники выставки
Во Дворце «Туркистон» в городе Ташкенте состоялось награждение активных предпринимателей и банков. Организатором мероприятия выступил Центральный банк совместно с Ассоциацией предприятий и организаций информационных технологий, а также Ассоциацией банков.
Выступающие на мероприятии отметили, что в банковской системе происходят положительные перемены. В стране создана благоприятная деловая среда, введены льготы и преференции для развития малого бизнеса и частного предпринимательства, сокращаются бумажные процедуры, внедряются информационно-коммуникационные технологии, экономящие субъектам предпринимательства время и средства, что в конечном счете укрепляет доверие к банкам.
На мероприятии было озвучено, что в этом году банки планируют выделить более 9 трлн сумов в виде кредитов малому бизнесу и частному предпринимательству, из них для развития женского предпринимательства – 1,2 трлн сумов, выпускникам образовательных учреждений в виде льготных кредитов – 250 млрд сумов. Также отмечено, что в настоящее время банки планируют ряд мер по существенному расширению использования кредитов.
В ходе церемонии предпринимателям-авторам 200 бизнес-планов, предусматривающих создание новых производств, рабочих мест и наполнение внутреннего рынка новой продукцией, вручены сертификаты на право получения льготных кредитов.
На торжественной церемонии были объявлены результаты BankExpo-2015. Выставка продемонстрировала последние достижения и возможности банковской системы, услуги и продукты, созданные для предпринимателей и населения, инновационные технологии, внедренные в практику. В общей сложности, выставку, которая прошла во всех регионах республики, посетили более 120 тыс. человек.
В конце мероприятия банковские учреждения, принявшие активное участие в организации ежегодной национальной выставки и внесшие значительный вклад в исполнение госпрограмм и поддержку предпринимательства, были награждены ценными призами.
Таким образом, были определены следующие номинации и победители в них:
«Самый лучший партнер и надежная опора предпринимателей» — АКИБ «Ипотека-банк»;
«Самая лучшая услуга по микрофинансированию» — АКБ «Микрокредитбанк»;
«Самый лучший банк по поддержке выпускников образовательных учреждений» — АКБ «Агробанк»;
«Самый лучший банк по поддержке семейного предпринимательства» — ГК Народный банк;
«Самый лучший банк по финансированию инновационных проектов субъектов малого бизнеса» — АКБ «Кишлок курилиш банк»;
«За особый вклад в благоустройство села» — АКБ «Кишлок курилиш банк»;
«Самый лучший банк по привлечению иностранных кредитных линий» — Национальный банк ВЭД РУ;
«Самый лучший инвестиционный банк» — АКБ «Узпромстройбанк»;
«Самый лучший банк по поддержке женского предпринимательства» — ГАКБ «Асака»;
«Самый лучший банк, расширяющий деятельность в регионах» — ЧАКБ InFinBank;
«Самый лучший банк, стремящийся поддерживать инновационные идеи» — ЧАКБ «Ориент Финанс»;
«Самый лучший банк по обслуживанию клиентов» — ЧАББ «Трастбанк»;
«Самый активный участник региональной выставки BankExpo-2015» — АКБ «Хамкорбанк»;
«Самое лучшее мероприятие года с участием зарубежных инвесторов, направленное на повышение имиджа банковской системы» — АКБ «Капиталбанк»;
«Самый лучший банк по дистанционному обслуживанию клиентов» — АИКБ «Ипак йўли»;
«Самый лучший банк согласно опросам» — Национальный банк ВЭД РУ;
«Самая лучшая рекламная кампания» — АКИБ «Ипотека-банк»;
«Самый лучший информационный стенд» — АКБ «Капиталбанк»;
«Самый лучший стендовый персонал» — АКБ «Кишлок курилиш банк»;
«Самый лучший дизайн стенда» — ГАКБ «Асака»;
«Привлекательность для посетителей» — ГК Народный банк;
«Самый посещаемый стенд» — ЧАКБ «Ориент Финанс»;
«Самый лучший технически оформленный стенд» — АК «Алокабанк»;
«Самая лучшая региональная выставка BankExpo-2015» — Главное управление Центрального банка по Самаркандской области;
«Самый эффективный финансовый проект» — АКБ «Asia Alliance Bank»;
«Самый лучший территориальный филиал банка по финансовой поддержке предпринимателей» — филиал Коровул «Микрокредитбанка», Каршинский филиал Asia Alliance Bank, Чиланзарский филиал «Ипак йули», Андижанский филиал «Трастбанка», Самаркандский филиал «Алокабанка».