“Микрокредитбанк” аксиядорлик-тижорат банки Кузатув кенгаши мажлисининг 2025-йил 17-апрелдаги 11-сонли баённомаси асосида, номинал қиймати 1 068 (бир минг олтмиш саккиз) сўм бўлган 1 942 977 590 (бир миллиард тўққиз юз қирқ икки миллион тўққиз юз етмиш етти минг беш юз тўқсон) дона оддий эгасининг номи ёзилган ҳужжациз шаклдаги аксиялар чиқарилганлигини ҳамда ушбу чиқарилишдаги аксиялар Ўзбекистон Республикаси Истиқболли лойиҳалар миллий агентлиги томонидан 2025-йил 19-майда Р0005-32-сон билан рўйхатга олинганлигини маʼлум қилади.
Аксиялар қўшимча чиқарилиши тўғрисидаги қарорга мувофиқ:
ушбу чиқарилишдаги аксияларни жойлаштиришда овоз берувчи аксияларнинг эгалари бўлган аксиядорлар уларни имтиёзли равишда олиш ҳуқуқига эга;
аксиядор ушбу чиқарилишдаги аксияларни ўзига тегишли шу турдаги аксиялар миқдорига мутаносиб миқдорда имтиёзли олиш ҳуқуқига эга бўлади;
Банк аксияларини имтиёзли олиш ҳуқуқига эга бўлган шахсларнинг рўйхати 2025-йил 17-апрел куни ҳолатига шакллантирилган Банк аксиядорлари реестрининг ма’лумотлари асосида тузилади;
имтиёзли ҳуқуқ амалга оширилган тақдирда, аксиядорлар аксияларнинг фақат бутун миқдорини олиши мумкин;
имтиёзли ҳуқуққа эга бўлган аксиядор аксияларни олиши тўғрисида ўзининг исми-шарифи (номи) ва яшаш жойи (жойлашган ери), ўзи оладиган аксияларнинг сони кўрсатилган ёзма шаклдаги аризани ва ҳақ тўлаганлик тўғрисидаги ҳужжатни Банкка (Банкнинг Бош офиси ёки Банк ҳудудий бўлинмалари орқали) юбориш орқали ўз имтиёзли ҳуқуқини тўлиқ ёки қисман амалга оширишга ҳақли. Бундай ариза мазкур имтиёзли ҳуқуқнинг амал қилиш муддати ичида Банкка (Банкнинг Бош офиси ёки Банк ҳудудий бўлинмалари орқали) тақдим этилиши керак;
аксиядорларнинг аксияларни имтиёзли олиш ҳуқуқи билдиришнома э’лон қилинган пайтдан э’тиборан 10 (ўн) кун давомида амал қилади;
имтиёзли ҳуқуқдан бошқа шахс фойдасига воз кечишга йўл қўйилмайди;
ушбу чиқарилишдаги аксиялар 1 068 (бир минг олтмиш саккиз) сўмдан жойлаштирилади;
аксиялар учун тўловлар Ўзбекистон Республикаси миллий валютасида фақат пул маблағлари билан нақд ва (ёки) нақдсиз шаклда қонунчиликда белгиланган тартибда амалга оширилади;
аксиялар тўланишига келиб тушадиган нақд ва (ёки) нақдсиз шаклдаги пул маблағлари, шу жумладан пластик карталардаги пул маблағлари кўчирилиши лозим бўлган Эмитентнинг банк реквизитлари – банк номи: “Микрокредитбанк” аксиядорлик-тижорат банки (қисқа номи: “Микрокредитбанк” АТБ), банк манзили: 100047, Ўзбекистон Республикаси, Тошкент шаҳри, Миробод тумани, Амир Темур шох кўчаси, 4-уй, банк таркибий бўлинмаси номи: Амалиёт бошқармаси (қисқа номи: Амалиёт бошқармаси), банк таркибий бўлинмаси манзили: 100047, Ўзбекистон Республикаси, Тошкент шаҳри, Миробод тумани, Амир Темур шох кўчаси, 4-уй, банк СТИР: 200547792, банк ҳисобварақлари: 29830000300000433277 (Ўзбекистон Республикаси Иқтисодиёт ва молия вазирлиги учун), 29830000604515255001 (Ўзбекистон Республикаси Тикланиш ва тараққиёт жамғармаси учун) ва 29830000900000433213 (бошқа аксиядорлар учун), банк коди (МФО):00433 бўйича қабул қилинади;
имтиёзли ҳуқуқ асосида ҳар бир аксиядор олишга ҳақли бўлган аксияларнинг сонини аниқлаш тартиби – аксиядор ўзига тегишли оддий аксияларни Банк томонидан илгари жойлаштирилган жами 4 791 517 373 дона оддий аксиялардаги улушини аниқлайди ва шу улушга тенг улушда ушбу чиқарилишдаги аксиялардан олишга ҳақли бўлади.

Акционеры, являющиеся владельцами голосующих (обыкновенных) акций акционерного коммерческого банка «Микрокредитбанк»
278
Обновление: 18 октября 2025, 12:01
Акционерный коммерческий банк «Микрокредитбанк» сообщает, что на основании протокола заседания Наблюдательного совета № 11 от 17 апреля 2025 года выпущено 1 942 977 590 (один миллиард девятьсот сорок два миллиона девятьсот семьдесят семь тысяч пятьсот девяносто) штук акций на предъявителя номинальной стоимостью 1 068 (одна тысяча шестьдесят восемь) сумов, и акции данного выпуска зарегистрированы Национальным агентством по перспективным проектам Республики Узбекистан 19 мая 2025 года за № П0005-32.
В соответствии с решением о дополнительном выпуске акций:
Акционеры — владельцы голосующих акций настоящего выпуска имеют право на их преимущественное получение при размещении акций;
акционер будет иметь право преимущественного получения акций данного выпуска в количестве, пропорциональном количеству принадлежащих ему акций данного типа;
Список лиц, имеющих преимущественное право приобретения акций Банка, составляется на основании данных реестра акционеров Банка по состоянию на 17 апреля 2025 года;
в случае осуществления преимущественного права акционеры имеют право получить только все количество акций;
Акционер, имеющий преимущественное право, вправе реализовать свое преимущественное право полностью или частично, направив в Банк (через Головной офис или территориальные подразделения Банка) письменное заявление с указанием своего имени, наименования, места жительства (места нахождения), количества приобретаемых акций и документа, подтверждающего оплату. Такое заявление должно быть подано в Банк (через Головной офис Банка или территориальные подразделения) в течение срока действия указанного преимущественного права;
Преимущественное право акционеров на получение акций действует в течение 10 (десяти) дней с даты публикации уведомления;
Отказ от преимущественного права в пользу другого лица не допускается;
Акции данного выпуска будут размещены по номинальной стоимости 1 068 (одна тысяча шестьдесят восемь) сумов;
Оплата акций осуществляется только в национальной валюте Республики Узбекистан в наличной и (или) безналичной форме в порядке, установленном законодательством;
Реквизиты банка эмитента, на которые должны быть перечислены наличные и (или) безналичные денежные средства, поступившие в оплату акций, в том числе денежные средства по пластиковым карточкам - наименование банка: Акционерный коммерческий банк «Микрокредитбанк» (сокращенное наименование: АКБ «Микрокредитбанк»), адрес банка: 100047, Республика Узбекистан, г. Ташкент, Мирабадский район, ул. Амира Темура, филиал, дом 4, наименование структурного подразделения банка: Операционный департамент (сокращенное наименование: Операционный департамент), адрес банка: 100047, Республика Узбекистан, г. Ташкент, Мирабадский район, ул. Амира Темура, филиал, дом 4, ИНН банка: 200547792, банковские счета: 29830000300000433277 (для Министерства экономики и финансов Республики Узбекистан), 29830000604515255001 (для Фонда реконструкции и развития Республики Узбекистан) и 29830000900000433213 (для остальных акционеров), код банка (МФО): 00433;
Порядок определения количества акций, которое каждый акционер имеет право получить в порядке преимущественного права - акционер определяет долю принадлежащих ему обыкновенных акций в общем количестве 4 791 517 373 обыкновенных акций, ранее размещенных Банком, и имеет право получить акции данного выпуска в пропорции, равной этой доле.