Qashqadaryo viloyatida “Mikrokreditbank” tomonidan “Bank sarmoyalari – tadbirkorlik, bunyodkorlik va taraqqiyot xizmatida” mavzusida ko`rgazmali-seminar bo`lib o`tdi. Unda mazkur bankning viloyatlardagi filiallari rahbarlari, xususiy biznes vakillari, fermerlar va ommaviy axborot vositalari xodimlari ishtirok etdi.
Bank matbuot xizmatidan ma`lum qilishlaricha, “Qishloq taraqqiyoti va farovonligi yili” Davlat dasturi doirasida joriy yilning o`tgan davrida viloyatdagi tadbirkorlarga imtiyozli shartlar asosida 11 milliard so`mdan ortiq mablag` ajratilgan. Bu o`tgan yilning shu davriga nisbatan 2,9 barobar ko`pdir. Ushbu mablag`lar ichki bozorni tovarlar bilan to`ldiradigan kichik biznes va xususiy tadbirkorlik subyektlarining ishlab chiqarish salmog`ini oshirishga xizmat qilayotir.
Joriy yilda xotin-qizlarni tadbirkorlikka jalb etish, ularni doimiy ish bilan ta`minlash va moliyaviy qo`llab-quvvatlash maqsadida ajratilgan 978,6 million so`m miqdoridagi sarmoya evaziga qariyb 900 yangi ish o`rni yaratildi.
Anjumanda bank mutaxassislari bilan ishbilarmonlar tadbirkorlikni tashkil etish, qishloq sharoitida mikrosarmoyalardan yanada samaraliroq foydalanish, joylardagi ishlab chiqarish ko`lamini kengaytirish, ko`rsatilayotgan xizmatlar sifatini oshirish imkoniyatlari borasida fikr almashdilar.

В Кашкадарьинской области состоялся показательный семинар на тему «Банковские средства – на службе предпринимательства, созидания и процветания», организованный «Микрокредитбанком». В нем приняли участие руководители областных филиалов этого банка, представители частного бизнеса, фермеры и работники средств массовой информации.
Как сообщили в пресс-службе банка, в рамках Государственной программы «Год развития и благоустройства села» с начала года предпринимателям области на льготных условиях выделены средства в размере более 11 миллиардов сумов. Это в 2,9 раза больше, чем за тот же период прошлого года. Эти кредиты направляются на развитие субъектов малого бизнеса и частного предпринимательства.
В нынешнем году в целях широкого привлечения женщин к предпринимательству, обеспечения их постоянной работой и материальной поддержки им было выделено 978,6 миллиона сумов, что позволило образовать почти 900 новых рабочих мест.
Принявшие участие в семинаре специалисты банка и предприниматели обменялись мнениями по таким вопросам, как организация предпринимательства, эффективное использование микрокредитов в сельских условиях, расширение масштабов производства на местах, повышение качества предоставляемых услуг.