“Tadbirkor ayol – barkamol avlod bunyodkori!”
Shu kunlarda mamlakatimizning barcha xududlarida Eng ulug' va eng aziz bayram, Mustaqilligimizning 23 yilligi keng nishonlanmoqda. Joylarda mazkur sanaga bag'ishlab, “Yagonasan, muqaddas Vatanim, sevgi va sadoqatim senga baxshida go'zal O'zbekistonim!” shiori ostida turli tadbirlar tashkil etilmoqda. Anashunday tadbirlar Surxondaryo viloyatining Oltinsoy, Muzrobod va Qiziriq tumanlarida tashkil etildi.
O'zbekiston Respublikasi Markaziy banki, O'zbekiston Xotin-qizlar qo'mitasi va “Mikrokreditbank” aksiyadorlik tijorat banki hamkorligida “Tadbirkor ayol – barkamol avlod bunyodkori!” nomli yangi loyiha doirasida o'tkazilgan mazkur tadbirda viloyat va tuman hokimliklari, Xotin-qizlar qo'mitasi, tijorat banklari mutasaddi xodimlari, shuningdek keng jamoatchilik vakillari ishtirok etishdi.
Ma'lumki, Prezidentimiz tashabbusi va 2006-yil 5-maydagi Farmoni asosida faoliyat yuritib kelayotgan “Mikrokreditbank” aktsiyadorlik tijorat banki o'tgan davr mobaynida ko'plab yurtdoshlarimiz, ayniqsa xotin-qizlarni tadbirkorlik faoliyatiga jalb qilish, ularni moliyaviy qo'llab-quvvatlash, konsalning xizmatlari ko'rsatish barosida samarali faoliyat yuritib kelmoqda.
Jumladan, “Mikrokreditbank” tomonidan joriy “Sog'lom bola yili” Davlat Dasturi ijrosi yuzasidan ayollar tadbirkorligini har tomonlama rivojlantirish va moliyaviy qo'llab-quvvatlash maqsadida ayol tadbirkorlarga shuningdek, ishchilarining 50 foizini xotin-qizlar tashkil etuvchi kichik biznes va xususiy tadbirkorlik sub'ektlariga ajratiladigan kredilar hajmini o'tgan yilga nisbatan 1,3 barobarga oshirish, ya'ni 74 milliard so'mga etkazish ko'zda tutilgan bo'lsa, yilning o'tgan olti oyi mobaynida qariyb 37 milliard so'mlik kredit mablag'lari ajratildi. Natijada 4840 nafardan ziyod xotin-qizlar uchun doimiy ish o'rinlari yaratildi.
Mazkur tadbirda ko'zlangan asosiy maqsad ham Respublikamizning chekka tumanlarida ayollar iqtisodiy imkoniyatlarini kengaytirish, ehtiyojmand oilalarga daromad manbalarini yaratishda ijtimoiy yordam ko'rsatish imkoniyatlarini kengaytirish maqsadida viloyatning Oltinsoy, Muzrabod, Qiziriq kabi tumanlarida boshlang'ich sarmoya mikrokreditlariga ehtiyojmand bo'lgan ayollarni aniqlash, tadbirkorlik asoslariga o'qitish, ularga guruh kafilligi asosida mikrokreditlar ajratish ishlarini tashkil etishga qaratilgan.
Maqallamizda qo'li gul, chevar ayollarimiz juda ko'p, – deydi Qiziriq tumani Zartepa maqalla fuqarolar yig'inida yashovchi Dilfuza Boymatova. – Biroq tadbirkor sifatida ish boshlash, zamonaviy tikuv uskunalari xarid ?ilishimiz uchun mablag' masalasi biroz qiyinchilik tug'dirardi. Shu bois “Mikrokreditbank” tomonidan hech Qanday ta'minotsiz guruh kafilligi asosida mikrokreditlar ajratilishi biz uchun ayni muddao bo'ldi.
Tadbirda so'zga chiqqanlar xukumatimiz tomonidan xotin-qizlarning tadbirkorlik faoliyatiga jalb qilish, kerak bo'lsa ayollarning o'z qobiliyat va imkoniyatlarini ro'yobga chiqarishlari uchun zarur shart-sharoitlar yaratish, oilaning ijtimoy-maishiy shart-sharoitlarini yaxshilash, iqtisodiy va ma'naviy asoslarini mustah?kamlash borasida puxta o'ylangan holda olib borilayotgan siyosat natijada bugun jamiyatimizda faol va tadbirkor ayollar safi nechog'lik kengayib borayotganini e'tirof etdilar.
Tadbir doirasida Xatin-qizlar qo'mitasi bilan hamkorlikda qishloq ayollarining imkoniyatlarini kengaytirish, ehtiyojmand oilalarga daromad manbalarini yaratish va ularga ijtimoiy yordam ko'rsatish maqsadida o'zaro yordam gurulari tuzilib, 150 nafar qishloq ayollariga tadbirkorlik faoliyatini yo'lga qo'yishlari uchun imtiyozli sarmoyalar ajratildi.
26 июн 2025
Микрокредитбанк томонидан аҳоли бандлигини таʼминлаш ва камбағалликни қисқартириш бўйича амалга оширилаётган ишлар
13 май 2025
СИРДАРЁДА БРИФИНГ ЎТКАЗИЛАДИ
Микрокредитбанк Сирдарё вилоят бошқармаси томонидан аҳоли бандлигини ошириш ва камбағалликни қисқартириш бўйича брифинг ўтказилади

Деловая женщина – опора гармонично развитого поколения
В эти дни во всех уголках нашей страны готовятся к встрече самого дорогого, самого великого праздника – 23-летней годовщины обретения Независимости. На местах проводятся различные мероприятия под девизом «Люблю тебя, ты дорог мне, родной мой Узбекистан!». Подобные мероприятия прошли в Алтынсайском, Музрабадстком и Кызырыкском районе Сурхандарьинской области.
Они состоялись в рамках организованного Центральным банком в сотрудничестве с Акционерно-коммерческим банком «Микрокредитбанк» нового проекта «Деловая женщина – опора гармонично развитого поколения». В них приняли участие представители местных государственных органов, Комитета женщин, ответственные работники коммерческих банков, представители общественности.
Созданный по инициативе Президента 5 мая 2006 года «Микрокредитбанк» за довольно короткий срок внес значительный вклад в поддержку предпринимательской деятельности многих наших соотечественников, в том числе, деловых женщин, оказывая им финансовые и консалтинговые услуги.
В частности, в ходе Государственной программы «Год здорового ребенка» оказывается широкое содействие женскому предпринимательству. Так, в нынешнем году намечено в 1,3 раза увеличить объем кредитных средств для поддержки субъектов малого бизнеса и частного предпринимательства, в которых 50 или более процентов от общего числа работников составляют женщины. В течение года с этой целью намечено вложить 74 миллиарда сумов, а за истекшее полугодие было выделено 37 миллиардов сумов. В результате для 4 840 девушек и женщин были созданы постоянные рабочие места.
Одна из главных целей мероприятия – повышение экономических возможностей женщин из отдаленных районов, создание источников доходов для малоимущих семей. С этой целью в Алтынсайском, Музрабадстком и Кызырыкском районах проведена работа по определению женщин, желающих получить микрокредиты, созданию групп для кредитования на основе группового поручительства, обучению сельских женщин навыкам ведения бизнеса.
- В нашей махалле много умелых швей, - говорит Дильфуза Бойматова, жительница сельского схода граждан Зартепа Кызырыкского района. Но у них не всегда хватает средств для того, чтобы приобрести современное швейное оборудование и заняться на этой основе своим делом. Поэтому для нас большим стимулом становится возможность получить выгодный кредит в «Микрокредитбанке» на основании группового поручительства.
Выступившие на мероприятии отмечали, что благодаря мерам, принимаемым руководством республики, открываются широкие возможности для развития женского предпринимательства, повышения на этой основе благосостояния семей, в результате чего ряды деловых женщин постоянно пополняются.
В рамках проекта в сотрудничестве с Комитетом женщин были определены целевые группы нуждающихся в поддержке сельских женщин, благодаря чему 150 сельчанок получили льготные кредиты для начала предпринимательской деятельности.