Bank kreditlari – farovon turmushga
O‘zbekiston Respublikasi Markaziy banki tomonidan “Sog‘lom bola yili” Davlat dasturi ijrosi bo‘yicha bank tizimida amalga oshirilgan ishlarga bag‘ishlangan matbuot anjumani o‘tkazildi.
O‘zbekiston Respublikasi Markaziy banki departamenti direktori A.Qosimov va boshqalar mamlakatimiz bank-moliya muassasalari tomonidan xotin-qizlarning uy-ro‘zg‘or yumushlarini yengillatish, yoshlar, ayniqsa, kasb-hunar kollejlari bitiruvchilarini tadbirkorlik faoliyatiga keng jalb etish, oilaviy biznesni rivojlantirish, yosh oilalarning uy-joy sharoitini yaxshilashga ko‘maklashish orqali oilalar turmush darajasi va farovonligini oshirish borasida keng ko‘lamli ishlar bajarilganini ta’kidladi.
“Sog‘lom bola yili” Davlat dasturida belgilangan vazifalar doirasida 2014-yil davomida 4 trillion 509,2 milliard so‘m va 302,9 million dollar miqdorida mablag‘lar o‘zlashtirilishi, shundan bank kreditlari 1 trillion 810,6 milliard so‘mni tashkil etishi ko‘zda tutilgan edi.
Kasb-hunar kollejlari bitiruvchilarining biznes loyihalarini imtiyozli shartlar asosida moliyalashtirishga 200,9 milliard so‘m yoki Davlat dasturida ko‘zda tutilgan prognozga nisbatan 1,7 barobar ko‘p sarmoya ajratildi. Xotin-qizlar tadbirkorligini qo‘llab-quvvatlash uchun qariyb 1 trillion so‘m miqdorida kreditlar yo‘naltirildi. Ishlab chiqarishni tashkil etish maqsadida sarflangan ushbu mablag‘lar ko‘plab yoshlarning biznes loyihalarini rivojlantirish, oilaviy farovonligini ta’minlashga xizmat qilish bilan bir qatorda 250 mingdan ziyod yangi ish o‘rni yaratishda qo‘l keldi.
Dastur doirasida xotin-qizlarning turmush sharoitini yaxshilash borasida ham salmoqli ishlar amalga oshirildi. Xususan, banklar tomonidan ayollarning ijtimoiy-maishiy sharoitlarini yaxshilash va uy-ro‘zg‘or buyumlari sotib olish uchun 57,3 milliard so‘m miqdorida iste’mol kreditlari ajratildi.
Shu bilan birga, qator tanlovlar o‘tkazilib, g‘oliblarga imtiyozli sarmoyalar ajratildi. “2014-yilning eng yaxshi tadbirkor ayoli” tanlovida ellikka yaqin ijtimoiy ahamiyatga molik loyiha egalariga qimmatbaho sovg‘alar va 3,5 milliard so‘mlik imtiyozli kreditlar olish huquqini beruvchi sertifikatlar topshirildi. “Qoraqalpog‘istonlik ayollarning iqtisodiy imkoniyatlarini kengaytirish” loyihasi doirasida yuzdan ortiq kam ta’minlangan oila ayollarining iqtisodiy bilimini oshirish va biznes-reja tayyorlash borasida o‘quvlar tashkil etildi.
Qishloq aholisini zamonaviy uy-joylar bilan ta’minlash, ularning maishiy turmush darajasini oshirish ham doimiy e’tiborda. Shu maqsadda namunaviy loyihalar asosida zamonaviy turar joylar, har bir viloyatda yosh oilalar uchun “Kamolot” uylari qurilib, foydalanishga topshirilmoqda. Minglab yosh oilalar banklarning imtiyozli ipoteka kreditidan foydalanib, uy-joy xarid qilish, qurish va ta’mirlashga muvaffaq bo‘ldi.
Tadbirda Keksalarni e’zozlash yilida ishbilarmonlik muhitini yanada yaxshilash, kichik biznes va xususiy tadbirkorlikni moliyaviy qo‘llab-quvvatlash borasida tuzilayotgan rejalar yuzasidan ma’lumotlar berildi. Jurnalistlar o‘zlarini qiziqtirgan barcha savollarga batafsil javob oldi.
26 июн 2025
Микрокредитбанк томонидан аҳоли бандлигини таʼминлаш ва камбағалликни қисқартириш бўйича амалга оширилаётган ишлар
13 май 2025
СИРДАРЁДА БРИФИНГ ЎТКАЗИЛАДИ
Микрокредитбанк Сирдарё вилоят бошқармаси томонидан аҳоли бандлигини ошириш ва камбағалликни қисқартириш бўйича брифинг ўтказилади

Банковские кредиты повышают благополучие
Центральным банком Республики Узбекистан проведена пресс-конференция, посвященная итогам работы по реализации Государственной программы “Год здорового ребенка”.
Директор департамента Центрального банка Республики Узбекистан А. Касымов и другие отметили, что банковско-финансовыми учреждениями страны осуществлена широкомасштабная работа, направленная на облегчение быта женщин, широкое вовлечение молодежи, особенно выпускников профессиональных колледжей, в предпринимательскую деятельность, развитие семейного бизнеса, улучшение жилищных условий молодых семей.
В рамках выполнения Государственной программы “Год здорового ребенка” в 2014 году предусматривалось освоение 4 триллионов 509,2 миллиарда сумов и 302,9 миллиона долларов, из них 1 триллион 810,6 миллиарда сумов должны были составить банковские кредиты.
На финансирование бизнес-проектов выпускников профессиональных колледжей на основе льготных условий было выделено 200,9 миллиарда сумов, что в 1,7 раза больше прогнозных показателей. На поддержку женского предпринимательства направлен почти 1 триллион сумов кредитов, что, помимо расширения производства, обеспечения благополучия семей, также способствовало созданию свыше 250 тысяч новых рабочих мест.
В рамках программы также осуществлена весомая работа по улучшению условий жизни женщин. В частности, на улучшение социально-бытовых условий женщин и приобретение предметов домашнего обихода банками было выделено 57,3 миллиарда сумов потребительских кредитов.
Был также проведен ряд конкурсов, победителям которых выделены льготные средства. Участвовавшим в конкурсе “Лучшая женщина-предприниматель 2014 года” авторам около пятидесяти проектов социального значения были вручены ценные подарки и сертификаты на получение льготных кредитов в общей сложности на 3,5 миллиарда сумов. В рамках проекта по расширению экономических возможностей женщин Каракалпакстана были организованы учебные курсы по повышению экономических знаний женщин из более чем ста малообеспеченных семей.
Постоянное внимание также уделяется обеспечению сельского населения современными домами, повышению уровня и культуры их жизни. В этой связи в каждой области вводятся в эксплуатацию современные дома по типовым проектам, дома «Камолот» для молодых семей. Тысячи молодых семей, пользуясь льготными ипотечными кредитами банков, имели возможность приобрести, построить и отремонтировать жилье.
В ходе мероприятия говорилось о предстоящих в Год внимания и заботы о старшем поколении задачах по дальнейшему улучшению деловой среды, финансовой поддержке малого бизнеса и частного предпринимательства. Журналисты получили подробные ответы на интересовавшие их вопросы.