Жорий йилнинг 24-феврал куни Ўзбекистон Миллий матбуот марказида “Микрокредитбанк” аксиядорлик тижорат банки томонидан 2024-йилда амалга оширилган ишлар натижадорлиги ҳамда 2025-йил учун белгиланган устувор вазифалар” мавзусида матбуот анжумани бўлиб ўтди. Унда Бошқарув раиси ўринбосари Ш.Ибрагимова, тегишли департамент раҳбарлари, ОAВ вакиллари, блогерлар ва иқтисодий таҳлилчилар иштирок етди.
Банк томонидан ўтган 2024-йилда 7 трлн. сўмдан зиёд кредитлар ажратилди. Шундан, 1,9 трлн. сўмлик инвестиция лойиҳалари амалга оширилди, 2,4 трлн. сўмлик кредитлар оилавий тадбиркорликни ривожлантириш дастуридан молиялаштирилди, 2 трлн. сўм кичик бизнес субйектларини қўллаб-қувватлашга йўналтирилди ҳамда 1,5 трлн. сўмлик микромолиявий хизматлар кўрсатилди.
Натижада банкка бириктирилган 1 230 та маҳаллада уларнинг ривожланиш драйверларига асосан жами 232,7 минг нафар аҳоли бандлиги таъминланди, уларнинг 113,7 минг нафари доимий ишга жойлаштирилди.
Хусусан, “Сайхунобод” тажрибаси асосида хонадонбай ишлаш орқали 7 273 та хонадонга 136,5 млрд сўмлик “молиявий пакет”лар жойлаштирилди.
Шу билан бирга, 1,2 трлн. сўм банк кредити ҳисобига 42 048 та микролойиҳалар амалга оширилиб, 73,1 мингта иш ўрни яратилди.
“Уйчи” тажрибаси асосида 996 та учрашувларда кўтарилган 8,3 мингта мурожаатлар ҳал қилиниши натижасида 31,4 мингта иш ўринлари яратилди.
2024-йилда Банк томонидан халқаро молия институтларидан 124 млн долл. ресурс олиб келинди, аҳоли ва тадбиркорлардан 1,1 трлн. сўм депозит, 609 млрд. сўм омонат жалб қилинди.
Шунингдек, хотин-қизлар тадбиркорлигини молиявий қўллаб-қувватлаш борасида 2024-йилда банк томонидан 89 592 нафар хотин-қизларнинг айнан бизнесини молиялаштириш учун 1 трлн 604 млрд сўм имтиёзли кредитлар йўналтирилди ва 92 200 нафар аёллар бандлиги таʼминланди.
Оилавий тадбиркорликни ривожлантириш дастури доирасида аҳолини тадбиркорликка жалб қилиш ва бандлигини таʼминлаш учун жами 2 трлн 397 млрд сўм кредитлар ажратилди.
Мазкур кредитларнинг 1 трлн 196 млрд сўми ёки 50 фоизи 78 836 нафар хотин-қизнинг ташаббусларини имтиёзли шартларда молиялаштиришга йўналтирилди.
Шу билан бирга, ПҚ-122-сонли қарор асосида 19 370 нафар хотин-қизларга 2024-йилда 253,2 млрд сўм кредитлар ажратиб берилди.
Банк 2025-йилги вазифаларини Президентимизнинг 2024-йил 16-декабр куни видеоселектор йиғилишида тижорат банклари олдига қўйган устувор вазифалар ва топшириқлари доирасида ташкил қилмоқда.
Жумладан, Бош банкда маҳаллабай ишлаш бўйича алоҳида департамент, ҳудудий бошқармаларда бўлинмалар ва БХО, БХМларда маҳалла секторлари ташкил қилинди. Банкка бириктирилган 1 121 та маҳаллага янги тизим асосида 332 та “маҳалла банкири” штати очилиб, малакали ва ташаббускор ходимлар билан бутланди.
Маҳалла секторлари, маҳалла банкирлари ва ёрдамчи агентлари томонидан жорий йилда Кичик ва ўрта бизнесга 5,4 трлн сўм ва дастурлар доирасида 2,9 тлрн сўм кредит ажратиш белгиланган.
Шундан, ПҚ-312 сонли қарор доирасида 1 трлн сўм, “Бизнесга биринчи қадам” доирасида 315 млрд сўм, Оилавий тадбиркорлик дастури доирасида 1,5 трлн сўм, Ҳамроҳ дастури доирасида 57 млрд сўм маблағ ажратилади.
Банк томонидан 2025-йилда барча имкониятларни ишга солиш орқали 320 минг кишининг бандлиги таʼминланади, уларнинг 131 минг нафари доимий даромадли ишга жойлаштирилса, 189 минг нафари тадбиркорликка жалб етилади.
Бунинг учун барча манбалар ҳисобидан 7,7 триллион сўмлик кредитлар ажратилади.
Кредит маблағларининг асосий қисми, яʼни камида 50 фоизи кичик бизнес субектларига йўналтирилади. Бу мақсадга еришиш учун жорий йилда халқаро молия институтларидан 260 миллион доллар маблағ жалб қилиш режалаштирилган. Мазкур маблағларнинг 50 миллион доллари “молиявий оммабоплик” дастури доирасида микролойиҳаларни молиялаштиришга йўналтирилади.
Аҳолига ижарага берилган 1 756 гектар ер майдонларида “Бир контур – бир маҳсулот” тамойили асосида 160 та намунали лойиҳаларни амалга ошириш режалаштирилган. Бу мақсадда 160 та агрегатор танлаб олинди.
Дастлабки екин сифатида 5 400 нафар аҳоли кооперативларга аʼзо бўлган.полиз ва сабзавотлар етиштириш учун агрегаторларнинг 3,8 млрд сўм кредитга талаби аниқланди.
“Супер лойиҳа” доирасида “етиштириш – қайта ишлаш – сотиш” занжирини яратиш учун 105 гектар ер майдонида 7 та намунавий лойиҳа шакллантирилди.
Мисол учун, Қорақалпоғистон Республикаси, Чимбой тумани, “Тазғара” ОФЙда ёшларга 15 гектар ер майдони ижарага берилди. Биринчи екинда – помидор, иккинчи екинда – кўкатлар екилиши режалаштирилган.
Январ-феврал ойларида “Уйчи” тажрибаси асосида банк мижозлари билан ўтказилган учрашувлар натижасида 5 857 нафар тадбиркорлар билан 482 маротаба учрашув ўтказилиб, унда кўтарилган 2 118 та мурожаат ижобий ҳал қилиниши натижасида 2 188 та янги иш ўрни яратилди.
Жумладан, 1 823 тасига 63 млрд сўм кредит ажратилди, 8 тасини 20 млрд сўмлик кредит қарздорлиги муддати узайтирилди, 287 та бошқа масалалар ҳал етилди.
Микрокредитбанк жамоаси юртимизда кичик бизнес, хусусий ва якка тартибдаги тадбиркорликни ривожлантириш, ҳунармандчилик ҳамда касаначиликни қўллаб-қувватлаш йўли билан янги иш ўринларини яратиш, айниқса, қишлоқ жойларда микромолиявий хизматларни кенгайтириш борасидаги фаолиятини давом еттиради.

МКБАНК провел пресс-конференцию на тему «Итоги проделанной работы в 2024 году и приоритетные задачи на 2025 год»
279
Обновление: 24 февраля 2025, 17:04
24 февраля текущего года в Национальном пресс-центре Узбекистана состоялась пресс-конференция на тему «Эффективность работы Акционерно-коммерческого банка «Микрокредитбанк» в 2024 году и приоритетные задачи, поставленные на 2025 год». В нем приняли участие заместитель Председателя Правления Ш.Ибрагимова, руководители профильных подразделений, представители СМИ, блогеры, экономические аналитики.
7 триллионов долларов банком в 2024 году. Выдано кредитов на сумму более 100 тыс. сумов. Из них 1,9 трлн. Реализовано инвестиционных проектов на сумму 2,4 трлн сумов. сумов кредитов профинансировано за счет программы развития семейного предпринимательства, 2 трлн сумов. сумов, на поддержку малого бизнеса – 1,5 трлн сумов. оказаны услуги микрофинансирования на сумму сумов.
В результате в 1230 населенных пунктах, связанных с банком, было трудоустроено в общей сложности 232,7 тыс. человек, исходя из факторов их развития, из которых 113,7 тыс. человек были трудоустроены на постоянные рабочие места..
В частности, по опыту «Сайхунабада» в 7273 домохозяйствах поквартирным методом размещены «финансовые пакеты» на сумму 136,5 млрд. сумов.
В то же время 1,2 трлн. За счет банковских кредитов реализовано 42 048 микропроектов и создано 73,1 тыс. рабочих мест.
По опыту «Уйчи» в результате решения 8,3 тыс. обращений, поступивших на 996 заседаниях, создано 31,4 тыс. рабочих мест.
В 2024 году Банк привлечет 124 млн долларов США у международных финансовых организаций. Были привлечены ресурсы в размере 1,1 трлн. от населения и предпринимателей. сумовый депозит, 609 млрд сум Сум депозит привлечен.
Также в части финансовой поддержки женского предпринимательства в 2024 году банк выделил 1 трлн 604 млрд сумов льготных кредитов на финансирование бизнеса 89 592 женщин, обеспечил занятость 92 200 женщин.
В рамках Программы развития семейного предпринимательства на привлечение населения к предпринимательству и обеспечение занятости населения выделено кредитов на общую сумму 2 трлн 397 млрд сумов.
Из этих кредитов 1 трлн 196 млрд сумов, или 50 процентов, были направлены на финансирование инициатив 78 836 женщин на льготных условиях.
Вместе с тем, на основании постановления №ПП-122 в 2024 году 19 370 женщинам выделены кредиты на сумму 253,2 млрд. сумов..
Банк организует свою работу на 2025 год в рамках первоочередных задач и поручений, поставленных Президентом коммерческим банкам на совещании в режиме видеоконференции 16 декабря 2024 года..
В частности, в Главном банке был создан отдельный департамент по работе с сообществами, в региональных отделениях — подразделения, а в BXO и BXM — секторы по работе с сообществами. На основе новой системы в 1121 районе, связанном с банком, было открыто 332 должности «районных банкиров», укомплектованных квалифицированными и инициативными сотрудниками.
В этом году махаллинские секторы, махаллинские банкиры и вспомогательные агенты планируют выделить субъектам малого и среднего бизнеса 5,4 трлн сумов, а также 2,9 трлн сумов кредитов по программам.
Из них 1 трлн сумов будет выделено по постановлению №ПП-312, 315 млрд сумов по программе «Первый шаг в бизнес», 1,5 трлн сумов по программе «Семейное предпринимательство» и 57 млрд сумов по программе «Компаньон».
Используя все возможности, к 2025 году банк обеспечит работой 320 000 человек, из которых 131 000 получат постоянную оплачиваемую работу, а 189 000 будут вовлечены в предпринимательскую деятельность.
На эти цели за счет всех источников будет выделено кредитов на сумму 7,7 трлн сумов.
Основная часть кредитных средств, не менее 50 процентов, будет направлена ​​малому бизнесу. Для достижения этой цели в этом году планируется привлечь 260 млн долларов США от международных финансовых институтов. Из этих средств 50 млн долларов будут направлены на финансирование микропроектов в рамках программы «Финансовая инклюзивность».
Планируется реализовать 160 модельных проектов по принципу «Один контур – один продукт» на 1756 га земель, переданных в аренду населению. Для этой цели было отобрано 160 агрегаторов.
В качестве стартовой культуры членами кооперативов стали 5400 жителей. Определена потребность агрегаторов в кредитах в размере 3,8 млрд сумов для выращивания бахчевых и овощных культур.
В рамках «Суперпроекта» на площади 105 га сформировано 7 модельных проектов для создания цепочки «выращивание – переработка – реализация».
Например, в Тазгаринском сельскохозяйственном полевом хозяйстве Чимбойского района Республики Каракалпакстан молодежи были переданы в аренду 15 гектаров земли. Первым урожаем планируется выращивать томаты, вторым — зелень.
В январе-феврале по результатам встреч с клиентами банка по опыту «Уйчи» проведено 482 встречи с 5857 предпринимателями, в ходе которых положительно решено 2118 заявлений, в результате чего создано 2188 новых рабочих мест.
В частности, 1823 предприятиям выдано кредитов на сумму 63 млрд сумов, 8 предприятиям пролонгирована задолженность по кредитам на сумму 20 млрд сумов, решено 287 других вопросов.
Команда Микрокредит Банка продолжит свою деятельность в нашей стране по развитию малого бизнеса, частного и индивидуального предпринимательства, созданию новых рабочих мест за счет поддержки ремесленничества и надомного бизнеса, расширению услуг микрофинансирования, особенно в сельской местности.