Жорий йилнинг 24-феврал куни Ўзбекистон Миллий матбуот марказида “Микрокредитбанк” аксиядорлик тижорат банки томонидан 2024-йилда амалга оширилган ишлар натижадорлиги ҳамда 2025-йил учун белгиланган устувор вазифалар” мавзусида матбуот анжумани бўлиб ўтди. Унда Бошқарув раиси ўринбосари Ш.Ибрагимова, тегишли департамент раҳбарлари, ОAВ вакиллари, блогерлар ва иқтисодий таҳлилчилар иштирок етди.
Банк томонидан ўтган 2024-йилда 7 трлн. сўмдан зиёд кредитлар ажратилди. Шундан, 1,9 трлн. сўмлик инвестиция лойиҳалари амалга оширилди, 2,4 трлн. сўмлик кредитлар оилавий тадбиркорликни ривожлантириш дастуридан молиялаштирилди, 2 трлн. сўм кичик бизнес субйектларини қўллаб-қувватлашга йўналтирилди ҳамда 1,5 трлн. сўмлик микромолиявий хизматлар кўрсатилди.
Натижада банкка бириктирилган 1 230 та маҳаллада уларнинг ривожланиш драйверларига асосан жами 232,7 минг нафар аҳоли бандлиги таъминланди, уларнинг 113,7 минг нафари доимий ишга жойлаштирилди.
Хусусан, “Сайхунобод” тажрибаси асосида хонадонбай ишлаш орқали 7 273 та хонадонга 136,5 млрд сўмлик “молиявий пакет”лар жойлаштирилди.
Шу билан бирга, 1,2 трлн. сўм банк кредити ҳисобига 42 048 та микролойиҳалар амалга оширилиб, 73,1 мингта иш ўрни яратилди.
“Уйчи” тажрибаси асосида 996 та учрашувларда кўтарилган 8,3 мингта мурожаатлар ҳал қилиниши натижасида 31,4 мингта иш ўринлари яратилди.
2024-йилда Банк томонидан халқаро молия институтларидан 124 млн долл. ресурс олиб келинди, аҳоли ва тадбиркорлардан 1,1 трлн. сўм депозит, 609 млрд. сўм омонат жалб қилинди.
Шунингдек, хотин-қизлар тадбиркорлигини молиявий қўллаб-қувватлаш борасида 2024-йилда банк томонидан 89 592 нафар хотин-қизларнинг айнан бизнесини молиялаштириш учун 1 трлн 604 млрд сўм имтиёзли кредитлар йўналтирилди ва 92 200 нафар аёллар бандлиги таʼминланди.
Оилавий тадбиркорликни ривожлантириш дастури доирасида аҳолини тадбиркорликка жалб қилиш ва бандлигини таʼминлаш учун жами 2 трлн 397 млрд сўм кредитлар ажратилди.
Мазкур кредитларнинг 1 трлн 196 млрд сўми ёки 50 фоизи 78 836 нафар хотин-қизнинг ташаббусларини имтиёзли шартларда молиялаштиришга йўналтирилди.
Шу билан бирга, ПҚ-122-сонли қарор асосида 19 370 нафар хотин-қизларга 2024-йилда 253,2 млрд сўм кредитлар ажратиб берилди.
Банк 2025-йилги вазифаларини Президентимизнинг 2024-йил 16-декабр куни видеоселектор йиғилишида тижорат банклари олдига қўйган устувор вазифалар ва топшириқлари доирасида ташкил қилмоқда.
Жумладан, Бош банкда маҳаллабай ишлаш бўйича алоҳида департамент, ҳудудий бошқармаларда бўлинмалар ва БХО, БХМларда маҳалла секторлари ташкил қилинди. Банкка бириктирилган 1 121 та маҳаллага янги тизим асосида 332 та “маҳалла банкири” штати очилиб, малакали ва ташаббускор ходимлар билан бутланди.
Маҳалла секторлари, маҳалла банкирлари ва ёрдамчи агентлари томонидан жорий йилда Кичик ва ўрта бизнесга 5,4 трлн сўм ва дастурлар доирасида 2,9 тлрн сўм кредит ажратиш белгиланган.
Шундан, ПҚ-312 сонли қарор доирасида 1 трлн сўм, “Бизнесга биринчи қадам” доирасида 315 млрд сўм, Оилавий тадбиркорлик дастури доирасида 1,5 трлн сўм, Ҳамроҳ дастури доирасида 57 млрд сўм маблағ ажратилади.
Банк томонидан 2025-йилда барча имкониятларни ишга солиш орқали 320 минг кишининг бандлиги таʼминланади, уларнинг 131 минг нафари доимий даромадли ишга жойлаштирилса, 189 минг нафари тадбиркорликка жалб етилади.
Бунинг учун барча манбалар ҳисобидан 7,7 триллион сўмлик кредитлар ажратилади.
Кредит маблағларининг асосий қисми, яʼни камида 50 фоизи кичик бизнес субектларига йўналтирилади. Бу мақсадга еришиш учун жорий йилда халқаро молия институтларидан 260 миллион доллар маблағ жалб қилиш режалаштирилган. Мазкур маблағларнинг 50 миллион доллари “молиявий оммабоплик” дастури доирасида микролойиҳаларни молиялаштиришга йўналтирилади.
Аҳолига ижарага берилган 1 756 гектар ер майдонларида “Бир контур – бир маҳсулот” тамойили асосида 160 та намунали лойиҳаларни амалга ошириш режалаштирилган. Бу мақсадда 160 та агрегатор танлаб олинди.
Дастлабки екин сифатида 5 400 нафар аҳоли кооперативларга аʼзо бўлган.полиз ва сабзавотлар етиштириш учун агрегаторларнинг 3,8 млрд сўм кредитга талаби аниқланди.
“Супер лойиҳа” доирасида “етиштириш – қайта ишлаш – сотиш” занжирини яратиш учун 105 гектар ер майдонида 7 та намунавий лойиҳа шакллантирилди.
Мисол учун, Қорақалпоғистон Республикаси, Чимбой тумани, “Тазғара” ОФЙда ёшларга 15 гектар ер майдони ижарага берилди. Биринчи екинда – помидор, иккинчи екинда – кўкатлар екилиши режалаштирилган.
Январ-феврал ойларида “Уйчи” тажрибаси асосида банк мижозлари билан ўтказилган учрашувлар натижасида 5 857 нафар тадбиркорлар билан 482 маротаба учрашув ўтказилиб, унда кўтарилган 2 118 та мурожаат ижобий ҳал қилиниши натижасида 2 188 та янги иш ўрни яратилди.
Жумладан, 1 823 тасига 63 млрд сўм кредит ажратилди, 8 тасини 20 млрд сўмлик кредит қарздорлиги муддати узайтирилди, 287 та бошқа масалалар ҳал етилди.
Микрокредитбанк жамоаси юртимизда кичик бизнес, хусусий ва якка тартибдаги тадбиркорликни ривожлантириш, ҳунармандчилик ҳамда касаначиликни қўллаб-қувватлаш йўли билан янги иш ўринларини яратиш, айниқса, қишлоқ жойларда микромолиявий хизматларни кенгайтириш борасидаги фаолиятини давом еттиради.

On February 24 of this year, a press conference was held at the National Press Center of Uzbekistan on the topic "The effectiveness of the work carried out by the joint-stock commercial bank Mikrokreditbank in 2024 and the priorities set for 2025." Deputy Chairman of the Board Sh. Ibragimova, heads of relevant departments, media representatives, bloggers and economic analysts took part in it.
7 trillion in 2024 by the bank. more than soums of loans were allocated. Of this, 1.9 trillion. investment projects worth 2.4 trillion soums were implemented. 2 trillion soum loans were financed from the family business development program. soums were directed to support small business entities and 1.5 trillion. microfinance services in the amount of soums were provided.
As a result, a total of 232,700 people were employed in 1,230 neighborhoods attached to the bank based on their development drivers, and 113,700 of them were permanently employed.
In particular, 136.5 billion soums worth of "financial packages" were placed in 7,273 households through house-to-house work based on the experience of "Saikhunabad".
At the same time, 1.2 trillion. 42,048 micro-projects were implemented and 73,100 jobs were created at the expense of a bank loan.
Based on the experience of Uychi, 31,400 jobs were created as a result of solving 8,300 appeals raised in 996 meetings.
In 2024, the Bank will receive 124 million dollars from international financial institutions. resources were brought, 1.1 trillion from residents and entrepreneurs. deposit, 609 billion soums A deposit of soum was attracted.
Also, in terms of financial support for women's entrepreneurship, in 2024, the bank allocated 1 trillion 604 billion soums of preferential loans to finance the businesses of 89,592 women and provided employment to 92,200 women.
A total of 2 trillion 397 billion soums of loans were allocated within the framework of the family entrepreneurship development program to attract the population to entrepreneurship and ensure their employment.
1 trillion 196 billion soums or 50 percent of these loans were directed to financing the initiatives of 78,836 women on preferential terms.
At the same time, 253.2 billion soums of loans were allocated to 19,370 women in 2024 based on decision PQ-122.
In particular, a separate department for neighborhood work was established in the Central Bank, divisions in regional administrations and neighborhood sectors in BXO, BXM. Based on the new system, 332 positions of "neighborhood bankers" were opened in 1,121 neighborhoods attached to the bank and filled with qualified and proactive employees.
This year, 5.4 trillion soums of loans to small and medium-sized businesses and 2.9 trillion soums within the framework of programs have been allocated by neighborhood sectors, neighborhood bankers and auxiliary agents.
From this, 1 trillion soums will be allocated within the framework of the decision PQ-312, 315 billion soums within the framework of "The first step to business", 1.5 trillion soums within the framework of the Family Entrepreneurship Program, and 57 billion soums within the framework of the Companion program.
In 2025, the bank will provide employment for 320 thousand people by using all possibilities, 131 thousand of them will be employed with permanent income, and 189 thousand will be involved in entrepreneurship.
For this, 7.7 trillion soums of loans will be allocated from all sources.
The main part of credit funds, i.e. at least 50 percent, will be directed to small business entities. To achieve this goal, it is planned to attract 260 million dollars from international financial institutions this year. 50 million dollars of these funds will be directed to the financing of micro-projects within the framework of the "financial popularization" program.
It is planned to implement 160 model projects based on the principle of "One contour - one product" on 1,756 hectares of land leased to the population. For this purpose, 160 aggregators were selected.
As the first crop, 5,400 residents were members of cooperatives. The aggregators' demand for 3.8 billion soums of credit for the cultivation of rice and vegetables was determined.
Within the framework of the "Super project", 7 sample projects were formed on 105 hectares of land to create a "production-processing-sale" chain.
For example, 15 hectares of land were leased to young people in "Tazgara" OFY, Chimboy district, Republic of Karakalpakstan. It is planned to plant tomatoes in the first crop, and greens in the second crop.
In January-February, based on the experience of "Uychi", 482 meetings were held with 5,857 entrepreneurs, and 2,188 new jobs were created as a result of the positive resolution of 2,118 appeals.
In particular, 63 billion soums of credit were allocated to 1,823, 8 of them were extended the loan period of 20 billion soums, and 287 other issues were resolved.
The Microcredit Bank team will continue its activities in our country to develop small business, private and individual entrepreneurship, create new jobs by supporting handicrafts and home economics, especially in rural areas, expanding microfinance services.