Курс 13.07.2026 11:00:00 ҳолатига амал қилади
Mamlakatimiz iqtisodiyotida ro'y berayotgan yangilanishlar, har bir tarmoqda qo'lga kiritilayotgan yutuqlar, muhimi, aholining turmush farovonligi oshishi zamirida moliya muassasalarining salmoqli hissasi bor. Gap shundaki, banklar tomonidan ko'rsatilayotgan zamonaviy va sifatli xizmatlar, mijozlar uchun imtiyozli shartlar asosida ajratilayotgan mablag'lar ko'plab istiqbolli loyihalarni tezkorlik bilan ro'yobga chiqarish, minglab yangi ish o'rinlarini yaratish imkonini bermoqda.
Darhaqiqat, bugungi kunda “Mijoz bank uchun emas, bank mijoz uchun” tamoyilini o'zi uchun bosh mezon sifatida belgilab olgan banklarimiz xizmat ko'rsatishning barcha yo'nalishlarida zamon talablariga mos faoliyat yuritmoqda. “Ijtimoiy fikr” jamoatchilik fikrini o'rganish markazining tadbirkorlik sub'ektlari faoliyati hamda aholi turmushida banklarning o'rni qay darajada ekanligini aniqlashga qaratilgan qator izlanishlari natijalari bunga yaqqol misol bo'la oladi. Chunki aynan ushbu so'rovnomalar asnosida aholi va tadbirkorlar mamlakatimiz bank tizimining yutuq yoki kamchiliklari haqida haqqoniy fikr bildirayaptilar. Shu asosda takliflar ishlab chiqilib, amaliyotga tatbiq etilayotgani, har bir ijtimoiy so'rovning natijalari matbuot nashrlarida omma e'tiboriga havola qilinayotgani esa bank-moliya tizimida samaradorlikni ta'minlashda muhim omil bo'layotir.
Yaqinda markaz tomonidan navbatdagi yana bir tadqiqot o'tkazildi. “Oilaviy biznesni rivojlantirish va tadbirkorlarni qo'llab-quvvatlashda bank tizimining o'rni hamda hududlarda aholi va ishbilarmonlik muhiti vakillarining bank tizimiga bo'lgan ishonchi haqida jamoatchilik fikri — 2014” mavzuidagi ushbu so'rovnomaga yurtimizning barcha hududlaridan ishbilarmonlar, yoshlar, keng jamoatchilik vakillari jalb etildi.
Respondentlarni tanlashda tadbirkorlik sohasining barcha yo'nalishlari qamrab olindi, shu jumladan, bu jarayonga kasb-hunar kollejlari bitiruvchilari, tadbirkor ayollar ishtirokiga alohida e'tibor qaratildi. Aniqrog'i, unda tadbirkorlikning “Mikrofirma” yo'nalishida 15,8, “Kichik korxona” turi bo'yicha 22,8, “Yakka tartibdagi tadbirkor” yo'nalishida 26,4 foiz ishtirokchi o'z fikrini bildirgan bo'lsa, “Dehqon xo'jaligi”, “Fermer xo'jaligi”, “Oilaviy tadbirkorlik” yo'nalishlarida qatnashgan respondetlar ko'rsatkichi mos ravishda 6,4, 11,6 va 13,3 foizni tashkil etdi.
So'rov natijalariga ko'ra esa, shaharlarda tadbirkorlikning “Mikrofirma” va “Kichik korxona”, qishloq joylarda “Yakka tartibdagi tadbirkorlik” turlari rivojlanganligi, ayollarning 38 foizi yakka tartibdagi tadbirkorlik bilan shug'ullansalar, erkaklar orasida kichik korxona sub'ektlari 27,2 foizdan ko'proq ekanligi ayon bo'ldi.
Ko'rinib turibdiki, tadbirkorlarning bank kreditlaridan foydalanish istagi tobora oshib borayotgani aholining bank tizimiga bo'lgan ishonchi yuqoriligidan dalolat beradi. So'rovda ishtirok etganlarning 96,8 foizi kredit olish uchun tijorat banklariga murojaat qilgani buning tasdig'idir.
Bundan tashqari, so'rovlarni o'tkazish jarayonida respublikamizdagi qaysi tijorat banklarining faoliyati e'tirofga loyiqligiga doir savolga ham javob olindi. Ishtirokchilarning fikricha, “Agrobank”, “Milliy bank”, “Ipoteka- bank”, “Asakabank”, “Mikrokreditbank”, “Qishloq qurilish bank”, Xalq banki, “O'zsanoatqurilishbank” va “Aloqabank”larning faoliyati, ayniqsa, diqqatga sazovor. Buxoro, Samarqand, Farg'ona, Qashqadaryo, Andijon va Xorazm viloyatlarida tadbirkorlarning ko'pchiligi ushbu banklar faoliyatiga ijobiy baho bergani bunga misol bo'la oladi.
O'tkazilgan so'rovlarda, shuningdek, “Shu bankning faoliyatiga qanday baho berasiz?” degan savolga olingan javoblarda ijobiy baho 96,8 foizga to'g'ri keldi. E'tiborlisi, bu borada ilgarigi so'rovlarga nisbatan yaxshi baho berayotganlar soni sezilarli darajada ko'paygani oydinlashdi.
Bank faoliyatidan mamnunlikni baholash bo'yicha berilgan savollarga, avvalo, “Bank xodimlari yaqin ko'makdosh” deya javob berilgan bo'lsa, keyingi o'rinlarga “Maslahat berish va muammolarni echishda tezkor yordam ko'rsatiladi”, “Omonatlarni saqlash bo'yicha bajariladigan barcha amallar o'z vaqtida amalga oshiriladi”, “Belgilangan tartibga to'la amal qilinib, qonunbuzilishiga yo'l qo'yilmaydi” kabi javoblar munosib ko'rildi.
So'rovda ishtirok etganlarning 96,8 foizi omonatga pul qo'yishda hal qiluvchi omil sifatida birinchi o'ringa “Bankka bo'lgan ishonch”ni qo'ygan bo'lsa, keyingi o'rinlarda “Yuqori daromadlilik”, “Mablag'larning kafolatlanganligi” kabi javoblar qayd etildi.
Tijorat banklarida kreditlash qoidalarining soddalashtirilganligi, xususan, hisobvaraqlar ochishda to'lov undirish amaliyotining bekor qilinganligi va kreditlar olishda yillik foiz stavkalarining maqbullashtirilganligi haqida o'z fikrini bildirganlar ham ko'pchilik ekanligi e'tiborga molik. Jumladan, so'ralganlarning aksariyati kredit ajratish tartiblarini belgilash bo'yicha yangidan qabul qilinayotgan me'yoriy-huquqiy hujjatlar bilan yaxshi tanish ekanliklarini mamnunlik bilan bayon qilishgan.
Moliya muassasalarida tadbirkorlar va aholi uchun yaratilgan shart-sharoitlar, banklarning ish tartibi, xizmat turlarining sifati, bank xodimlarining malakasi hamda muomala madaniyati yuzasidan ham xuddi shunday xulosa olindi.
Shu o'rinda davlatimiz rahbarining 2014 yil 6 fevraldagi “O'zbekiston Respublikasida yoshlarga oid davlat siyosatini amalga oshirishga qaratilgan qo'shimcha chora-tadbirlar to'g'risida”gi qarori ijrosi bo'yicha ham o'rganishlar o'tkazilganda, so'rovda ishtirok etgan respondentlarning 98,7 foizdan ko'prog'i “Banklarning yaqin yordami bilan tadbirkorlikni yo'lga qo'yib, ish joyiga ega bo'lyapmiz” degan javoblarni berganini ham alohida qayd etish zarur. Masalan, Adhambek Hoshimxonov Kosonsoy sanoat, transport va aloqa kasb-hunar kollejini tamomlagach, “Mikrokreditbank”ning tuman filiali tomonidan ajratilgan imtiyozli kredit evaziga tadbirkorlikka qo'l urib, o'z korxonasida oyiga 50-100 dona deraza panjaralari, temir eshiklar, shuningdek, boshqa uy anjomlari tayyorlanashni yo'lga qo'ydi. esa bankning imtiyozli krediti hisobiga 10 ming dona parranda sotib olib, aholiga tuxum va parhez go'sht etkazib bermoqda. U rahbarlik qilayotgan tadbirkorlik sub'ektining oylik sof daromadi bugungi kunda 1,5 – 2 mln. so'mni tashkil etmoqda.
Mamlakatimizning eng chekka hududida joylashgan Chimboy agrosanoat kasb-hunar kolleji bitiruvchisi Rustem Turdibaev ham “Marat Turdibaev” mas'uliyati cheklangan jamiyatini tashkil etgach, “Mikrokreditbank”ning 40 mln. so'mlik imtiyozli krediti hisobidan tikuvchilik mahsulotlari ishlab chiqarishni o'zlashtirib, 5 nafar tengdoshini ish bilan ta'minlaganini alohida qayd etsak arziydi.
Shu bilan birga, tadbirkor ayollar o'rtasida so'rovlar o'tkazilganda, respondentlarning 98,9 foizi “Banklar tadbirkor ayollarning yaqin hamkori, ularning yordami bilan yuqori muvaffaqiyatlarga erishmoqdamiz”, deya javob bergani ham dillarga xushnudlik baxsh etadi.
— Markaziy bank tomonidan tadbirkor ayollarni moliyaviy qo'llab-quvvatlash borasida amalga oshirilayotgan ishlar ular uchun keng imkoniyatlar eshigini ochmoqda, — deydi O'zbekiston Xotin qizlar qo'mitasi raisining o'rinbosari Gulnora Ma'rufova. — Xususan, o'tgan o'n yil mobaynida banklarning 3 trln. so'mdan ziyod mablag'i ushbu maqsadlar uchun yo'naltirilgani joylarda yuzlab “Go'zallik salon”lari, tikuv tsexlarini ishga tushirishda, minglab kishilar bandligini ta'minlashga turtki berdi.
Ayni chog'da banklar bilan hamkorlikda yurtimizning olis hududlarida kasb-hunar kollejlarini bitirgan qizlarimiz ishtirokida o'tkazilayotgan amaliy uchrashuvlar ham o'z samarasini berib, yoshlarni ish bilan ta'minlashda ayni muddao bo'lmoqda. Poyoniga etgan yilda, masalan, ham Markaziy bank tashabbusi bilan barcha viloyatlar va poytaxtimizda tashkil etilgan shunday tadbirolarda tadbirkorlikka ishtiyoqi bor opa-singillarimiz bu borada nafaqat bilimlarini mustahkamladilar, balki kredit olish huquqini beruvchi sertifikatlarga ega ham bo'ldilar. Shu ma'noda, aytish mumkinki, bugungi kunda xotin-qizlar bank tizimidagi o'zgarishlardan, moliya muassasalari tomonidan ko'rsatilayotgan xizmatlardan behad xursandlar.
Markaz tomonidan o'tkazilgan so'rovlarda hududlarning sanoat salohiyatini yuksaltirish bo'yicha investitsiya dasturlariga kiritilgan loyihalar ijrosiga ham alohida ahamiyat qaratildi. Pirovardida so'rovlarda loyihalarni moliyalashtirishda banklar tomonidan ajratilgan kreditlar yuqori samara berganligini respondentlarning 97,5 foizi alohida tilga olib, bu borada hujjatlarning soddalashtirilganligi, foiz stavkalarining maqbul darajada belgilanganligi asosiy vosita bo'lganini izhor etishgan.
So'rovlarning 98,1 foiz qatnashchisi Markaziy bank tomonidan Mehnat va aholini ijtimoiy muhofaza qilish vazirligi, respublika Bosh prokuraturasi, Savdo-sanoat palatasi va boshqa tegishli tashkilotlar bilan hamkorlikda borish qiyin hamda mehnat resurslari ortiqcha bo'lgan tumanlarda tadbirkorlar, yoshlar, fermerlar uchun o'tkazilayotgan amaliy uchrashuvlar ham yuqori samara berayotganini ta'kidlaganini aytib o'tish joiz. 97,3 foiz ishtirokchi esa aynan ushbu tadbirlar tufayli olis hududlarga ajratilayotgan kreditlar joylarda xizmat ko'rsatish va servis sohasini rivojlantirish, oilaviy tadbirkorlar sonini ko'paytirish hamda yangi ish o'rinlari yaratishda katta yordam berayotganini bildirgan.
— Bugungi kunda yurtimizda aholi salomatligini tiklash, ularga sifatli tibbiy xizmat ko'rsatish borasida ham muayyan chora-tadbirlar ko'rilmoqda, — deydi Boysun tumanidagi “Omonxona” balneologik davolash maskani rahbari Baxtiyor Jo'raev. — Bilasiz, ma'danli suvlar inson sog'lig'i uchun juda foydali. Bu zaminning suvi ham o'zining ana shunday xususiyatlari, ayniqsa, oshqozon-ichak kasalliklariga naf berishi bilan alohida ajralib turadi. Shu bois shu erda bankning moliyaviy ko'magida zarur shart-sharoitlarni yaratishga muvaffaq bo'ldik. Hozirgi kunda esa respublikamizning turli hududlaridan tashrif buyurayotgan bemorlarga zamonaviy tibbiy xizmat ko'satayapmiz.
Tadqiqotlarda, qolaversa, tijorat banklari mutaxassislarining hujjatlarni qabul qilish va uning ijrosini ta'minlash jarayonida mijozlarga xizmat ko'rsatish sifati ortib borayotgani ham ma'lum bo'lmoqda. Respondentlarning katta qismi (95,5 foizi) bu masalada mamnunligini bildirganligi buning isbotidir.
Shuningdek, respondentlarning 97,9 foizidan “Qishloq xo'jaligi mahsulotlari etishtirish hajmini ko'paytirish maqsadida tijorat banklari tomonidan shaxsiy yordamchi xo'jaliklarga ajratilayotgan imtiyozli kreditlar aholiga qulay shart-sharoitlar yaratmoqda,” degan javob olindi. Ularning fikricha, ushbu kreditlar, avvalo, tomorqa xo'jaligida bunday mahsulotlarni aholiga taqdim etishda muhim omil bo'layotgan bo'lsa, ikkinchidan, bozorlarda narx-navoning mo''tadil saqlanishni ta'minlashga xizmat qilayapti.
Yana bir e'tiborli dalil. Tadbirkorlik faoliyati davomida bank kreditlaridan samarali foydalanib, yuqori natijaga erishganligi va qarzini qaytarishda hech qanday to'siqlarga uchramaganligini bildirganlar hissasi ham yuqori (97,8 foiz) dir.
— Chorvachilikka ixtisoslashtirilgan fermer xo'jaligimiz faoliyatini kengaytirishda “Mikrokreditbank” bilan hamkorlik o'rnatganimiz ayni muddao bo'lmoqda, — deydi “Muqimiy” fermer xo'jaligi rahbari Bahodirjon Rustamov. — Sababi, ushbu moliyaviya muassasa tomonidan ajratilgan dastlabki kredit evaziga xorijdan 4 bosh zotdor qoramol olib kelgan edik. Keyinchalik esa uning qo'shimcha sarmoyasi evaziga qoramollarimiz sonini 120 boshga etkazdik. Bu, o'z navbatida, “Mikrokreditbank”ka bo'lgan ishonchimizni borgan sari oshirmoqda.
Samarqandlik tadbirkor Farhod Rahmatovning aytishicha, uning “Gulobod-mebelь” deb nomlanuvchi korxonasi rivojida “Asakabank”ning “Afrosiyob” filialidan olingan kredit ham juda asqotgan. 85 nafar ishchi mehnat qilayotgan bu korxonada o'tgan yilning o'zida 4 mlrd. so'mlikdan ortiq uy va ofis mebellari ishlab chiqarilib, mahsulot turi 25 taga etkazilgan.
Bulardan anglashilayaptiki, so'nggi paytlarda mamlakatimizda qulay ishbilarmonlik muhiti shakllanishi barobarida, tadbirkorlarimiz tomonidan biznes-rejalar mukammal tuzilayapti, ularning kreditdan foydalanishi esa bank mutaxassislari tomonidan muntazam ravishda monitoring qilib borilayapti. Natijada o'zaro manfaatli hamkorlik tobora mustahkamlanmoqda. Buning tasdig'ini “ Biznes-rejalarini “Mikrokreditbank” orqali amalga oshirish ishonchlimi?” degan savolga respondentlarning 97,6 foizidan “Uning yordamida ishonchli va kafolatli”, 96,9 foizidan “Ajratilayotgan mikrokreditlar aholi farovonligini oshirish, yangi ish o'rinlari yaratishda ham muhim rolь o'ynamoqda”, 97,7 foizidan “Mikrokreditlar joylarda, ayniqsa, chekka qishloqlarda tadbirkorlikni rivojlantirish uchun zarur bo'lgan boshlang'ich sarmoyani shakllantirishga zamin yaratmoqda”, 98,3 foizidan “Tadbirkorlik faoliyati bilan shug'ullanmoqchi bo'lgan fuqarolarga mikrokreditlar berish bo'yicha bir qator qulaylik va imtiyozlar yaratilganligi aholini, shu jumladan, ayollar hamda kasb-hunar kollejlari bitiruvchilarini tadbirkorlikka jalb qilishda muhim ahamiyat kasb etmoqda” degan javoblar olinganidan anglash mushkul emas.
O'tkazilgan so'rovlarda xorijiy investorlarning respublikamiz bank tizimining barqaror va ishonchliligi ularning samarali ishlashi uchun muhim poydevor bo'layotgani ham alohida e'tirof etilgan.
— Yurtingizda 2008 yildan buyon faoliyat yuritayotgan bo'lsak, o'tgan vaqt mobaynida yuqori natijalarni qo'lga qiritayapmiz, — deydi “Daewoo Textile Bukhara” O'zbekiston-Koreya qo'shma korxonasi rahbari Byon Chung Sob. — Bunda banklarning hissasi, ayniqsa, salmoqli. Negaki, keyingi bir-ikki yil ichida ular tomonidan ko'rsatilayotgan amaliy yordam tufayli ishlab chiqarish hajmini ham, daromadimizni ham ko'paytirishga erishdik. Bu bilan korxonamiz o'z mahsulotlarini 25 dan ziyod xorijiy davlatlarga eksport qiluvchi yirik ishlab chiqarish sub'ektiga aylandi.
Umuman, so'rovlarda ishtirok etgan tadbirkorlar, xorijiy ishbilarmonlarning fikr-mulohazalaridan kelib chiqib, shuni qayd etish lozimki, mamlakatimizda kafolatli bank tizimining yaratilgani, moliya muassasalarining aniq va puxta reja asosida ish yuritayotgani respublikamiz yalpi ichki mahsulotida kichik biznes vakillari ulushi ortishiga xizmat qilayotgani, ayniqsa, katta ahamiyat kasab etmoqda. 2014 yilda yurtimiz bank tizimining tadbirkorlarni qo'llab-quvvatlash borasidagi tajribasi xalqaro doirada yuqori baholanib, uning jahon reytingidagi o'rni yanada yuqorilagani bejiz emas. Xususan, Xalqaro moliya korporatsiyasi va Jahon bankining o'tgan yilning oktyabrь oyida e'lon qilingan yangi hisobotida O'zbekistonda kreditlash tizimining reyting ko'rsatkichi jahonning 189 ta davlati ichida 130 o'rindan 104 o'ringa ko'tarildi. “Kredit almashi­nuvi indeksi” ko'rsatkichi bo'yicha esa mavjud
8 balli tizimda 7 ballga baholandi. Shu bilan birga, tizimga “Standart end Purs, “Fitch reytings” xalqaro agentliklari tomonidan yana bir bor “barqaror” yuqori reyting bahosi berilgani, “Mudis” xalqaro reyting agentligi esa ketma-ket beshinchi yil “barqaror” darajani tasdiqlagani quvonarli hol, albatta. Tashqi iqtisodiy faoliyat milliy banki, “Asakabank”, “Ipoteka-bank”, “O'zsanoatqurilishbank”, “Agrobank” va “Ipak yo'li” banki esa biryo'la ikkita etakchi xalqaro reyting agentliklarining “barqaror” reyting baholarini qo'lga kiritdi. Aniqrog'i, bugungi kunga kelib, respublikamizdagi barcha tijorat banklari shunday ijobiy bahoga egadir. Vaholanki, 2011 yilda bunday bahoni qo'lga kiritgan banklarimiz atigi 13 ta edi, xolos.
Xulosa qilib aytganda, “Ijtimoiy fikr” jamoatchilik fikrini o'rganish markazi tomonidan o'tkazilgan so'rovlar natijasi shuni ko'rsatmoqdaki, uning qatnashchilari mamlakatimiz bank tizimining amaliy yordami tufayli kutilgan muvaffaqiyatlarga erishganliklarini alohida e'tirof etishmoqda. Bu tizimda davlatimiz rahbarining sohani rivojlantirish bo'yicha qabul qilgan Farmon va qarorlari, “Sog'lom bola yili” Davlat dasturi, aholini ish bilan ta'minlash bo'yicha qabul qilingan boshqa hujjatlar ijrosi o'z vaqtida, izchillik bilan, sifatli bajarib kelinayotganligini, aholining banklarga bo'lgan ishonchi yanada ortayotganligini yana bir bor tasdiqlamoqda.
Markazning tadqiqotlari esa kichik biznes sub'ektlari va oilaviy tadbirkorlarni qo'llab-quvvatlashda bank tizimining rolini oshirishga ko'maklashuvchi asosli xulosalarni ishlab chiqishga xizmat qilishi bilan ahamiyatlidir.

Банковская система Узбекистана: доверие клиентов все более укрепляется
В происходящем в экономике нашей страны процессе обновления, достигаемых успехах и повышении благосостояния населения есть значительный вклад финансовых учреждений. Современные качественные банковские услуги и финансовые средства, выделяемые клиентам на льготных условиях, дают возможность оперативно реализовывать многие перспективные проекты и создавать тысячи рабочих мест.
Сегодня финансовые учреждения, выбрав в качестве основного критерия принцип «Не клиент для банка, а банк для клиента», осуществляют свою деятельность по всем направлениям в соответствии с требованиями времени. Подтверждением этого могут служить результаты исследований, проведенных Центром изучения общественного мнения «Ижти­моий фикр» с целью определения места и роли банков в деятельности предпринимательских субъектов и жизни населения. Именно в ходе таких опросов предприниматели и жители страны выражают объективное мнение об успехах или недостатках банковской системы. Разработанные на этой основе предложения внедряются в практику, а результаты исследований через средства массовой информации доводятся до общественности. Все это способствует обеспечению эффективности деятельности банковско-финансовой системы.
Недавно Центром «Ижтимоий фикр» был проведен очередной опрос на тему «Мнение общественности о роли банковской системы в развитии семейного бизнеса и поддержке предпринимательства, о доверии населения и представителей деловой среды к банкам-2014». К нему привлечены деловые люди, молодежь и представители широкой общественности из всех регионов страны.
Участниками опроса были представители разных направлений предпринимательства — таких, как «микрофирма» (15,8 процента), «малое предприятие» (22,8 процента), «индивидуальный предприниматель» (26,4 процента), «дехканское хозяйство» (6,4 процента), «фермерское хозяйство» (11,6 процента) и «семейное предпринимательство» (13,3 процента).
Исследования показали, что в городах больше развиты такие формы предпринимательства, как «микрофирма» и «малое предприятие», а в сельской местности — «индивидуальное предпринимательство». Причем 38 процентов женщин занимается индивидуальным предпринимательством, а среди мужчин более 27,2 процента являются субъектами малых предприятий.
Рост числа предпринимателей, желающих пользоваться кредитами, свидетельствует о высоком доверии населения к банковской системе. Согласно результатам 96,8 процента участвовавших в опросе людей обращались в коммерческие банки для получения кредита.
Респонденты также ответили на вопрос о том, деятельность каких банков достойна признания. По их мнению, особого внимания заслуживает деятельность «Агробанка», Национального банка Узбекистана, «Ипотека банка», банка «Асака», «Микрокредитбанка», «Кишлок курилиш банка», Народного банка, «Узпромстройбанка» и «Алокабанка». Так, большинство предпринимателей из Бухарской, Самаркандской, Ферганской, Кашкадарьинской, Андижанской и Хорезмской областей дало положительную оценку деятельности этих банков. Важно, что по сравнению с прежними опросами значительно возросло число респондентов, давших хорошую оценку. 96,8 процента опрошенных отметили, что удовлетворены работой банка. Вот такие они дали комментарии: «Работники банка являются близкими помощниками», «Оказывается оперативная помощь в консультировании и решении проблем», «Операции по хранению вкладов осуществляются своевременно», «Полностью соблюдаются установленные правила и не допускаются правонарушения».
96,8 процента участников опроса решающим фактором хранения своих сбережений в банковских вкладах назвали «Доверие к банку», далее следовали ответы: «Высокая прибыльность», «Гарантирование средств».
Упрощение порядка кредитования в коммерческих банках, отмена взимания платы при открытии расчетного счета, оптимизация годовых процентных ставок по кредитам — по всем этим новшествам респонденты отозвались положительно. В частности, большинство опрошенных подчеркнуло, что хорошо знакомы с вновь принимаемыми нормативно-правовыми документами, определяющими порядок выделения кредитов. Такие же выводы получены и об условиях, созданных в финансовых учреждениях для предпринимателей и населения, о графике работы банков, качестве видов услуг, профессионализме работников и культуре обслуживания.
Здесь необходимо отметить, что при изучении хода выполнения постановления главы государства от 6 февраля 2014 года «О дополнительных мерах, направленных на реализацию государственной молодежной политики в Республике Узбекистан» более 98,7 процента респондентов дали ответ: «С помощью банков налаживаем предпринимательскую деятельность и обретаем рабочие места».
Например, Адхамбек Хашимханов после окончания Касансайского профколледжа промышленности, транспорта и связи начал предпринимательскую деятельность за счет выделенного районным филиалом «Микрокредитбанка» льготного кредита и наладил изготовление до 50—100 единиц оконных решеток и железных дверей в месяц, а также других предметов для домашнего хозяйства. Также молодая предпринимательница из Джизака Зилола Хасанова на кредитные средства приобрела 10 тысяч кур и доставляет потребителям яйца, диетиче­ское мясо. Чистая прибыль руководимого ею субъекта составляет 1,5—2 миллиона сумов в месяц. К тому же трудоустроены члены ее семьи.
А Рустем Турдибаев, выпускник Чимбайского агропромышленного колледжа, организовал общество с ограниченной ответственно­стью «Марат Турдибаев». Затем, получив в «Микрокредитбанке» льготный кредит в 40 миллионов сумов, освоил производство швейных изделий и обеспечил пятерых своих ровесников постоянной работой.
При проведении опроса среди женщин 98,9 процента из них отметили, что банки являются надежными партнерами женщин-предпринимателей.
— Масштабная работа, проводимая Центральным банком по финансовой поддержке женщин-предпринимателей, открывает им широкие возможности, — говорит заместитель председателя Комитета женщин Узбекистана Гульнора Маъруфова. — Так, в течение десяти лет на эти цели направлено более трех миллиардов сумов банковских средств. В результате на местах открыты сотни салонов красоты, швейных цехов и обеспечена занятость нескольких тысяч женщин.
Совместно с банками в отдаленных районах нашей страны организуются практические встречи с участием девушек-выпускниц профессиональных колледжей. И это дает большой положительный эффект в трудоустройстве молодежи. Например, в 2014 году по инициативе Центрального банка такие меро­приятия проведены во всех областях и Ташкенте. Их участницы, желающие заняться бизнесом, не только пополнили свои знания в данной сфере, но и получили сертификаты, дающие право на кредит. Словами благодарности они отзываются об услугах банков.
В ходе опроса Центром «Ижтимоий фикр» уделено внимание и реализации проектов, включенных в региональные программы. 97,5 процента респондентов подтвердили, что кредиты по финансированию проектов играют важную роль в их выполнении.
98,1 процента участников опроса отметили также большое значение практических встреч, которые проводятся Центральным банком совместно с другими организациями в районах с избытком трудовых ресурсов для предпринимателей, фермеров и молодежи. Именно эти встречи, как подчеркнули 97,3 процента опрошенных, помогают развитию сферы услуг и созданию рабочих мест, что стало возможным за счет банковских кредитов, выделяемых жителям отдаленных районов.
— Сегодня в нашей стране принимаются меры по укреплению здоровья населения, оказанию качественных медицинских услуг, — рассказывает руководитель здравницы «Омонхона» в Байсунском районе Бахтиёр Жураев. — Известно, что минералы необходимы для организма человека. Вода в нашей местности отличается целебными свойствами, особенно полезна при желудочно-кишечных заболеваниях. При финансовом содействии банка открыли профилактории.
В настоящее время у нас укрепляют свое здоровье очень многие соотечественники, приезжающие из разных уголков республики. Благодаря кредиту также обеспечили работой 20 человек.
Исследования показали, что заметно выросло качество обслуживания клиентов, на заявления которых банки оперативно реагируют. Большинство (95,5 процента) респондентов выразило удовлетворение в этом вопросе.
Также 97,9 процента из их числа особо выделили, что «Льготные кредиты, выделяемые личным подсобным хозяйствам, создают населению большие удобства».
Высок процент опрошенных (97,8), отметивших, что они эффективно использовали банковский кредит и не столкнулись с какими-либо трудностями при его возврате.
— В расширении деятельности нашего животноводческого фермерского хозяйства большую роль играет сотрудничество с «Микрокредитбанком», — говорит руководитель фермерского хозяйства «Мукими» в Андижанской области Баходиржон Рустамов. — На первоначальный кредит этого банка мы завезли племенной крупный рогатый скот из-за рубежа. Позже за счет предоставленных нам дополнительных средств количество голов довели до 120. Эффективно использовав полученный в банке кредит, мы смогли расширить сферу деятельности, а долг погасили своевременно и без труда. Таким образом, я думаю, у людей растет потребность стать клиентами отечественных банков.
Как рассказывает предприниматель из Самарканда Фарход Рахматов, в развитии его предприятия «Гулобод-мебель» очень помог кредит, полученный в Афросиабском филиале банка «Асака». В прошлом году на этом предприятии выпущена мебель для дома и офиса более чем на четыре миллиарда сумов, количество видов продукции доведено до 25.
Правильное, рациональное использование кредитных средств позволило обеспечить работой 85 молодых специалистов.
Такие результаты объясняются тем, что в нашей стране создана благоприятная деловая среда, тщательно прорабатываются бизнес-проекты, дает эффект проведение мониторинга в период использования кредита.
Отвечая на вопрос «Надежно ли осуществление микрокредита через банк?», 97,6 процента респондентов ответили утвердительно. При этом абсолютное большинство (98,3 процента) подчерк­нули: «За счет предоставляемых микрокредитов появилась возможность для повышения благосостояния населения, они также играют важную роль в создании новых рабочих мест».
Среди вторых мест ответ: «Микрокредиты позволяют формировать стартовый капитал, необходимый для развития предпринимательства, особенно в отдаленной сельской местности» — 97,7 процента. Ответ «Создание ряда удобств и льгот при выдаче кредитов гражданам, желающим заняться бизнесом, имеет важное значение в привлечении населения, в том числе женщин и выпуск­ников колледжей, к предпринимательству» стал третьим среди выбранных — 96,9 процента.
В ходе проведенного опроса зарубежные инвесторы также отметили, что стабильность и надежность банков­ской системы Узбекистана служат фундаментом для их эффективной работы.
— Мы ведем деятельность в вашей стране начиная с 2008 года, — говорит руководитель узбекско-южнокорейского совместного предприятия «Daewoo Textile Bukhara» Бён Чунг Соб, — и постоянно добиваемся высоких показателей. В этом есть весомый вклад банков. Благодаря практической помощи банковской системы Узбекистана мы смогли увеличить и объемы производства, и доходы. В результате наше предприятие превратилось в крупный производственный объект, экспортирующий свою продукцию в 25 государств.
Не случайно в 2014 году опыт банковской системы нашей страны по поддержке предпринимателей был высоко оценен на международном уровне, и узбекистанские банки еще выше поднялись в мировом рейтинге. Так, по новому отчету Всемирного банка и Международной финансовой корпорации, объявленному в октябре прошлого года, рейтинговый показатель системы кредитования в Узбекистане поднялся на 104-е место среди 189 государств мира. А по показателю «Индекс кредитного обмена» наша страна получила оценку в 7 баллов из 8 возможных.
Если авторитетные рейтинговые агентства «Fitch Ratings» и «Standart and Purs» в очередной раз присвоили банковской системе Узбекистана высокую рейтинговую оценку «стабильный», то международным рейтинговым агентством «Moody,s» пятый год подряд подтвержден уровень «стабильный».
Следует отметить, что ведущие банки республики — Национальный банк внешнеэкономической деятельности, банк «Асака», «Ипотека банк», «Узпромстройбанк», «Агробанк» и банк «Ипак йули» получили рейтинговую оценку «стабильный» сразу от двух международных рейтинговых агентств. В 2011 году положительный рейтинг имели 13 коммерческих банков. А к сегодняшнему дню такую положительную рейтинговую оценку получили все наши коммерческие банки.
Словом, результаты исследований Центра «Ижтимоий фикр», посвященных реформам в банковской системе страны в 2014 году, показывают, что участвовавшие в них предприниматели и молодежь отмечают практиче­скую помощь банков в достижении ими успехов в своей деятельности.
Это еще раз подтверждает, что указы и постановления главы государства по развитию сферы, Государственная программа «Год здорового ребенка», региональные программы и Программа занятости выполняются банками страны своевременно и качественно, на основе принципа «Не клиент для банка, а банк для клиента». В свою очередь доверие населения к банкам все более укрепляется.