2024 ЙИЛДA AМAЛГA ОШИРИЛГAН ИШЛAР ҲAМДA 2025 ЙИЛ УЧУН БЕЛГИЛAНГAН УСТУВОР ВAЗИФAЛAР
Маълумки, “Микрокредитбанк” юртимизда кичик бизнес, хусусий ва якка тартибдаги тадбиркорликни ривожлантириш, ҳунармандчилик ҳамда касаначиликни қўллаб-қувватлаш йўли билан янги иш ўринларини яратиш, айниқса, қишлоқ жойларда аҳолининг кенг қатламини микромолиявий хизматлардан тўлақонли фойдаланишига замин яратиш борасида ўз фаолиятини олиб бормоқда.
Мисол учун, банк томонидан жалб қилинган ресурслар ҳамда барча молиялаштириш манбалари ҳисобидан жорий йилда халқ хўжалигининг барча тармоқларига 7 трлн. сўмлик кредитлар ажратилди.
Шундан 1,9 трлн. сўми инвестиция лойиҳалари, 2,4 трлн. сўми оилавий тадбиркорликни ривожлантириш дастури, 1,9 трлн. сўми кичик бизнес субъектларига, 1,5 трлн. сўми микромолия лойиҳаларини молиялаштиришга йўналтирилди.
Aмалга оширилган чора-тадбирлар ва ажратилган кредитлар натижасида банкка бириктирилган 1 230 та маҳаллаларда уларнинг ривожланиш драйверларига асосан жами 232,7 минг нафар аҳоли бандлиги таъминланди, уларнинг 113,7 минг нафари доимий ишга жойлаштирилди.
Банк томонидан жорий йилда халқаро молия институтларидан 124 млн долл. ресурс олиб келинди, 1,1 трлн. сўм депозит, шундан аҳолидан 609 млрд. сўм омонат жалб қилинди.
Жорий йилда банк томонидан тадбиркорликни қўллаб-қувватлаш, ишсизлик ва камбағалликни қисқартириш, аҳолини даромадли қилиш борасида ҳам бир қанча ижобий натижаларга эришилди.
Мисол учун, банк мижози “Қўшкўпир парранда” корхонаси кооперация усулида 950 та хонадонга жўжа озуқасини тарқатиб, паррандани кафолатли сотиб олишни йўлга қўйди.
Ёки яна бир банк мижози Самарқанд вилоятидаги “Етти хазина” корхонасида ҳам кооперация усулида мингта хонадонда худди шундай тизим асосида тухум етиштириш йўлга қўйилди.
Шунингдек, Микрокредитбанк Жондор туманида “Микросаноат маркази”ни ташкил этди ва авваллари уйларида мебел ясаган 47 нафар тадбиркор ҳам сармоя киритиб, саноат усулида ишлаб чиқаришга ўтди. Натижада, битта маҳалланинг ўзида 205 та иш ўрни яратилди.
Янги 2025 йилда ҳам бу каби ижобий ишларни давом эттирган ҳолда, маҳаллаларга кириб, аҳоли ва тадбиркорларимизни рози қилиш мақсадида, бошлаган ишлар янги босқичга олиб чиқилади.
Бунинг учун барча манбалар ҳисобидан 7,7 трлн. сўмлик кредитлар ажратиш, халқаро молия институтларидан 260,0 млн. долл. маблағ жалб қилиш режалаштирилган.
Кредит маблағларининг асосий қисмини, яъни камида 50 фоизини кичик бизнес субъектларига ажратилиши кўзда тутилган.
Келгуси йилда ҳам давлатимиз иқтисодиётига инвестиция олиб келиб, ҳам янги иш ўринлари яратадиган стартап лойиҳаларини кўплаб амалга ошириш ва венчур компанияларини очиш режалаштирилган.
Бунинг учун банк томонидан хорижий молия институтларидан маблағ жалб қилиш бўйича доимий ишчи гуруҳ тузилди, улар ёрдамида хорижий банклар билан тизимли ишлар ташкил қилган ҳолда чет элда “roud-shoular” ўтказилади, Евробонд чиқарилади, банк рейтингини яхшилаш ва халқаро стандартларга мослаштириш чоралари кўрилади.
Aсосийси, келгуси йилда барча имкониятларни ишга солиш орқали 320 минг нафар аҳоли бандлиги таъминланади, уларнинг 131 минг нафари доимий ишларга жойлаштирилади, 189 минг нафари тадбиркорликка жалб этилади.
Бунда “Сайхунобод”, “Уйчи”, “Зарбдор” ҳамда “Ғиждувон” тажрибаларига алоҳида эътибор қаратилади.
Банкка бириктирилган Бухоро вилоятидаги бошланган ишлар давом эттирилиб, ҳудуддаги барча иқтисодий идоралар ва ҳокимликлар билан биргаликда 215 минг нафар аҳолини даромадли меҳнат билан банд қилиш ишлари мувофиқлаштириб борилади.
Хусусан, аҳолига ажратилган кам даромадли экин майдонларидан самарали фойдаланиш мақсадида, уларни йирик контурларга бирлаштириб “лидер тадбиркорларга” иккиламчи ижарага бериб “Бир контур - бир маҳсулот” тамойили асосида, кооперация усулида маҳсулотлар етиштириш ташкил қилинади.
2025 йилда Оилавий тадбиркорликни ривожлантириш дастури доирасида - 375,5 млрд. сўм, кичик бизнесни узлуксиз қўллаб-қувватлаш комплекс дастури доирасида - 390,5 млрд. сўм ва “Бизнесга биринчи қадам” кредит маҳсулоти бўйича - 200,0 млрд. сўм имтиёзли кредитлар ажратилади.
“Камбағалликдан фаровонлик сари” дастури ижросини таъминлаш доирасидаги чора-тадбирларни давом эттирган ҳолда аҳолининг:
90 минг нафари дастур асосида камбағалликдан чиқарилади;
60 минг нафарининг барқарор бандлиги таъминланиб, юқори даромад топишга эришилади;
8,2 минг нафари таълим олиш ва касб-ҳунарга ўқитилади;
6,3 минг нафари учун маҳалла инфратузилмаси яхшиланади;
1,5 минг нафарининг яшаш шароити яхшиланади.
Бундан ташқари, 55 та танлаб олинган, оғир тоифадаги маҳаллаларда тадбиркорликни, деҳқончиликни қўллаб-қувватлаш мақсадида, улардаги суғориш тизими, электр таъминоти ва интернет сифатини яхшилашга жами 164,1 млрд. сўм сарфланади.
Aмалга ошириладиган ишлар натижасида Бухоро вилоятида 2025 йил якунида камбағаллик даражаси 5,4 фоизга, ишсизлик даражаси 4,7 фоизга тушишига эришилади.
Шунингдек, банкка бириктирилган паррандачилик соҳасини ривожлантириш, уларнинг мавжуд қувватларидан тўлиқ фойдаланиш ва бу соҳадаги лойиҳа ташаббускорларини қўллаб-қувватлаш мақсадлари учун 2025 йилда 625,0 млрд. сўм ва 25,0 млн. долл миқдорида кредитлар ажратилади.
Бундан ташқари, Тошкент, Наманган, Самарқанд, Бухоро ва Хоразм вилоятларида замонавий парранда гўштини чуқур қайта ишлаш комплекслари, Сайхунобод тумани ва Хоразм вилоятида парранда наслчилик корхонаси ташкил этилади.
Сурхондарё ва Қашқадарё вилоятларида гўшт йўналишидаги йирик паррандачилик лойиҳаларини ишга тушириш ҳисобига ушбу вилоятларда парранда бош сони 1,0 млн. бошга етказилади.
Халқаро консалтинг компанияларини жалб қилиш орқали паррандачилик соҳасини 2025-2027 йилларда ривожлантириш стратегияси ишлаб чиқилади.
Паррандачилик соҳасида маҳсулот ишлаб чиқариш ҳажмларини режалаштириш, таҳлил қилиш ва кузатув мезонлари назарда тутилган электрон ахборот дастури ишга туширилади.
Шуни алоҳида таъкидлаш жоизки, келгуси йилда банк томонидан режалаштирган чора-тадбирлар ижросини таъминлаш бўйича 124 та банк бўлинма раҳбарлари ҳудудлардаги туман ва шаҳар ҳокимлари билан ҳар бир маҳаллада 4 та тажрибани кенгайтириб, аҳоли даромадини ошириш бўйича шартнома тузади.
Шартномада маҳаллалар номи аниқ кўрсатилади, лойиҳа ишлаб чиқиш, кредит ажратиш, аҳолини банд қилиш бўйича банк раҳбарларига ойма-ой KPI белгиланади.
Aҳоли бандлигини таъминлаш, тадбиркорликни ривожлантириш ҳамда ишсизлик ва камбағалликни қисқартириш мақсадида келгуси йилдан ҳар 3-4 та маҳаллага 1 тадан “маҳаллабай банкири” лавозими ташкил этилади.
Маҳалла банкирлари маҳалланинг бизнес имкониятларини ўрганиб, аҳолининг бизнес лойиҳалари тўлиқ ишга тушишига кўмакчи бўлади, бундан ташқари, у ўзига хонадонларни яхши биладиган ёрдамчи агент ёллайди.
Маҳалла банкирлари ташаббуси билан ва ҳокимлар кўмагида туманда ойига икки марта “лойиҳалар ярмаркаси” ташкил этилади.
Хулоса шуки, Микрокредитбанк жамоаси юртбошимиз раҳбарлигида 2024 йил 16 декабрь куни ўтказилган видеоселектор йиғилишида белгиланган вазифа ва топшириқлар ижросини таъминлаш, аҳоли бандлигини ошириш, тадбиркорликни ривожлантириш, ишсизлик ва камбағалликни қисқартириш бўйича барча чора-тадбирларни амалга оширади.

РАБОТЫ, ВЫПОЛНЕННЫЕ В 2024 ГОДУ, И ПРИОРИТЕТНЫЕ ЗАДАЧИ НА 2025 ГОД
Как известно, "Микрокредитбанк" осуществляет свою деятельность в нашей стране по созданию новых рабочих мест путем развития малого бизнеса, частного и индивидуального предпринимательства, поддержки ремесленничества и надомного труда, созданию условий для полноценного доступа широких слоев населения к микрофинансовым услугам, особенно в сельской местности.
К примеру, за счет привлеченных банком ресурсов и всех источников финансирования в текущем году всем отраслям народного хозяйства выделены кредиты на 7 трлн. сумов.
Из них 1,9 трлн. сумов направлено на финансирование инвестиционных проектов, 2,4 трлн. сумов - на программы развития семейного предпринимательства, 1,9 трлн. сумов - на субъекты малого бизнеса, 1,5 трлн. сумов - на микрофинансовые проекты.
В результате принятых мер и выделенных кредитов в 1 230 махаллях, закрепленных за банком, на основе их драйверов развития обеспечена занятость в общей сложности 232,7 тысячи человек, из них 113,7 тысячи трудоустроены на постоянную работу.
В текущем году банком из международных финансовых институтов привлечено 124 млн. долларов ресурсов, вложены 1,1 трлн. сумов, из них 609 млрд. сумов привлечены вклады населения.
В нынешнем году банком достигнут ряд положительных результатов в сфере поддержки предпринимательства, сокращения безработицы и бедности, повышения доходов населения.
К примеру, клиент банка - предприятие "Кушкупир парранда" путем кооперации распространило корм для цыплят в 950 домохозяйств и наладило гарантированную закупку птицы.
Или еще один клиент банка - предприятие "Етти хазина" в Самаркандской области, где в тысяче домохозяйств налажено производство яиц по такой же системе.
Также "Микрокредитбанк" создал "Микропромышленный центр" в Джандарском районе, и 47 предпринимателей, ранее изготавливавших мебель на дому, также инвестировали и перешли на промышленное производство. В результате в одной махалле создано 205 рабочих мест.
Продолжая такую позитивную работу и в новом 2025 году, мы поднимем на новый уровень начатую работу с целью удовлетворения потребностей населения и предпринимателей в махаллях.
Для этого планируется выделить кредиты на сумму 7,7 трлн. сумов за счет всех источников, привлечь средства международных финансовых институтов в размере 260,0 млн. долларов.
Предполагается, что основная часть кредитных средств, то есть не менее 50 процентов, будет выделена субъектам малого бизнеса.
В следующем году планируется реализовать множество стартап-проектов и открыть венчурные компании, которые принесут инвестиции в экономику страны и создадут новые рабочие места.
Для этого банком создана постоянная рабочая группа по привлечению средств из зарубежных финансовых институтов, с помощью которой будут проведены "роуд-шоу" за рубежом с организацией системной работы с зарубежными банками, выпущены евробонды, приняты меры по улучшению рейтинга банка и приведению его в соответствие с международными стандартами.
Главное, за счет задействования всех возможностей в следующем году будет обеспечена занятость 320 тысяч человек, из них 131 тысяча будут трудоустроены на постоянную работу, 189 тысяч будут вовлечены в предпринимательство.
При этом особое внимание будет уделено опытам "Сайхунабад," "Уйчи," "Зарбдор" и "Гиждуван".
Работа, начатая в Бухарской области, закрепленной за банком, будет продолжена, и совместно со всеми экономическими ведомствами и хокимиятами региона будет скоординирована работа по трудоустройству 215 тысяч человек.
В частности, в целях эффективного использования малодоходных посевных площадей, выделенных населению, путем объединения их в крупные контуры, передачи в субаренду "лидерным предпринимателям" будет организовано производство продукции кооперационным методом на основе принципа "Один контур - один продукт".
В 2025 году в рамках Программы развития семейного предпринимательства - 375,5 млрд. сумов, в рамках Комплексной программы непрерывной поддержки малого бизнеса - 390,5 млрд. сумов и по кредитной продукции "Первый шаг к бизнесу" - 200,0 млрд. сумов будут выделены льготные кредиты.
В продолжение мер по обеспечению исполнения программы "От бедности к благополучию" обеспечить населению:
90 тысяч человек будут выведены из бедности на основе программы;
60 тысяч человек будут обеспечены стабильной занятостью и получат высокий доход;
8,2 тысячи будут обучаться и обучаться профессиям;
Улучшится инфраструктура махалли для 6,3 тыс. жителей;
Улучшатся условия жизни 1,5 тысячи человек.
Кроме того, в целях поддержки предпринимательства и земледелия в 55 отобранных махаллях тяжелой категории на улучшение системы орошения, электроснабжения и качества интернета в них будет направлено 164,1 млрд. сумов.
В результате проводимой работы в Бухарской области к концу 2025 года уровень бедности снизится до 5,4 процента, уровень безработицы - до 4,7 процента.
Также в целях развития птицеводческой отрасли, закрепленной за банком, полного использования имеющихся мощностей и поддержки инициаторов проектов в этой сфере в 2025 году будут выделены кредиты в размере 625,0 млрд. сумов и 25,0 млн. долларов США.
Кроме того, в Ташкентской, Наманганской, Самаркандской, Бухарской и Хорезмской областях будут созданы современные комплексы по глубокой переработке мяса птицы, в Сайхунабадском районе и Хорезмской области - птицеводческое предприятие.
За счет запуска крупных птицеводческих проектов мясного направления в Сурхандарьинской и Кашкадарьинской областях поголовье птицы в этих областях будет доведено до 1,0 млн. голов.
Будет разработана стратегия развития птицеводческой отрасли на 2025-2027 годы с привлечением международных консалтинговых компаний.
Будет запущена электронная информационная программа, предусматривающая критерии планирования, анализа и наблюдения за объемами производства продукции в сфере птицеводства.
Следует особо отметить, что в следующем году руководители 124 банковских подразделений заключат договоры с хокимами районов и городов в регионах по расширению 4 стажировок в каждой махалле и повышению доходов населения для обеспечения реализации запланированных банком мероприятий.
В договоре конкретно указываются названия махаллей, руководителям банков ежемесячно устанавливаются КПИ по разработке проектов, выделению кредитов, трудоустройству населения.
В целях обеспечения занятости населения, развития предпринимательства, сокращения безработицы и бедности в следующем году в каждых 3-4 махаллях будет создана должность "банкира махаллабай".
Банкиры махалли изучат бизнес-возможности махалли и помогут населению полностью запустить бизнес-проекты, кроме того, он наймет себе помощника, который хорошо знает квартиры.
По инициативе махаллинских банкиров и при поддержке хокимов два раза в месяц в районе будет организовываться "ярмарка проектов".
Заключение заключается в том, что команда Микрокредитбанка примет все меры по обеспечению исполнения задач и поручений, определенных на видеоселекторном совещании, проведенном 16 декабря 2024 года под руководством главы государства, по повышению занятости населения, развитию предпринимательства, сокращению безработицы и бедности.