АВТОСЎНДИРУВ ТИЗИМЛАРИНИ ТАКОМИЛЛАШТИРМОҚДА
“Микрокредитбанк” АТБ кредит қарздорликларини автоматик ундириш тизимини янада самарали қилиш мақсадида янги модулни жорий қилмоқда. Ушбу модул орқали мониторинг, операциялар, созламалар ва ҳисоботларни автоматлаштириш режалаштирилган.
Модулни такомиллаштириш натижасида, “Uzcard” карталарида қолдиқлар текшириш частотаси суткасига 4 мартадан 220 мартагача, “Humo” карталарида эса 4 мартадан 40 мартагача оширилади.
Карталарни текшириш цикли 6 соатдан 4-5 дақиқага (Uzcard) ва 30 дақиқага (Humo) туширилади. Қарздорликлар учун маблағлар кафиллар карталаридан ҳам ундирилади. Банк карталари устуворлик даражаси бўйича сараланади ва кредит тўловлари биринчи навбатда, устувор ҳисобланган карталардан ҳамда электрон ҳамёнларидан ҳам ечилади. Бундан ташқари, автоматик ундириш жараёни халқаро банк карталари (Visa, Mastercard, UnionPay)га ҳам татбиқ этилади.
Шунингдек, “WEBASE” МЧЖ билан ҳамкорликда “Uzcard” ва “Humo” процессинг тизимларига тўғридан-тўғри уланиш, бюджет ташкилотлари ходимлари карталари учун “UzASBO” тизими орқали мониторинг йўлга қўйилади. Қарздорлар ҳақида маълумотлар базаси кунлик янгиланиб, сунъий интеллект орқали тўлов устуворлиги белгилаб борилади.
Ушбу ўзгаришлар банк тизимини рақамлаштириш, қарздорликларни тезкор ундириш учун қулайлик яратишга хизмат қилади.

УСОВЕРШЕНСТВУЕТ СИСТЕМЫ АВТОПОГАШЕНИЯ
АКБ «Микрокредитбанк» внедряет новый модуль, который сделает систему автоматического взыскания задолженности по кредитам более эффективной. Этот модуль предназначен для автоматизации мониторинга, операций, настроек и отчетности..
В результате усовершенствования модуля частота проверки баланса по картам «Uzcard» будет увеличена с 4 до 220 раз в сутки, а по картам «Humo» — с 4 до 40 раз.
Цикл проверки карты сократится с 6 часов до 4-5 минут (Uzcard) и 30 минут (Humo). Средства по долгам также взимаются с карт гарантов. Банковские карты сортируются по уровню приоритета, и кредитные платежи в первую очередь списываются с карт, считающихся приоритетными, а также с электронных кошельков. Кроме того, процесс автоматического сбора средств распространяется и на международные банковские карты (Visa, Mastercard, UnionPay).
Также совместно с ООО «WEBASE» будет налажено прямое подключение к процессинговым системам Uzcard и Humo, а также мониторинг карточек сотрудников бюджетных организаций через систему UzASBO. База данных должников обновляется ежедневно, а приоритеты платежей определяются с помощью искусственного интеллекта.
Эти изменения будут способствовать цифровизации банковской системы и будут способствовать быстрому взысканию задолженностей.