Курс 24.08.2026 09:00:00 ҳолатига амал қилади
5 февраль куни Ўзбекистон Республикаси Марказий банкида халқаро Women Entrepreneurs Finance Initiative — WE-Finance Code ташаббусининг йиллик ҳисобот йиғилиши бўлиб ўтди.
“WE-Finance Code” ташаббусининг йиллик натижалари нафақат аёллар тадбиркорлиги учун янада кенг имкониятлар очади, балки мамлакат иқтисодиётида инклюзивлик ва ижтимоий барқарорликни мустаҳкамлашга ҳам замин яратади.
Тадбир доирасида Ўзбекистонда ташаббусни жорий этиш жараёнида эришилган натижалар, аёллар раҳбарлиги бўйича гендер статистикани акс эттирувчи янги маълумотлар платформаси тақдим этилди. Бундан ташқари аёллар учун янги маҳсулотларни ишлаб чиқиш бўйича таклифлар билдирилди.
37fdd07e-b8b1-4645-a9a4-d5dab277d1ab.jpg
Микрокредитбанк WE-Finance Code ташаббусини қўллаб-қувватлаб, унинг расмий аъзоси эканлиги аёллар тадбиркорлигини ривожлантиришга содиқлигини намоён этади. Жумаладан, ҳисобот даври давомида Микрокредитбанк томонидан, хотин қизлар учун “Истиқболли аёл” микроқарзи ташкил этилди.
57fe0c75-57df-4b1a-8207-ee911d5544e1.jpg
WE-Finance Code — 2023 йилда Жаҳон банки ва Халқаро Валюта Жамғармаси томонидан ишга туширилган глобал ташаббус бўлиб, унинг мақсади аёл тадбиркорларнинг молиявий ресурслар имкониятларини кенгайтириш ва бизнес ривожи учун тенг шароит яратишдир. Бугунги кунда мазкур ташаббус дунёнинг 30 дан ортиқ мамлакатида амалга оширилмоқда.

Обновление: 12 февраля 2026, 18:10
5 февраля в Центральном банке Республики Узбекистан состоялось ежегодное отчетное собрание международной инициативы Women Entrepreneurs Finance Initiative - WE-Finance Code.
Годовые результаты инициативы "WE-Finance Code" не только откроют более широкие возможности для женского предпринимательства, но и создадут основу для укрепления инклюзивности и социальной стабильности в экономике страны.
В рамках мероприятия была представлена новая платформа данных, отражающая результаты, достигнутые в процессе реализации инициативы в Узбекистане, гендерную статистику по руководству женщинами. Кроме того, были выдвинуты предложения по разработке новых продуктов для женщин.
37fdd07e-b8b1-4645-a9a4-d5dab277d1ab.jpg
Микрокредитбанк, поддерживая инициативу WE-Finance Code и являясь ее официальным членом, демонстрирует свою приверженность развитию женского предпринимательства. В частности, в течение отчетного периода Микрокредитбанком был создан микрозайм "Перспективная женщина" для женщин.
57fe0c75-57df-4b1a-8207-ee911d5544e1.jpg
WE-Finance Code - это глобальная инициатива, запущенная Всемирным банком и Международным валютным фондом в 2023 году, целью которой является расширение финансовых ресурсов для женщин-предпринимателей и создание равных условий для развития бизнеса. Сегодня эта инициатива реализуется более чем в 30 странах мира.