Курс 24.08.2026 09:00:00 ҳолатига амал қилади
5 февраль куни Ўзбекистон Республикаси Марказий банкида халқаро Women Entrepreneurs Finance Initiative — WE-Finance Code ташаббусининг йиллик ҳисобот йиғилиши бўлиб ўтди.
“WE-Finance Code” ташаббусининг йиллик натижалари нафақат аёллар тадбиркорлиги учун янада кенг имкониятлар очади, балки мамлакат иқтисодиётида инклюзивлик ва ижтимоий барқарорликни мустаҳкамлашга ҳам замин яратади.
Тадбир доирасида Ўзбекистонда ташаббусни жорий этиш жараёнида эришилган натижалар, аёллар раҳбарлиги бўйича гендер статистикани акс эттирувчи янги маълумотлар платформаси тақдим этилди. Бундан ташқари аёллар учун янги маҳсулотларни ишлаб чиқиш бўйича таклифлар билдирилди.
37fdd07e-b8b1-4645-a9a4-d5dab277d1ab.jpg
Микрокредитбанк WE-Finance Code ташаббусини қўллаб-қувватлаб, унинг расмий аъзоси эканлиги аёллар тадбиркорлигини ривожлантиришга содиқлигини намоён этади. Жумаладан, ҳисобот даври давомида Микрокредитбанк томонидан, хотин қизлар учун “Истиқболли аёл” микроқарзи ташкил этилди.
57fe0c75-57df-4b1a-8207-ee911d5544e1.jpg
WE-Finance Code — 2023 йилда Жаҳон банки ва Халқаро Валюта Жамғармаси томонидан ишга туширилган глобал ташаббус бўлиб, унинг мақсади аёл тадбиркорларнинг молиявий ресурслар имкониятларини кенгайтириш ва бизнес ривожи учун тенг шароит яратишдир. Бугунги кунда мазкур ташаббус дунёнинг 30 дан ортиқ мамлакатида амалга оширилмоқда.

On February 5, the annual reporting meeting of the international Women Entrepreneurs Finance Initiative - WE-Finance Code was held at the Central Bank of the Republic of Uzbekistan.
The annual results of the "WE-Finance Code" initiative not only open up broader opportunities for women's entrepreneurship, but also lay the foundation for strengthening inclusivity and social stability in the country's economy.
Within the framework of the event, a new data platform was presented, reflecting the results achieved in the process of implementing the initiative in Uzbekistan, gender statistics on women's leadership. In addition, proposals were made for the development of new products for women.
Mikrokreditbank, supporting the WE-Finance Code initiative and being its official member, demonstrates its commitment to the development of women's entrepreneurship. In particular, during the reporting period, Microcreditbank organized a microloan "Perspective Woman" for women.
WE-Finance Code is a global initiative launched in 2023 by the World Bank and the International Monetary Fund, the goal of which is to expand the financial resource opportunities of women entrepreneurs and create equal conditions for business development. Today, this initiative is being implemented in more than 30 countries around the world.