Маҳаллаларда аҳоли билан ишлаш тизимини янги босқичга олиб чиқиш, мавжуд муаммоларни жойида аниқлаш ва уларни манзилли ҳал этиш борасидаги ишлар “Долзарб 40 кунлик” доирасида изчил давом эттирилмоқда.
Жорий йилнинг 21 июль куни давлатимиз раҳбари раислигида ўтказилган видеоселектор йиғилишида “Маҳалла еттилиги” фаолиятини янгича ташкил этиш, маҳаллаларда аҳоли мурожаатлари билан ишлаш самарадорлигини ошириш ҳамда ҳудудларда мавжуд муаммоларни бевосита жойига чиққан ҳолда ўрганишга алоҳида эътибор қаратилди.
Мазкур топшириқлар ижросини таъминлаш, шунингдек, “Долзарб 40 кунлик” тадбирлари доирасида жорий йилнинг 17 август куни “Микрокредитбанк” АТБ Бошқарув раиси ўринбосари Икром Джуманиязов бошчилигидаги ишчи гуруҳ томонидан Тошкент вилоятининг Оққўрғон ва Пискент туманларида танлаб олинган таянч маҳаллалар жойига чиққан ҳолда ўрганилди.
Ўрганишлар давомида маҳаллаларда аҳоли билан ишлаш ҳолати, фуқароларнинг мурожаатлари ва муаммоларини аниқлаш, уларни ҳал этишда масъул ташкилотларнинг ҳамкорлиги, шунингдек, тадбиркорликни ривожлантириш ва янги иш ўринларини яратиш бўйича амалга оширилаётган ишлар таҳлил қилинди.
Алоҳида эътибор маҳаллаларнинг иқтисодий салоҳиятидан самарали фойдаланиш, аҳолининг бандлигини таъминлаш, тадбиркорлик ташаббусларини қўллаб-қувватлаш ҳамда молиявий хизматлардан фойдаланиш имкониятларини кенгайтиришга қаратилди.
Ишчи гуруҳ томонидан маҳалла ҳудудидаги мавжуд имкониятлар билан бир қаторда, аҳоли ва тадбиркорларнинг кредит ва молиявий хизматларга бўлган эҳтиёжлари ҳам ўрганилди. Аниқланган масалаларни ҳал этишда банкнинг ҳудудий бўлинмалари ҳамда “маҳалла еттилиги” билан ҳамкорликни янада кучайтириш бўйича тегишли вазифалар белгиланди.
“Микрокредитбанк” АТБ томонидан “Долзарб 40 кунлик” доирасида амалга оширилаётган бу каби амалий ўрганишлар маҳаллаларда тадбиркорлик муҳитини яхшилаш, аҳоли даромадларини ошириш ва янги иш ўринларини яратишга хизмат қилади.

В рамках "Актуальных 40 дней" последовательно продолжается работа по поднятию на новый уровень системы работы с населением в махаллях, выявлению имеющихся на местах проблем и их адресному решению.
На состоявшемся 21 июля текущего года под председательством главы государства видеоселекторном совещании особое внимание было уделено новой организации деятельности "махаллинской семерки," повышению эффективности работы с обращениями населения в махаллях, а также изучению имеющихся в регионах проблем с выездом непосредственно на места.
В целях обеспечения исполнения данных поручений, а также в рамках мероприятий "Актуальные 40 дней" 17 августа текущего года рабочая группа во главе с заместителем председателя правления АКБ "Микрокредитбанк" Икромом Джуманиязовым изучила махалли, отобранные в Аккурганском и Пскентском районах Ташкентской области.
В ходе изучений были проанализированы состояние работы с населением в махаллях, выявление обращений и проблем граждан, взаимодействие ответственных организаций в их решении, а также проводимая работа по развитию предпринимательства и созданию новых рабочих мест.
Особое внимание было уделено эффективному использованию экономического потенциала махаллей, обеспечению занятости населения, поддержке предпринимательских инициатив и расширению доступа к финансовым услугам.
Рабочая группа, наряду с имеющимися возможностями на территории махалли, также изучила потребности населения и предпринимателей в кредитных и финансовых услугах. Определены соответствующие задачи по дальнейшему укреплению сотрудничества с территориальными отделениями банка и "махаллинской семеркой" в решении выявленных вопросов.
Подобные практические исследования, проводимые АКБ "Микрокредитбанк" в рамках "Актуальных 40 дней," служат улучшению предпринимательской среды в махаллях, увеличению доходов населения и созданию новых рабочих мест.