Банк биноларининг паспортлари рақамлаштирилди
МКБАНК FIDO-BIZNES билан ҳамкорликда бошланган банк балансидаги биноларнинг техник, ҳуқуқий ва иқтисодий ҳолатини рақамлаштириш ҳамда ягона базада сақлаш ишлари якунига етказилди. Натижада бинонинг манзили, номи, филиал коди, қурилган йили, конструкция тури, майдони, баланс қиймати, техник ҳолати (ёнғин хавфсизлиги, электр, иситиш тизими ҳолати) ҳамда бино паспорти рақами электрон базага бириктирилди.
Шунингдек, коммунал харажатлар ҳам интеграция қилинди. Масофадан туриб, электр энергияси сарфи, сув, газ, иситиш, техник хизмат кўрсатиш ва сақлаш ҳамда телекоммуникация (интернет, телефон) харажатларини онлайн режимда кузатиш мумкин.
Бундан ташқари, ҳар ойда (Ўзбекистон Республикаси Рақамли технологиялар вазирлиги ҳузуридаги Рақамли ҳукумат лойиҳаларини бошқариш маркази) электрон ҳисобот орқали маълумотларни олиш, автоматик ҳисоб-китоб ва таҳлил модули (энергия самарадорлигини таҳлил қилиш) имконияти пайдо бўлди.
Қисқасини айтганда, ҳар бир бино учун рақамли паспорт яратилади — бу паспорт орқали бино ҳақида тўлиқ маълумотни исталган вақтда олиш имконияти мавжуд бўлади.
Банк томонидан келгусида қўшимча тарзда ҳар бир банк биноси учун ер участкаси билан геокоордината асосида боғлаш ҳамда тизим GIS (Географик ахборот тизими) билан интеграция қилиш режалаштирилган. Бу орқали масофадан харитада биноларнинг ҳолатини кўриш имконияти ҳам яратилади.

Паспорта банковских помещений оцифрованы
Завершена работа по цифровизации технического, правового и экономического состояния зданий, находящихся на балансе банка, и хранению их в единой базе данных, начатая совместно с МКБАНК ФИДО-БИЗНЕС. В результате адрес здания, его название, код филиала, год постройки, тип конструкции, площадь, балансовая стоимость, техническое состояние (пожарная безопасность, электричество, состояние системы отопления) и номер паспорта здания были прикреплены к электронной базе данных.
Также были интегрированы коммунальные расходы. Удаленно в режиме онлайн можно отслеживать расходы на электроэнергию, воду, газ, отопление, техническое обслуживание и хранение, а также телекоммуникации (интернет, телефон).
Кроме того, появилась возможность ежемесячно получать данные через электронную отчетность (Центр управления проектами цифрового правительства при Министерстве цифровых технологий Республики Узбекистан), модуль автоматического расчета и анализа (анализ энергоэффективности).
Короче говоря, для каждого здания будет создан цифровой паспорт - с помощью этого паспорта можно будет получить полную информацию о здании в любое время.
В будущем банк планирует дополнительно связать каждое здание банка с земельным участком на основе геокоординаты и интегрировать систему с ГИС (Географической информационной системой). Это также позволяет удаленно видеть состояние зданий на карте.