Паркент тумани — Ўзбекистонда туризм салоҳияти тобора юксалиб бораётган ҳудудлардан бири. Ушбу манзил ўзининг бетакрор табиати, соф ҳавоси ва мусаффо манзаралари билан маҳаллий ҳамда хорижий сайёҳлар учун жозибадор манзилга айланиб бормоқда.
Микрокредитбанк Бошқарув раиси ўринбосари Шахло Ибрагимова Паркентдаги Кумушкон қишлоғида бўлиб, банк томонидан амалга оширилаётган туризм лойиҳалари, хотин-қизлар тадбиркорлигини қўллаб-қувватлаш борасидаги ишлар билан танишди.
Дастлабки манзил “Микрокредитбанк” АТБнинг молиявий кўмагида ташкил этилган “Сайёҳ 2000” лойиҳаси бўлди. Тадбиркор Олим Юсупов сой бўйидаги ҳовлисида 48 ўринли меҳмон уйи очган. Хоналар миллий услубда, шинам қилиб жиҳозланган. Меҳмон уйи йилига 2 мингдан зиёд сайёҳга хизмат кўрсатади. Яқинда Президентимиз ҳам ушбу масканда бўлиб, меҳмон уйи фаолияти билан танишган эди. Бу ердаги ободликни кўриб, бу ташаббусни бошқа ҳудудларда ҳам жорий этишни айтган эди.
Олим Юсупов меҳмонхонани ташкил этиш учун дастлаб 300 миллион сўм миқдорида имтиёзли кредит олган. Бугунги кунга келиб, у 20 нафар фуқарони доимий иш билан таʼминлаган. Айни дамда ўз фаолиятини янада кенгайтириш мақсадида 1 гектар ер майдонида 100 ўринли замонавий туризм маркази қурилишини бошлади. Лойиҳанинг иккинчи босқичи учун Микрокредитбанк томонидан 3 миллиард 800 миллион сўмлик кредит ажратилди. Янги мажмуа ишга тушгач, яна 30 нафар янги иш ўрни яратилади.
“Микрокредитбанк” АТБ нафақат мазкур меҳмон уйи лойиҳасига, балки Паркент туманидаги бошқа қатор ташаббусларга ҳам молиявий кўмак кўрсатмоқда. Хусусан, Кумушкон қишлоғидаги 7 та меҳмон уйи ва 5 та хизмат кўрсатиш обекти банк кредитлари орқали ташкил этилди. Бунинг учун 1 миллиард сўмга яқин “Оилавий тадбиркорликни ривожлантириш” ҳамда “Маҳалла” дастурлари асосида кредитлар ажратилган. Айниқса, хотин-қизлар тадбиркорлигини қўллаб-қувватлашга қаратилаётган эʼтибор бугун опа-сингилларимизнинг моддий фаровонлигини оширишга, турмуш шароитларини янада яхшилашга хизмат қилмоқда.
Ушбу маҳаллада истиқомат қилувчи Инобат Ғиёсова туризм ва хизмат кўрсатиш соҳасида кўп йиллик тажрибага эга. У ўз меҳмон уйини жиҳозлаш учун 190 миллион сўм кредит олиб, ҳозирда фаолиятини кенгайтириш ниятида. Шахло Ибрагимова мазкур обектга ҳам ташриф буюриб, тадбиркор аёл фаолияти билан танишди. Мулоқот чоғида Инобат опага банкнинг янги кредит пакетлари ва имтиёзлари, жумладан, “Ҳамроҳ” дастури ҳақида маʼлумот бериб, тегишли тавсиялар билан ўртоқлашди.
Инобат Ғиёсова — “Шуҳрат” медали соҳиби. У қишлоғида туризмни ривожлантириш орқали нафақат ўз оиласи, балки бутун маҳалласига наф келтираётганидан фахрланади.
Давлат раҳбарининг доимий қўллаб-қувватлаши, Микрокредитбанкнинг молиявий кўмаги ҳамда маҳаллий тадбиркорларнинг ташаббуси орқали Паркент туманида, хусусан Кумушкон қишлоғида туризм, хизмат кўрсатиш ва оилавий тадбиркорлик салоҳияти кенгаймоқда. Бу эса ҳудуд иқтисодий ўсиши, ижтимоий барқарорлик ва аҳоли фаровонлиги учун мустаҳкам пойдевор яратиб бермоқда.

Паркентский район является одним из регионов Узбекистана с растущим туристическим потенциалом. Благодаря своей уникальной природе, чистому воздуху и нетронутым ландшафтам, это направление становится привлекательным для местных и иностранных туристов.
Заместитель председателя правления Микрокредитного банка Шахло Ибрагимова посетила село Кумушкон в Паркенте и ознакомилась с реализуемыми банком туристическими проектами и работой по поддержке женского предпринимательства.
Первоначальным пунктом назначения стал проект «Sayyoh 2000», организованный при финансовой поддержке АКБ «Микрокредитбанк». Предприниматель Олим Юсупов открыл гостевой дом на 48 мест в своем дворе на берегу реки. Номера уютно обставлены в национальном стиле. Гостевой дом принимает более 2 тысяч туристов в год. Наш Президент недавно посетил это место и ознакомился с деятельностью гостевого дома. Увидев процветание здесь, он сказал, что эту инициативу нужно внедрить и в других регионах.
Олим Юсупов изначально получил льготный кредит в размере 300 млн сумов на создание гостиницы. На сегодняшний день он обеспечил постоянной работой 20 граждан. В настоящее время в целях дальнейшего расширения своей деятельности он начал строительство современного туристического центра на 100 мест на площади 1 га. На второй этап проекта Микрокредитбанк выделил кредит в размере 3 млрд 800 млн сумов. С вводом нового комплекса в эксплуатацию будет создано еще 30 новых рабочих мест.
АКБ «Микрокредитбанк» оказывает финансовую поддержку не только данному проекту гостевого дома, но и ряду других инициатив в Паркентском районе. В частности, за счет банковских кредитов создано 7 гостевых домов и 5 объектов сферы услуг в селе Кумушкон. Для этого по программам «Развитие семейного предпринимательства» и «Соседство» выделено около 1 млрд сумов кредитов. В частности, уделяемое сегодня внимание поддержке женского предпринимательства служит повышению материального благосостояния наших сестер и дальнейшему улучшению их жилищных условий.
Жительница этого микрорайона Инобат Гиясова имеет многолетний опыт работы в сфере туризма и обслуживания. Она получила кредит в размере 190 млн сумов на обустройство своего гостевого дома и теперь планирует расширять свою деятельность. Шахло Ибрагимова также посетила этот объект и ознакомилась с деятельностью бизнесвумен. В ходе беседы она проинформировала Инобат о новых кредитных пакетах и льготах банка, в том числе о программе «Хамрох», и поделилась соответствующими рекомендациями.
Инобат Гиясова, награжденная медалью Шухрата, гордится тем, что она приносит пользу не только своей семье, но и всему сообществу, развивая туризм в своей деревне.
Благодаря постоянной поддержке Главы государства, финансовой помощи Микрокредитбанка и инициативе местных предпринимателей в Паркентском районе, в частности в селе Кумушкон, расширяется потенциал туризма, сервиса и семейного предпринимательства, что создает прочную основу для экономического роста региона, социальной стабильности и благосостояния населения.