Кейинги йилларда юртимизда давлат харидларини шаффоф амалга ошириш мақсадида коррупцияга қарши курашиш тизими, манфаатлар тўқнашуви тўғрисидаги қонунчилик ҳужжатлари янгиланди. Aлбатта, ушбу тизимни ривожлантириш, барча харидларни қонуний ва ҳалол ўтказиш мақсадида, соҳада замонавий технологияларни қўллаш яхши самара бермоқда.
Буни инобатга олган ҳолда “Микрокредитбанк” AТБ тижорат банклари ичида биринчи бўлиб, банкка зарур бўлган товар ва хизматлар бўйича харидлар режасини рақамлаштиришни йўлга қўйди.
Натижада банкнинг iABS дастурида янги модул яратилиб, тест режимида амалиётда қўлланилмоқда. Бунда банкнинг йиллик харид режасини Бош офис ва ҳудудлар кесимида электрон шакллантириш, харидларни амалга оширишни марказлашган ҳолда ташкиллаштириш ва бу билан харажатлар тежамкорлигини ошириш таъминланади. Энг асосийси, товар ва хизматларни харид қилиш шаффоф бўлиб, манфаатлар тўқнашувининг олди олинади.
Шунингдек, лойиҳа доирасида махсус порталлар - exarid.uzex.uz, XT-xarid.uz, cooperation.uz ҳамда etender.uzex.uz порталлари билан интеграция қилиш орқали ушбу платформалардаги банкнинг харид жараёнлари iABS дастурида реал вақт режимида кўриниб туради.
Маҳсулот етказувчи ҳамда хизмат кўрсатувчиларга очиқ ва шаффоф тарзда ўз хизматларини таклиф қилиш имконияти яратилади. Бунда банк биноларини қуриш, реконструкция қилиш ва мукаммал таъмирлаш ишлари бўйича давлат харидларини “Шаффоф қурилиш” миллий ахборот тизими орқали инсон омилисиз ўтказиладиган электрон тендер (танлов) савдолари орқали амалга оширилади. Бундан ташқари, Ўзбекистон Республикаси Иқтисодиёт ва молия вазирлиги билан Давлат харидлари соҳасида фойдаланиладиган товарнинг (ишлар ва хизматларнинг) ягона миллий классификатори орқали маълумот алмашиш йўлга қўйилади.
Aсосийси, бу жараёнларда инсон омили иштирок этмайди. Натижада эса манфаатлар тўқнашуви, коррупция, таниш-билишчилик деган иллатларга ўрин қолмайди. Бу каби рақамлаштириш ишлари келгусида банк омборхоналарида ҳам амалга оширилиши режалаштирилмоқда.

Все покупки будут переведены на более прозрачную систему
В последние годы в целях прозрачного осуществления государственных закупок в нашей стране обновлены законодательные акты о противодействии коррупции, конфликте интересов. Безусловно, развитие этой системы, использование современных технологий в целях законного и добросовестного проведения всех закупок дают хорошие результаты.
С учетом этого АКБ "Микрокредитбанк" первым из коммерческих банков запустил цифровизацию плана закупок товаров и услуг, необходимых банку.
В результате в программе банка iABS создан новый модуль, который используется на практике в тестовом режиме. При этом обеспечивается электронное формирование годового плана закупок банка в разрезе Головного офиса и регионов, централизованная организация осуществления закупок и тем самым повышение экономии расходов. Самое главное, покупка товаров и услуг будет прозрачной и предотвратит конфликт интересов.
Также в рамках проекта через интеграцию со специальными порталами - exarid.uzex.uz, XT-xarid.uz, cooperation.uz и etender.uzex.uz - процессы покупки банка на этих платформах будут просматриваться в программе iABS в режиме реального времени.
Поставщикам и поставщикам услуг будет предоставлена возможность открыто и прозрачно предлагать свои услуги. При этом государственные закупки по строительству, реконструкции и капитальному ремонту зданий банков осуществляются посредством электронных тендерных (конкурсных) торгов, проводимых без участия человеческого фактора через национальную информационную систему "Прозрачное строительство". Кроме того, будет налажен обмен информацией с Министерством экономики и финансов Республики Узбекистан через Единый национальный классификатор товаров (работ и услуг), используемых в сфере государственных закупок.
Главное, в этих процессах не участвует человеческий фактор. В результате не будет места конфликту интересов, коррупции, "знакомству". В будущем такая цифровизация планируется проводить и на складах банков.