Мамлакатимизда тадбиркорликни ривожлантириш, бизнес юритиш учун қулай шарт-шароитлар яратиш, тадбиркорлик фаолиятига қаратилган ҳар қандай тўсиқларга муросасиз бўлиш, инвеститсиявий жозибадорликни оширишга қаратилган кенг кўламли ислоҳотлар олиб борилмоқда.
Давлатимиз раҳбарининг соҳага бўлган юксак эътибори натижасида юртимизда “тадбиркор бўламан”, деган инсонлар сони орта бошлади. Соҳа йилдан-йилга ривожланиши ортидан тадбиркорликнинг турли йўналишларига жадал кириб келаётган юртдошларимиз кўпайиб боряпти. Керак бўлса, битта маҳаллада ўнлаб тадбиркор иш бошлаяпти. Бунда эса уларга банклар томонидан тақдим этилаётган кредитлар ёрдам бермоқдаки, ўз бизнесини бошлаш истагидаги аҳоли учун кенг имкониятлар эшиги очилган.
Бунга “Микрокредитбанк” АТБ томонидан тақдим этилган “Бизнесга биринчи қадам” микроқарзини мисол қилиб келтириш мумкин. Микроқарз муддати 24 ойдан 36 ойгача, йиллик 27-28% гача тақдим этилади.
Шунингдек, мазкур кредит 1-босқичда базавий ҳисоблаш миқдорнинг 20 баробарагича, 2-босқичда эса базавий ҳисоблаш миқдорнинг 35 баробарагича ажратилади.
“Бизнесга биринчи қадам” микроқарзини расмийлаштиришда ўзингиз учун қулай бўлган муддатни танлашингиз ва зарур суммани олишингиз мумкин.
Банк томонидан бугунга қадар 7 трлн. сўм кредитлар ажратилган бўлиб, шундан 266,4 млрд. сўми “Бизнесга биринчи қадам” микроқарзига тўғри келади.
Яна бир эътиборли жиҳати, “Микрокредитбанк” АТБ чекка ҳудудларда яшовчи аҳолини молиявий қўллаб-қувватлаш ва тадбиркорликка жалб этиш мақсадида хорижий молия институтлари билан ҳамкорликни кенгайтирмоқда.
Банк 2025 йил давомида чет эл молия институтларидан жами 260 млн. АҚШ доллари миқдорида ресурс жалб қилишни режалаштирган. Ушбу режанинг амалий ифодаси сифатида Сингапурнинг “Olam Global Agri [Треасурй] Pte Ltd” компанияси билан 15,8 млн АҚШ долларлик савдони молиялаштириш битими имзоланди ва маблағ жалб қилинди.
Мазкур ресурс ҳисобидан хотин-қизлар ва ёшлар тадбиркорлигини қўллаб-қувватлаш, инновацион ташаббусларни молиялаштириш кўзда тутилган.
Микрокредитбанк томонидан 2025 йилда кичик ва ўрта бизнесга 5,4 трлн. сўм ва дастурлар доирасида 2,9 тлрн сўм кредит ажратилиши кўзда тутилган бўлиб, шундан 315 млрд. сўми “Бизнесга биринчи қадам” доирасига йўналтирилади.
Кредит рейтингини “ўрта” тоифадан “яхши” тоифага ўтказишда банк 38,6 мингта потенциал мижозлар билан тадбиркорликка жалб қилиш юзасидан тарғибот ишлари ўтказилди. Ушбу мижозлардан 8,1 минг нафари тадбиркорлик қилиш истагини билдиришди ва уларнинг 1,6 мингтасига 46,4 млрд. сўм кредит ажратилди.
2025 йил сентябрь-декабрь ойларида банк томонидан кичик ва ўрта бизнесга 2,1 трлн. сўм, шундан дастурлар доирасида 1,2 трлн. сўм кредит ажратилади. Жумладан, улардан 108,7 млрд. сўми “Бизнесга биринчи қадам” микроқарзига тўғри келади.

В нашей стране проводятся масштабные реформы, направленные на развитие предпринимательства, создание благоприятных условий для ведения бизнеса, нетерпимость к любым препятствиям для предпринимательской деятельности, повышение инвестиционной привлекательности.
В результате высокого внимания, уделяемого отрасли главой нашего государства, в нашей стране растет число людей, желающих стать предпринимателями. С развитием отрасли из года в год растет число наших соотечественников, стремительно вступающих в различные сферы предпринимательства. При необходимости в одной махалле начинают свою деятельность десятки предпринимателей. В этом им помогают кредиты, предоставляемые банками, что открывает широкие возможности для населения, желающего начать свой бизнес.
В качестве примера можно привести микрозайм "Первый шаг в бизнес," предоставленный АКБ "Микрокредитбанк." Срок микрозайма составляет от 24 до 36 месяцев, до 27-28% годовых.
Также данный кредит будет выделен на 1-м этапе в размере 20-кратной базовой расчетной величины, а на 2-м этапе - в размере 35-кратной базовой расчетной величины.
При оформлении микрозайма "Первый шаг в бизнес" вы можете выбрать удобный для себя срок и получить необходимую сумму.
На сегодняшний день банком выделено 7 трлн. сумов кредитов, из которых 266,4 млрд. сумов приходится на микрозайм "Первый шаг к бизнесу."
АКБ "Микрокредитбанк" расширяет сотрудничество с зарубежными финансовыми институтами в целях финансовой поддержки и привлечения к предпринимательству населения, проживающего в отдаленных районах.
В течение 2025 года банк получил в общей сложности 260 млн. долларов от иностранных финансовых институтов. Планируется привлечь ресурс в размере долларов США. В качестве практического воплощения этого плана было подписано соглашение о торговом финансировании на сумму 15,8 млн долларов США с сингапурской компанией "Olam Global Agri [Treasury] Pte Ltd."
За счет этого ресурса предусмотрена поддержка женского и молодежного предпринимательства, финансирование инновационных инициатив.
В 2025 году Микрокредитбанк планирует выделить 5,4 трлн. сумов кредитов малому и среднему бизнесу и 2,9 трлн. сумов в рамках программ, из которых 315 млрд. сумов будут направлены в рамках программы "Первый шаг к бизнесу."
При переводе кредитного рейтинга из категории "средний" в "хороший" банк провел пропагандистскую работу с 38,6 тысячами потенциальных клиентов по привлечению их к предпринимательству. Из этих клиентов 8,1 тыс. выразили желание заняться предпринимательством, 1,6 тыс. из них получили кредиты на сумму 46,4 млрд. сумов.
В сентябре-декабре 2025 года банк выделит 2,1 трлн. сумов кредитов малому и среднему бизнесу, из которых 1,2 трлн. сумов - в рамках программ. В частности, из них 108,7 млрд. сумов приходится на микрозайм "Первый шаг к бизнесу."
Важно отметить, что данный микрокредит могут получить и физические лица, не имеющие официального дохода.