Боғот тумани – аёллар бандлигини таʼминлаш бўйича намунавий ҳудудга айланмоқда
Жорий йилнинг 1–2-май кунлари давлатимиз раҳбари Хоразм вилоятига ташрифи чоғида Боғот туманини аёллар ишсизлигидан ҳоли туманга айлантириш, бу борада маҳаллабай ёндашувни жорий этиш ва самарали тажрибаларни оммалаштириш бўйича муҳим топшириқлар берган эди.
Мазкур вазифалар ижросини таʼминлаш мақсадида “Микрокредитбанк” АТБ томонидан қатор амалий ишлар олиб борилмоқда. Куни кеча банк Бошқарув раиси ўринбосари Шахло Ибрагимова Боғот туманига ташриф буюриб, давлатимиз раҳбари томонидан берилган топшириқлар ижроси қандай амалга оширилаётгани билан танишди.
2 (128).png
Аёллар учун контейнер дўконлар – янги имкониятлар маскани
“Микрокредитбанк” АТБ ташаббуси билан туманда замонавий контейнер дўконлар ташкил этилди. Уларда китоб дўкони, озиқ-овқат маҳсулотлари, болалар кийим-кечаклари, тикувчилик устахоналари, гўзаллик салонлари ва бошқа турдаги савдо нуқталари фаолият юритмоқда. Мазкур контейнерларда фаолиятини йўлга қўйган жами 11 нафар хотин-қизга 350 миллион сўм миқдорида кредит ажратилган. Шахло Ибрагимова уларнинг фаолияти билан яқиндан танишиб, муаммо ва таклифларини ўрганди.
5 (111).png
Айтиш жоизки, 2025-йилнинг май ойи ҳолатида Боғот туманидаги хотин-қизларга давлат дастурлари доирасида ажратилган кредитларнинг умумий миқдори 111 миллиард сўмни ташкил этмоқда. Бу орқали яратилган ишчи ўринлари сони эса 50 нафарни ташкил этади.
“Бир контур – бир маҳсулот” лойиҳаси: ишсизликка қарши самарали ечим
“Микрокредитбанк” АТБ томонидан Тўпчи маҳалласида яна бир муҳим ташаббус — “Бир контур – бир маҳсулот” тамойили асосида ижарага ер майдонлари ажратилиб, экспортбоп ва юқори даромадли қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари етиштириш лойиҳаси йўлга қўйилди
10 гектарлик ер майдони маҳалланинг 65 нафар фуқаросига ҳар бирига 15 сотихдан ижара асосида ажратилган бўлиб, бунда биринчи экинда тарвуз маҳсулоти етиштирилмоқда. Бу орқали 7,5 тонна маҳсулот олиш режалаштирилган. Кейинги такрорий экин сифатида сабзи экилиб, ундан 4,5 тонна маҳсулот олиниши кўзда тутилган.
1 (131).png
Аҳамиятлиси, лойиҳа натижасида 65 нафар ишсиз фуқаро даромад манбаи билан таʼминланади. Ҳисоб-китобларга кўра, тарвуздан 812 миллион сўм, сабзидан эса 507 миллион сўм соф фойда олиниши кутилмоқда.
3 (129).png
Аёлларни иш билан таʼминлаш — бугунги куннинг энг долзарб масалаларидан бири ҳисобланади. “Микрокредитбанк” АТБнинг Боғот туманида амалга ошираётган ишлари эса бу соҳада амалий натижаларга эришиш мумкинлигини яққол намоён этмоқда.

During his visit to the Khorezm region on May 1-2 of this year, the Head of State gave important instructions to transform the Bogat district into a district free of female unemployment, introduce a neighborhood approach in this regard, and popularize effective experiences.
In order to ensure the implementation of these tasks, a number of practical works are being carried out by JSCB "Mikrokreditbank". Yesterday, Deputy Chairman of the Board of the bank, Shakhlo Ibragimova, visited the Bogot district and got acquainted with how the instructions given by the head of our state are being implemented.
Container stores for women - a place of new opportunities
At the initiative of JSCB "Mikrokreditbank", modern container stores were established in the district. They house bookstores, food stores, children's clothing, sewing workshops, beauty salons and other types of retail outlets. A total of 11 women who started their businesses in these containers were allocated loans in the amount of 350 million soums. Shakhlo Ibragimova got acquainted with their activities and studied their problems and proposals.
It is worth noting that as of May 2025, the total amount of loans allocated to women in the Bogat district under state programs amounted to 111 billion soums. The number of jobs created through this amounted to 50.
The "One Contour - One Product" project: an effective solution to unemployment
Another important initiative by Mikrokreditbank JSCB in Topchi mahalla is the allocation of land for rent based on the principle of "One contour - one product" and the launch of a project to grow export-oriented and high-profit agricultural products.
A 10-hectare plot of land has been leased to 65 residents of the neighborhood, each with 15 sotikhs, where watermelons are being grown as the first crop. It is planned to produce 7.5 tons of produce. The next repeated crop is carrots, which are expected to produce 4.5 tons of produce.
Importantly, the project will provide 65 unemployed citizens with a source of income. According to estimates, the net profit from watermelons is expected to be 812 million soums, and from carrots - 507 million soums.
Providing employment to women is one of the most pressing issues of our time. The work carried out by Mikrokreditbank JSCB in the Bogat district clearly demonstrates that practical results can be achieved in this area.