Бухорода 20 та кам таʼминланган оилага асаларилар уялари тарқатилди
“Микрокредитбанк” АТБ Бошқарув раиси ўринбосари Шахло Ибрагимова Бухоро вилоятига хизмат сафари давомида Қоракўл туманида бўлиб, Жиғачи маҳалласининг истиқболли ташаббусларидан бири – “Ҳасанобод шифо бол” фермер хўжалигининг кооперация асосидаги лойиҳаси билан танишди. Мазкур ташаббус доирасида аҳоли хонадонларига асалари уялари тарқатилиб, улар орқали бандлик ва даромад манбаи яратилаётгани диққатга сазовор.
3 (43).png
Фермер хўжалик раҳбари Ғайрат Искандаров ушбу лойиҳани 2024-йилда Микрокредитбанкнинг 680 миллион сўмлик кредити ёрдамида бошлаган. Жорий йилда банк томонидан яна 300 миллион сўмлик кредит ажратилиб, лойиҳа доирасида 20 та кам таʼминланган оилага асаларилар уялари тарқатилди. Фермернинг айтишича, умумий ҳисобда 100 та оилани қамраб олиш кўзда тутилган.
7 (24).png
Та’кидлаш керакки, бугунги кунда асал етиштирган оилаларнинг маҳсулотлари фермер хўжалиги томонидан сотиб олиниб, қадоқланади ва ички бозорга чиқарилади. Шунингдек, Шахло Ибрагимова маҳаллада асалариларни парваришлаётган хотин-қизлар билан ҳам мулоқот қилди. Улар ўз фаолияти ҳақида сўзларкан, бундай лойиҳалар орқали оила буджетига ҳисса қўшаётганини қувонч билан таʼкидлашди.
2 (43).png
Асаларичилик кўп меҳнат ва масʼулият талаб қилса-да, уни оила шароитида амалга ошириш мумкинлиги боис, хотин-қизлар учун жуда қулай. Ушбу лойиҳалар уларнинг тадбиркорлик салоҳиятини ривожлантириш, ўз ишини ташкил қилиш ва молиявий мустақилликка эришишида муҳим қадам ҳисобланади.

Пчелиные ульи розданы 20 малообеспеченным семьям в Бухаре
Заместитель председателя правления АКБ «Микрокредитбанк» Шахло Ибрагимова в ходе рабочей поездки в Бухарскую область посетила Каракульский район и ознакомилась с одной из перспективных инициатив махалли «Джигачи» – кооперативным проектом фермерского хозяйства «Хасанобод Шифо Бол». Примечательно, что в рамках этой инициативы ульи раздаются домохозяйствам, создавая источник занятости и дохода.
3 (43).png
Руководитель фермерского хозяйства Гайрат Искандаров запустил этот проект в 2024 году с помощью кредита в размере 680 миллионов сумов от Микрокредитбанка. В этом году банк выделил еще 300 млн сумов кредитов, а в рамках проекта 20 малообеспеченным семьям были розданы пчелиные ульи. Фермер сообщил, что план предполагает охватить в общей сложности 100 семей.
7 (24).png
Следует отметить, что сегодня продукция семей-медоводов закупается хозяйством, упаковывается и реализуется на внутреннем рынке. Шахло Ибрагимова также поговорила с женщинами, которые разводят пчел в этом районе. Говоря о своей деятельности, они с радостью отметили, что посредством таких проектов вносят свой вклад в семейный бюджет.
2 (43).png
Хотя пчеловодство требует большого труда и ответственности, оно очень удобно для женщин, поскольку им можно заниматься в семейной обстановке. Эти проекты являются важным шагом на пути развития их предпринимательского потенциала, организации собственного бизнеса и достижения финансовой независимости.