Бухорода касб ва тилга ўқитиш маркази ташкил этилди
Президентимизнинг 2024-йил 4-октабрдаги “Камбағалликни қисқартириш ва бандлик соҳасида давлат сиёсатини такомиллаштиришда самарадорликни ошириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори ижросини таʼминлаш мақсадида “Микрокредитбанк” АТБ томонидан Германиянинг “Интернатионал Пеопле” халқаро ташкилоти билан ҳамкорликда муҳим лойиҳа амалга оширилди.
Унга кўра, Бухоро шаҳрида Германияда ишлаш истагида бўлган фуқароларни касб ва тилга ўқитиш маркази ташкил этилди.
foto 8.png
Марказнинг очилиш маросимида Германия компанияси раҳбарлари ҳамда “Микрокредитбанк” АТБ Бошқарув раиси ўринбосари Шаҳло Ибрагимова иштирок этди.
foto 10.png
Марказда ишсиз ва камбағал оилалар фарзандлари халқаро стандартлар асосида тайёрланиб, хорижда тан олинадиган сертификатлар орқали ишга йўлланади.
Микрокредитбанк томонидан ушбу йўналишда қатор имкониятлар тақдим этилмоқда:
• ўқиш, виза, авиачипта ва яшаш харажатлари учун имтиёзли кредитлар;
• халқаро банк карталари (Виса, Мастерcард, УнионПай);
• пул ўтказмалари учун қулай молиявий хизматлар;
• замонавий ўқув ускуналарини харид қилиш учун кредитлар;
• ўқув семинарлари ва маслаҳат хизматлари.
foto 2.png
Лойиҳа доирасида 544 та маҳалланинг маҳалла банкири ва ёрдамчи агентлари орқали фуқаролар сараланиб, ўқишга жалб этилади. Таʼлимни муваффақиятли якунлаганларга ойлик маоши 2500 доллардан бошланувчи иш ўринлари таклиф этилади.
Шу куни “Микрокредитбанк” АТБ ҳамда Миграция агентлиги Бухоро ҳудудий филиали билан ҳамкорликда Германиянинг йирик рекруит компанияси ҳисобланган “Интернатионал Пеопле ГмБҲ анд Cо ГК” билан уч томонлама ҳамкорлик меморандуми ҳам имзоланди.
foto 11.png
Микрокредитбанк томонидан амалга оширилаётган ушбу лойиҳа нафақат ишсизликни камайтириш, балки аҳолини халқаро меҳнат бозорига тайёрлаш орқали мамлакат иқтисодиётига ҳам ҳисса қўшади.

Vocational and language training center established in Bukhara
In order to ensure the implementation of the Resolution of the President of the Republic of Uzbekistan “On measures to increase the efficiency of state policy in the field of poverty reduction and employment” dated October 4, 2024, an important project was implemented by JSCB “Mikrokreditbank” in cooperation with the German international organization “International People”.
According to it, a center for vocational and language training for citizens wishing to work in Germany was established in the city of Bukhara.
foto 8.png
The opening ceremony of the center was attended by the leaders of the German company and Shahlo Ibragimova, Deputy Chairman of the Board of JSCB "Mikrokreditbank".
foto 10.png
At the center, unemployed and children from poor families are trained according to international standards and sent to work with certificates that are recognized abroad.
Microcreditbank offers a number of opportunities in this area:
• soft loans for education, visas, airline tickets and living expenses;
• international bank cards (Visa, Mastercard, UnionPay);
• convenient financial services for money transfers;
• loans for the purchase of modern educational equipment;
• educational seminars and consulting services.
foto 2.png
Within the framework of the project, citizens will be selected and recruited for training through mahalla bankers and assistant agents of 544 makhallas. Those who successfully complete their training will be offered jobs with a monthly salary starting from $2,500.
On the same day, a trilateral memorandum of cooperation was signed with the large German recruitment company International People GmBH and Co GK, in cooperation with JSCB "Mikrokreditbank" and the Bukhara regional branch of the Migration Agency.
foto 11.png
This project, implemented by Microcreditbank, will not only reduce unemployment, but also contribute to the country's economy by preparing the population for the international labor market.