Бухородаги асаларичилар кўчасидан репортаж
Қоракўл тумани Жиғачи маҳалласида Асаларичилар кўчаси бўлиб, бу ном кўчага янги берилган. Қизиғи, бу ердаги маҳалла аҳли “Ҳасанобод шифо бол” фермер хўжалиги раҳбари Ғайрат Искандаров бошчилигида асаларилар оиласини парваришламоқда.
4 (194).png
Кооперация асосидаги мазкур лойиҳада маҳалладаги аҳоли хонадонларига асалари уялари тарқатилиб, асал етиштирган оилаларнинг маҳсулотлари фермер хўжалиги томонидан сотиб олиниб, қадоқланади ва ички бозорга чиқарилади.
3 (222).png
Фермер хўжалик раҳбари Ғайрат Искандаров ушбу лойиҳани 2024 йилда Микрокредитбанкнинг 680 миллион сўмлик кредити ёрдамида бошлаган.
8 (118).png
“Ота-бобом асаларичилик билан шуғулланган, мен ҳам бу касбни давом эттириб, маҳалламизга фойдам тегаётганидан хурсандман”, дейди Ғайрат Искандаров.
6 (162).png
Жорий йилда банк томонидан яна 300 миллион сўмлик кредит ажратилиб, лойиҳа доирасида 20 та кам таъминланган оилага асаларилар уялари тарқатилди. Фермернинг айтишича, умумий ҳисобда 100 та оилани қамраб олиш кўзда тутилган.
2 (225).png
7 (128).png
“Маҳалламизга асаларичилар номи берилгани ва биз каби оилаларни даромадли қилаётган Ғайратжонга, банк ходимларига раҳмат, дейди қувонч билан асалари парваришлаётган маҳалла аҳли.

In the "Zhigachi" mahalla of the Karakul district, there is the Street of Beekeepers, which was newly named. Interestingly, residents of the neighborhood, led by the head of the "Hasanobod shifo bol" farm, Gayrat Iskandarov, are caring for a bee colony.
In this project based on cooperation, beehives will be distributed to households in the mahalla, and the products of families growing honey will be purchased by farms, packaged, and sent to the domestic market.
The head of the farm, Gayrat Iskandarov, started this project in 2024 with the help of a loan from Mikrokreditbank in the amount of 680 million soums.
"My ancestors were engaged in beekeeping, and I am happy to continue this profession and benefit our neighborhood", says G'ayrat Iskandarov.
This year, the bank allocated another 300 million soums in loans, and within the framework of the project, beehives were distributed to 20 low-income families. According to the farmer, it is planned to cover 100 families in total.
"Thank you to Gayratjon and the bank employees for naming our neighborhood after beekeepers and making families like us profitable," say the residents of the neighborhood who are happily raising bees.