Чимбойда гулчилик ва иссиқхона фаолияти жонланмоқда
Жорий йилнинг 17-21-феврал кунлари Микрокредитбанк ҳомийлигида Жиззах вилоятидаги “Гулчи опа томорқа хизмати” кластери ўқув марказида чимбойлик 25 нафар ишсиз хотин-қиз гулчилик ва томорқа хизматлари бўйича ўқув семинари ташкил қилинганлиги ҳақида хабар берган эдик. Бугун ушбу ўқув-семинарнинг амалий натижалари кўрина бошлади — иштирокчилардан 15 нафари аллақачон ўз тадбиркорлик фаолиятини йўлга қўйди. Уларга банк молиявий кўмаги билан иссиқхоналар ташкил этиб берилди.
2 (44).png
Банк Бошқарув раиси ўринбосари Шахло Ибрагимова Чимбой туманига ташриф буюриб, ўқув-семинардан сўнг амалга оширилган ишлар билан танишди. У дастлаб Гулистон маҳалласида бўлиб, гулчилик ва иссиқхона ташкил қилган хотин-қизлар фаолиятини кўздан кечирди. Улардан бири Роза Илауова. Унга Микрокредитбанк томонидан иссиқхона қуриб берилганидан сўнг у ерда Роза опа ҳар хил турдаги гул кўчатлари ва қулупнай кўчатини парваришламоқда. Бу каби ташаббус Гулистон  маҳалласидаги яна бешта хонадонда жорий этилган.
17 (4).png
7 (20).png
Гужумли маҳалласида истиқомат қилувчи Олмагул Қанлибекова ҳам гул кўчатлари парвариши билан шуғулланмоқда. У ўқув-семинар давомида олган билимларини амалиётга татбиқ этар экан, банк мас’уллари билан суҳбатда янги фаолиятидан мамнунлигини билдирди.
3 (42).png
Ҳисоб-китобларга кўра, 1 сотих томорқа ерда ташкил этилган иссиқхоналар йилига 40 миллион сўмгача даромад келтириши мумкин. Шунингдек, айрим хонадонларда гулчилик билан бирга паррандачилик ва чорвачилик фаолияти ҳам йўлга қўйилганлиги аёлларнинг даромад манбаларини янада кенгайтиришга ёрдам беради.
11 (8).png
Ҳозирда ўқув-семинарда иштирок этган яна 10 нафар хотин-қиз ўз тадбиркорлик фаолиятини бошлаш учун тайёргарлик ишларини олиб бормоқда.
Шахло Ибрагимова чимбойлик гулчи опа-сингиллар билан учрашувида уларнинг тез орада даромадли тадбиркорлар сафида бўлишларига умид билдирди.
4 (33).png
Эʼтиборли жиҳати, ушбу ташаббус нафақат иштирокчи аёлларнинг ҳаётини яхшилашга хизмат қилади, балки улар ўз тажрибаларини келгусида Чимбой туманидаги бошқа қатор маҳаллаларда ҳам жорий қилиши кўзда тутилмоқда ва бу орқали ишсиз хотин-қизларни тадбиркорликка йўналтириш мақсад қилинган.

Floriculture and greenhouse activities are reviving in Chimboy
We reported that on February 17-21 of this year, a training seminar on floriculture and gardening was organized for 25 unemployed women from Chimboy at the “Gulchi Opa Home Garden Service” cluster training center in Jizzakh region under the auspices of Microcreditbank. Today, the practical results of this training seminar are beginning to be seen - 15 of the participants have already launched their own businesses. They were provided with greenhouses with the financial support of the bank.
2 (44).png
Deputy Chairman of the Bank's Board, Shakhlo Ibragimova, visited Chimboy district and got acquainted with the work carried out after the training seminar. She first visited the Gulistan neighborhood and inspected the activities of women who have organized flower growing and greenhouses. One of them is Roza Ilauova. After the Microcredit Bank built a greenhouse for her, Roza is now taking care of various types of flower seedlings and strawberry seedlings there. A similar initiative has been introduced in five more households in the Gulistan neighborhood.
17 (4).png
7 (20).png
Almagul Qanlibekova, a resident of the Gujumli neighborhood, is also engaged in the care of flower seedlings. She expressed her satisfaction with her new job in a conversation with bank officials, as she put into practice the knowledge she gained during the training seminar.
3 (42).png
According to estimates, greenhouses established on 1 acre of land can generate up to 40 million soums in annual income. In addition, some households have started poultry and livestock farming along with floriculture, which will help to further expand women's sources of income.
11 (8).png
Currently, another 10 women who participated in the training seminar are preparing to start their own businesses.
Shakhlo Ibragimova, during a meeting with the flower sisters from Chimboy, expressed hope that they will soon be among the profitable entrepreneurs.
4 (33).png
Notably, this initiative will not only improve the lives of the participating women, but it is also planned that they will introduce their experience in other neighborhoods in the Chimboy district in the future, thereby aiming to encourage unemployed women to become entrepreneurs.