Чимбойда гулчилик ва иссиқхона фаолияти жонланмоқда
Жорий йилнинг 17-21-феврал кунлари Микрокредитбанк ҳомийлигида Жиззах вилоятидаги “Гулчи опа томорқа хизмати” кластери ўқув марказида чимбойлик 25 нафар ишсиз хотин-қиз гулчилик ва томорқа хизматлари бўйича ўқув семинари ташкил қилинганлиги ҳақида хабар берган эдик. Бугун ушбу ўқув-семинарнинг амалий натижалари кўрина бошлади — иштирокчилардан 15 нафари аллақачон ўз тадбиркорлик фаолиятини йўлга қўйди. Уларга банк молиявий кўмаги билан иссиқхоналар ташкил этиб берилди.
2 (44).png
Банк Бошқарув раиси ўринбосари Шахло Ибрагимова Чимбой туманига ташриф буюриб, ўқув-семинардан сўнг амалга оширилган ишлар билан танишди. У дастлаб Гулистон маҳалласида бўлиб, гулчилик ва иссиқхона ташкил қилган хотин-қизлар фаолиятини кўздан кечирди. Улардан бири Роза Илауова. Унга Микрокредитбанк томонидан иссиқхона қуриб берилганидан сўнг у ерда Роза опа ҳар хил турдаги гул кўчатлари ва қулупнай кўчатини парваришламоқда. Бу каби ташаббус Гулистон  маҳалласидаги яна бешта хонадонда жорий этилган.
17 (4).png
7 (20).png
Гужумли маҳалласида истиқомат қилувчи Олмагул Қанлибекова ҳам гул кўчатлари парвариши билан шуғулланмоқда. У ўқув-семинар давомида олган билимларини амалиётга татбиқ этар экан, банк мас’уллари билан суҳбатда янги фаолиятидан мамнунлигини билдирди.
3 (42).png
Ҳисоб-китобларга кўра, 1 сотих томорқа ерда ташкил этилган иссиқхоналар йилига 40 миллион сўмгача даромад келтириши мумкин. Шунингдек, айрим хонадонларда гулчилик билан бирга паррандачилик ва чорвачилик фаолияти ҳам йўлга қўйилганлиги аёлларнинг даромад манбаларини янада кенгайтиришга ёрдам беради.
11 (8).png
Ҳозирда ўқув-семинарда иштирок этган яна 10 нафар хотин-қиз ўз тадбиркорлик фаолиятини бошлаш учун тайёргарлик ишларини олиб бормоқда.
Шахло Ибрагимова чимбойлик гулчи опа-сингиллар билан учрашувида уларнинг тез орада даромадли тадбиркорлар сафида бўлишларига умид билдирди.
4 (33).png
Эʼтиборли жиҳати, ушбу ташаббус нафақат иштирокчи аёлларнинг ҳаётини яхшилашга хизмат қилади, балки улар ўз тажрибаларини келгусида Чимбой туманидаги бошқа қатор маҳаллаларда ҳам жорий қилиши кўзда тутилмоқда ва бу орқали ишсиз хотин-қизларни тадбиркорликка йўналтириш мақсад қилинган.

В Чимбое возрождается цветоводство и тепличная деятельность
Сообщаем, что 17-21 февраля текущего года под эгидой Микрокредитбанка в учебном центре кластера «Гульчи опа недвижимость сервис» в Джизакской области был организован обучающий семинар по цветоводству и усадебным услугам для 25 безработных женщин из Чимбоя. Сегодня стали видны практические результаты этого тренинга-семинара – 15 участников уже начали собственную бизнес-деятельность. Для них были организованы теплицы при финансовой поддержке банка.
2 (44).png
Заместитель председателя правления банка Шахло Ибрагимова посетила Чимбойский район и ознакомилась с проделанной работой после обучающего семинара. Сначала он посетил район Гулистан и ознакомился с деятельностью женщин, разбивающих цветник и теплицу. Одна из них – Роза Илауова. После строительства теплицы Микрокредитбанком сестра Роза занимается выращиванием различных видов рассады цветов и рассады клубники. Подобная инициатива реализована еще в пяти домохозяйствах Гулистана.
17 (4).png
7 (20).png
Уходом за цветочной рассадой занимается также жительница района Гуджумлы Алмагуль Канлибекова. В беседе с представителями банка он выразил удовлетворение своей новой деятельностью, применяя на практике знания, полученные на обучающем семинаре.
3 (42).png
По оценкам, теплицы, установленные на 1 гектаре земли, могут приносить доход до 40 миллионов сумов в год. Также в некоторых домохозяйствах наряду с цветоводством разворачивается деятельность по птицеводству и животноводству, что способствует дальнейшему расширению источников доходов женщин.
11 (8).png
В настоящее время еще 10 женщин, принявших участие в обучающем семинаре, готовятся начать собственную предпринимательскую деятельность.
На встрече с сестрами-флористками из Чимбоя Шахло Ибрагимова выразила надежду, что они вскоре окажутся в числе прибыльных бизнесменов.
4 (33).png
Примечательно, что данная инициатива не только улучшит жизнь участвовавших женщин, но планируется, что в будущем они внесут свой опыт в ряде других микрорайонов Чимбойского района, и за счет этого она направлена ​​на то, чтобы направить безработных женщин в предпринимательство.