Давлат ижтимоий суғуртаси тизимида янгилик
Ўзбекистон Республикаси Президентининг топшириғига мувофиқ, давлат ижтимоий суғуртаси тизимини амалиётга жорий этиш ҳамда унинг мазмун-моҳиятини кенг тарғиб қилиш бўйича изчил чора-тадбирлар амалга оширилмоқда.
Асосий янгиликлар:
• 2026 йил 1 январдан бошлаб Давлат ижтимоий суғурта жамғармаси томонидан ҳомиладорлик ва туғиш нафақалари тайинланади ҳамда тўланади.
• 2026 йил 1 июлдан бошлаб эса вақтинча меҳнатга лаёқатсизлик нафақалари ҳам мазкур жамғарма томонидан тўлаб берилади.
Муҳим жиҳати:
Мазкур нафақалар фуқароларнинг мурожаатисиз, проактив тарзда, давлат ахборот тизимларида мавжуд маълумотлар асосида автоматик равишда расмийлаштирилади.

В соответствии с поручением Президента Республики Узбекистан осуществляются последовательные меры по внедрению в практику системы государственного социального страхования и широкой пропаганде ее сути и содержания.
Главные новости:
- С 1 января 2026 года пособия по беременности и родам будут назначаться и выплачиваться Государственным фондом социального страхования.
- А с 1 июля 2026 года пособия по временной нетрудоспособности также будут выплачиваться этим фондом.
Важный момент:
Данные пособия оформляются без обращения граждан, в проактивном режиме, автоматически на основе информации, имеющейся в государственных информационных системах.