Юртимизда коррупцияга қарши курашиш соҳасидаги давлат сиёсатининг асосий йўналишлари қилиб, аҳолининг ҳуқуқий онги ва ҳуқуқий маданиятини юксалтириш, жамиятда коррупцияга нисбатан муросасиз муносабатни шакллантириш, давлат ва жамият ҳаётининг барча соҳаларида коррупциянинг олдини олишга доир чора-тадбирларни амалга ошириш, коррупцияга оид ҳуқуқбузарликларни содир этганлик учун жавобгарликнинг муқаррарлиги принципини таъминлаш каби вазифалар кўрсатиб ўтилган.
Шу мақсадда жорий йилнинг 10 март куни “Микрокредитбанк” АТБ Тошкент шаҳар ҳудудий бошқармасида Ўзбекистон Республикаси Марказий банкининг Тошкент шаҳар Бош бошқармаси билан ҳамкорликда банк ходимлари учун навбатдаги ўқув семинари ташкил этилди.
Унда Иқтисодий жиноятларга қарши курашиш департаменти Тошкент шаҳар Юнусобод туман бўлими Катта тезкор вакилли, Адлия кичик маслаҳатчиси Азизхон Эргашов, ҳудудий бошқарма бошлиғи, бошлиқ ўринбосарлари, бўлим бошлиқлари, БХМ, БХО раҳбарлари ва барча ходимлар иштирок этишди.
Иқтисодий жиноятларга қарши курашиш департаменти Тошкент шаҳар Юнусобод туман бўлими Катта тезкор вакилли, Адлия кичик маслаҳатчиси Азизхон Эргашовнинг таъкидлашича, бугун коррупция маънавий нуқтаи назардан ахлоқсизлик ва иллат, ҳуқуқий жиҳатдан жиноят ҳисобланади.
Коррупция жиноятларининг асосан тиббиёт, таълим, давлат хизмати кўрсатиш, хусусан банк ва тадбиркорлик субъектлари фаолиятига лицензия ҳамда рухсат бериш билан боғлиқ соҳаларда камаймаётганлиги ташвиш билан қайд этилди.
Мазкур семинарда банкнинг барча хизмат кўрсатиш марказлари ва маҳаллаларга бириктирилган "Маҳалла банкирлари" фаол қатнашиб, ҳалоллик, шаффофлик, жамоатчилик назорати ҳамда масъулият каби тамойиллар асосида коррупциянинг олдини олиш бўйича атрофлича маълумот ва амалий тавсияларга эга бўлишди.
Шунингдек, очиқ мулоқат тарзида ўтказилган давра суҳбатида ҳар бир шахс, аввало, ўз меҳнат фаолиятида ҳалол бўлиши ва ҳар қандай коррупсиявий ҳолатларга нисбатан муросасиз муносабатни билдириш лозимлиги қайд этилди.
Тадбир охирида коррупцияга қарши курашиш мунтазам равишда амалга оширилиши зарур бўлган долзарб вазифалардан бирига айланиши лозимлиги таъкидланди. Шундагина биз ушбу хавфни бартараф этган бўламиз.

Основными направлениями государственной политики в сфере противодействия коррупции в нашей стране являются повышение правосознания и правовой культуры населения, формирование в обществе нетерпимого отношения к коррупции, реализация мер по предупреждению коррупции во всех сферах государственной и общественной жизни, обеспечение принципа неотвратимости ответственности за совершение коррупционных правонарушений.
С этой целью 10 марта текущего года в Ташкентском городском территориальном управлении АКБ "Микрокредитбанк" совместно с Главным управлением Центрального банка Республики Узбекистан по городу Ташкенту был организован очередной учебный семинар для сотрудников банка.
Group 2131329312.png
В нем приняли участие старший оперуполномоченный Юнусабадского районного отдела Департамента по борьбе с экономическими преступлениями города Ташкента, младший советник юстиции Азизхон Эргашов, начальник территориального управления, заместители начальника, начальники отделов, руководители ЦСБ, ЦСБ и все сотрудники.
Старший оперуполномоченный Юнусабадского районного отдела Департамента по борьбе с экономическими преступлениями города Ташкента, младший советник юстиции Азизхон Эргашов отметил, что сегодня коррупция с моральной точки зрения считается безнравственностью и пороком, а с правовой точки зрения - преступлением.
Group 2131329311.png
С озабоченностью было отмечено, что количество коррупционных преступлений не снижается, в основном, в сферах медицины, образования, оказания государственных услуг, в частности, в сфере лицензирования и выдачи разрешений на деятельность банков и субъектов предпринимательства.
"Махаллинские банкиры," прикрепленные ко всем сервисным центрам банка и махаллям, приняли активное участие в данном семинаре и получили подробную информацию и практические рекомендации по предотвращению коррупции на основе таких принципов, как честность, прозрачность, общественный контроль и ответственность.
Также в ходе "круглого стола," прошедшего в формате открытого диалога, было отмечено, что каждый человек должен быть честным в своей трудовой деятельности и выражать нетерпимое отношение к любым коррупционным случаям.
В завершение мероприятия было подчеркнуто, что борьба с коррупцией должна стать одной из актуальных задач, которые необходимо выполнять на регулярной основе. Только тогда мы сможем устранить эту угрозу.