КРЕДИТ ГАРОВИ БЎЙИЧА ЯНГИ ҚОИДАЛАР
Ма’лумки, жорий йилнинг 22-апрел куни Ўзбекистон Республикасининг “Кредиторларнинг гаров билан таʼминланган талабларини қаноатлантириш тизими янада такомиллаштирилиши муносабати билан Ўзбекистон Республикасининг айрим қонун ҳужжатларига ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида”ги Қонуни имзоланди.
Мазкур Қонунга асосан, кредиторларнинг гаровдаги мулкка нисбатан ҳуқуқлари устуворлигини таʼминлаш, кредиторлар талабларини суддан ташқари тартибда қондириш тизимини ривожлантириш, мажбуриятларни гаровдаги мол-мулк ҳисобидан ундириш жараёнларини соддалаштиришни назарда тутувчи бир қатор ўзгартириш ва қўшимчалар киритилди.
Жумладан, ушбу қонунда Фуқаролик кодексига, “Гаров тўғрисида”ги, “Ипотека тўғрисида”ги ҳамда “Суд ҳужжатлари ва бошқа органлар ҳужжатларини ижро этиш тўғрисида”ги қонунларига қуйидаги ўзгартириш ва қўшимчалар киритилди:
Мисол учун, кредит қарздорлиги миқдори жуда арзимас бўлганда ундирув гаров мулкига қаратилмаслиги қонунчиликда кўрсатилган бўлса-да, унинг миқдори аниқ белгиланмаганлиги сабабли бу норма амалиётда турлича талқин этилиб келинмоқда эди. Шу сабабли, қонун билан кредит қарздорлиги суммаси гаров қийматининг 15 фоизидан кам бўлса ҳамда кредит тўловини кечиктириш кетма-кет 3 ойдан кам бўлса, ундирув гаров мулкига қаратилмаслиги белгиланди.
Қонун билан тарафларнинг розилиги мавжуд бўлган ҳолларда, ундирувни гаровдаги мулкка қаратишни суднинг иштирокисиз амалга ошириш мумкинлиги назарда тутилмоқда. Ушбу қонунга қадар эса кредитдан қарздорликни қоплаш учун гаровдаги мулкни сотишга қарздор ва учинчи шахслар (масалан, турмуш ўртоғи) розилик берган тақдирда ҳам ундирув суд тартибида ҳал этилиши шарт эди.
Шунингдек, “Суд ҳужжатлари ва бошқа органлар ҳужжатларини ижро этиш тўғрисида”ги қонунга кредитдан қарздорликни ундириш гаров мулкига қаратилганда, мулк ауксионга бозор қийматида қўйилиши назарда тутилмоқда. Бу эса банк ва қарздорларнинг ортиқча оворагарчилигини, ундирув муддати асоссиз чўзилишини ва ортиқча суд харажатларининг олдини олади.

НОВЫЕ ПРАВИЛА ОБЕСПЕЧЕНИЯ КРЕДИТНЫХ КРЕДИТОВ
Как известно, 22 апреля текущего года был подписан Закон Республики Узбекистан «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан в связи с дальнейшим совершенствованием системы удовлетворения требований кредиторов, обеспеченных залогом».
На основании данного Закона внесен ряд изменений и дополнений, направленных на обеспечение приоритета прав кредиторов перед заложенным имуществом, развитие системы внесудебного удовлетворения требований кредиторов, а также упрощение процедур обращения взыскания на заложенное имущество.
В частности, данным законом внесены следующие изменения и дополнения в Гражданский кодекс, законы «О залоге», «Об ипотеке» и «Об исполнении судебных документов и документов иных органов»:
Например, хотя законодательство устанавливает, что при незначительной сумме задолженности по кредиту взыскание на залоговое имущество не обращается, однако, поскольку её размер не определён чётко, данная норма на практике трактуется по-разному. Так, закон устанавливает, что если сумма задолженности по кредиту составляет менее 15 процентов от стоимости залога, а просрочка платежа по кредиту составляет менее 3 последовательных месяцев, взыскание на залоговое имущество не обращается.
Закон предусматривает, что при наличии согласия сторон обращение взыскания на заложенное имущество может быть осуществлено без участия суда. До принятия этого закона обращение взыскания на заложенное имущество подлежало судебному решению даже при согласии должника и третьих лиц (например, супругов) на реализацию заложенного имущества в счет погашения задолженности по кредиту.
Закон «Об исполнении судебных актов и актов иных органов» также предусматривает, что при обращении взыскания на заложенное имущество, имущество выставляется на торги по рыночной стоимости. Это позволяет избежать излишней суеты со стороны банков и должников, необоснованного затягивания сроков взыскания и чрезмерных судебных издержек.