Кулолчилик: тарих ва тадбиркорликни ўзида намоён этувчи ҳунар
Миллий ҳунармандчилигимиз намуналаридан бири бўлган кулолчилик санъати асрлар оша авлоддан авлодга ўтиб, сайқалланиб, ривожланиб бормоқда. Илгари кулолчилик буюмларидан фақатгина уй-рўзғорда фойдаланишган бўлса, эндиликда энг қимматбаҳо санъат асарлари қаторида эътироф этилмоқда.
XIX аср бошларида Риштоннинг кулолчилик маҳсулотлари нафақат Фарғона водийсида балки бутун Марказий Осиё бўйича юқори талабга эга бўлган.
Бугун Риштонда маҳаллий аҳоли уй-рўзғор буюмларидан тортиб, бадиий кулолчилик намуналаригача бўлган тайёр маҳсулотларни уйда ясаш ва бўяш билан шуғулланади.
photo_2024-12-14_15-01-52.jpg
Биз Риштоннинг кулолчилик намуналаридан баҳраманд бўлиш учун “Mingboshi keramik” оилавий корхонасига ташриф буюрдик. Бу ердан ўрин эгаллаган ранг-баранг буюмлар, санъат асарларини кўриб, лол қолдик. Албатта, Риштон кулолчилиги ўз мактаби ва анъаналари, услуби, йўналишига эга. Айниқса, уста кулолларнинг қўл меҳнати билан ясалган маҳсулотлари ўзининг дизайни, ёрқин ва табиий ранги, сержило ва қалампир нусхали нақшларга бойлиги билан ажралиб туради.
Шокиржон Аҳмаджонов раҳбарлик қилаётган “Mingboshi Keramik” оилавий корхонаси томонидан йирик кулолчилик кооперацияси ташкил этилган. Лойиҳа қиймати 10 миллиард сўм бўлган корхонада 100 киши доимий, 3 минг киши касаначилик йўналишида иш билан таъминланган. Айни дамда корхона томонидан хорижий давлатларга маҳсулотлар етказиб бериш бўйича экспорт шартномалари имзоланган. Наргизахон Умарова “Mingboshi Keramik” оилавий корхонасининг сопол маҳсулотлари ишлаб чиқариш ва безак бериш сехида фаолият олиб боради.
- Шу кунга қадар кўплаб шогирдлар тарбияладим. Уйда ўтирган хотин-қизларга кулолчилик сир-асрорини ўргатдим. Шогирдларим ҳам бугунги кунда ўзи яратаётган маҳсулотлар ортидан даромадга эга бўлишган. Бугун кулолчилик намуналаримизга ҳам маҳаллий аҳоли, ҳам хорижий сайёҳлар бирдек қизиқиш билдирмоқда. Кулолчилик намуналаримизни турфа хил нақшлар билан безашда атлас, адрас нусхаларидан андоза оламиз. Мен кўпроқ анор тасвирини акс эттиришни хуш кўраман. Ҳунарим ортидан яхшигина даромад оляпман. Яқинда “Микрокредитбанк” ходимлари келиб қандай ёрдам керак, фаолиятингизни янада кенгайтиришни истасангиз, биз ёрдам беришга тайёрмиз”, дея сўраб келишди. Аввало, эътиборда эканлигимиздан, давлатимиз доимо ёрдам қўлини чўзишга тайёрлигидан мамнун бўлдим. Хом ашё ва зарур жиҳозлар харид қилишим учун имтиёзли кредитлардан фойдаланишни мақсад қилдим, - дейди у биз билан суҳбатда.
photo_2024-12-14_15-01-51.jpg
Сўнгги йилларда мамлакатни ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш, фаол тадбиркорлик, инновацион ғоялар ва бунёдкорлик салоҳиятини қўллаб-қувватлаш орқали аҳолига муносиб ҳаёт шароитларини яратиш, ишбилармонлик муҳитини яхшилаш, бандликни таъминлаш бўйича кенг кўламли ишлар амалга ошириб келинмоқда. Айниқса, “Ҳар бир оила — тадбиркор” дастури доирасида амалга оширилаётган ишлар ҳам фикримизни тасдиқласа ажабмас.
Риштон туманининг кулолчилик ҳунарига ихтисослашувини инобатга олиб, бу ерда ҳам аҳоли даромадларини янада ошириш, иш ўринлари яратиш, аҳоли бандилигини таъминлаш мақсадида “Микрокредитбанк” томонидан имтиёзли кредитлар тақдим этила бошланди.
2024 йил давомида ҳунармандчиликнинг кулолчилик турини қўллаб-қувватлаш мақсадида Риштон туманида истиқомат қилувчи 254 нафар ҳунармандга 2,5 миллиард сўмдан ортиқ миқдорда имтиёзли кредитлар ажратилиб, биргина кулолчилик йўналишида 250 дан ортиқ янги иш ўринлари яратишга эришилди. Фарғона вилояти миқёсида олиб қарайдиган бўлсак, ажратилган кредит миқдори 5 миллиарддан ортиқни ташкил қилади. Яъни жорий йилда вилоятда жами 450 нафарга яқин ҳунармандлар банкнинг имтиёзли кредитларидан фойдаланган ҳолда, фаолият турини кенгайтиришга эришган.
Риштонлик Кароматхон Холматова ҳам ушбу имтиёзлардан оқилона фойдаланиб, ўз фаолиятини бошлади. Унга миниатура, ранг-тасвир наққошлик йўналишларида фаолият олиб бориш учун “Микрокредитбанк” АТБ томонидан 10 миллион сўм миқдорда кредит маблағлари ажратилди. У хом ашё ва бошқа керакли жиҳозлар харид қилиш орқали ўз фаолиятини йўлга қўйиш имкониятига эга бўлди.
Шулар қаторида Машҳура Алижонова, Тожихон Ҳамроалиева, Ферузахон Отабоева каби юзлаб риштонлик опа-сингилларимиз банкнинг имтиёзли шартлардаги кредитларидан фойдаланиб, бугунги кунда рўзғорига даромад олиб келмоқда.

Керамика: ремесло, отражающее историю и предпринимательство
Гончарное искусство, являющееся одним из образцов национального ремесленничества, передается из поколения в поколение, совершенствуется и развивается. Если раньше гончарные изделия использовались только в домашнем хозяйстве, то теперь они признаны одними из самых ценных произведений искусства.
В начале XIX века риштанская керамика была востребована не только в Ферганской долине, но и по всей Центральной Азии.
Сегодня в Риштане местное население занимается домашним изготовлением и покраской готовых изделий, начиная с предметов домашнего обихода и заканчивая образцами художественной керамики.
photo_2024-12-14_15-01-52.jpg
Мы посетили семейное предприятие "Mingboshi Keramik" для ознакомления с образцами риштанской керамики. Мы были поражены красочными предметами, произведениями искусства. Конечно, риштанская керамика имеет свою школу и традиции, стиль и направление. В частности, изделия, изготовленные руками мастеров-керамистов, отличаются своим дизайном, ярким и естественным цветом, богатством декоративных и перцовых узоров.
Семейным предприятием "Mingboshi Keramik", которым руководит Шакиржон Ахмаджонов, организована крупная гончарная кооперация. На предприятии проектной стоимостью 10 миллиардов сумов 100 человек обеспечены постоянной работой, 3 тысячи - надомным трудом. В настоящее время предприятием подписаны экспортные контракты на поставку продукции в зарубежные страны. Наргизахон Умарова работает в цехе по производству и оформлению керамических изделий семейного предприятия "Mingboshi Keramik".
На сегодняшний день я воспитала много учеников. Женщинам, сидевшим дома, я преподавал секреты гончарного ремесла. Мои ученики тоже сегодня получали доход от создаваемых ими продуктов. Сегодня наши образцы гончарного ремесла представляют одинаковый интерес как у местных жителей, так и у иностранных туристов. Для украшения образцов нашей керамики различными узорами мы используем образцы атласа и адраса. Я больше люблю изображать гранаты. Я получаю хороший доход от своего ремесла. Недавно пришли сотрудники "Микрокредитбанка" и спросили, какая вам нужна помощь, если вы хотите расширить свою деятельность, мы готовы помочь." Прежде всего, я остался доволен тем, что мы находимся в центре внимания, и наше государство всегда готово протянуть руку помощи. Я поставил перед собой цель воспользоваться льготными кредитами для приобретения сырья и необходимого оборудования, - говорит он в беседе с нами.
photo_2024-12-14_15-01-51.jpg
В последние годы осуществляется широкомасштабная работа по социально-экономическому развитию страны, созданию достойных условий жизни для населения, улучшению деловой среды, обеспечению занятости путем поддержки активного предпринимательства, инновационных идей и созидательного потенциала. Неудивительно, что это подтверждает и работа, проводимая в рамках программы "Каждая семья - предприниматель."
Учитывая специализацию Риштанского района на гончарном ремесле, в целях дальнейшего увеличения доходов населения, создания рабочих мест и обеспечения занятости населения "Микрокредитбанк" начал предоставлять льготные кредиты.
В течение 2024 года в целях поддержки гончарного ремесла 254 ремесленникам, проживающим в Риштанском районе, выделены льготные кредиты в размере более 2,5 миллиарда сумов, достигнуто создание более 250 новых рабочих мест только в направлении гончарного ремесла. Если рассматривать в масштабах Ферганской области, то объем выделенных кредитов составляет более 5 миллиардов. В этом году в области около 450 ремесленников, воспользовавшись льготными кредитами банка, расширили свою деятельность.
Караматхон Холматова из Риштана начала свою деятельность, рационально используя эти льготы. Для осуществления деятельности в области миниатюры и живописи АКБ "Микрокредитбанк" выделил ему кредитные средства в размере 10 миллионов сумов. Он получил возможность наладить свою деятельность за счет приобретения сырья и другого необходимого оборудования.
Среди них сотни риштанских женщин, таких как Машхура Алижонова, Таджихон Хамроалиева, Ферузахон Отабоева, пользуются кредитами банка на льготных условиях и сегодня зарабатывают на жизнь.