Сир эмаски, хотин-қизларни тадбиркорликка кенг жалб қилиш, уларнинг молиявий мустақиллигини ошириш ва иш билан таъминлаш жамият тараққиётининг муҳим йўналишларидан бири ҳисобланади. Микрокредитбанк жамоаси ушбу жараёнларда фаол иштирок этиб, хотин-қизлар тадбиркорлигини ривожлантириш мақсадида имтиёзли кредитлар ва молиявий кўмаклар тақдим этмоқда. Эътиборлиси, банкнинг бундай ташаббуслари орқали кўплаб аёллар ўз шахсий бизнесини йўлга қўймоқда.
Шундай имкониятлардан фойдаланаётган тадбиркорлардан бири - Ирода Ахмедова. У раҳбарлик қилаётган “Менинг бахтим” лойиҳаси инновацион ва ижтимоий аҳамиятга эга бўлиб, корхонада ишлаб чиқарилаётган йирик ҳажмли шахмат доналари янгича йўналиш. Бундай турдаги маҳсулотлар ҳозирга қадар хориждан импорт қилинар эди. У катта сайлгоҳлар, спорт майдончалари, аҳоли гавжум жойларга қўйишга мўлжалланган. Муҳими, уни фақат томоша қилиш эмас ўйнаш ҳам мумкин бўлади. Бундан аҳоли айниқса ёшларнинг бўш вақтларини мазмунли ўтказишда фойдаланилмоқда. Лойиҳа Тошкент шаҳри, Янгиҳаёт тумани, “Хушнуд” маҳалласида амалга оширилмоқда.
Корхона очилганига ҳали кўп вақт бўлмасада, оёққа туриб, ишлаб чиқариш имконияти яхшиланмоқда. Корхона ишчилари асосан аёллар. Улар орасида ногиронлиги бор шахслар ҳам бор.
Албатта, бизнесда аввало, ишлаб чиқариш соҳасини танлаш, ўзлаштириш ва саноат миқёсида ишни йўлга қўйиш ҳам осон иш эмас. Бу борада молиявий кўмак муҳим ўрин тутади. Муҳими эса, ёшларнинг бундай инновацион ғоя ва лойиҳалари эса Микрокредитбанк томонидан қўллаб-қувватланиб келинмоқда.
Мисол учун банк томонидан ушбу корхона ўз фаолиятини самарали давом эттириши учун дастлабки босқичда 15 миллион сўм имтиёзли кредит ажратилди. Кейинчалик яна 100 миллион сўм имтиёзли кредит маблағлари жиҳозлаш ва хом ашё хариди учун йўналтирилди.
Ирода ёш бўлишига қарамай ўз олдига қўйган улкан мақсадлари сари дадил қадам ташламоқда. Ёшларни замонавий билим ва касб-ҳунарларга йўналтириш, уларни мазмунли, фойдали машғулотларга жалб этишга ўз ҳиссасини қўшмоқда. Корхона ҳузурида фаолият юритаётган ўқув-услубий курсларида компьютер графикаси ва рангтасвир, ҳайкалтарошлик тўгараклари ташкил этилган. Айтиш жоизки, ўқув курсларини муваффақиятли якунлаганлар банкнинг имтиёзли кредит дастурлари орқали тадбиркорликни бошлаш имкониятига эга бўлишмоқда
Айни кунларда тадбиркоримиз 2026 йилда Самарқанд шаҳрида ўтказиладиган Жаҳон шахмат олимпиадасига тайёргарлик кўрмоқда. Бунинг учун махсус шахмат майдонлари яратиш лойиҳасини амалга оширмоқда.
Микрокредитбанк хотин-қизларнинг тадбиркорлик соҳасидаги лойиҳаларни қўллаб-қувватлашда етакчи банклардан бирга айланиб бормоқда. Нафақат тадбиркор аёллар фаолиятини кенгайтиришга, балки янги бизнес ледиларнинг пайдо бўлишига ҳам ёрдам бермоқда. Бу эса ўз навбатида, янги иш ўринлари яратилишига, жамиятда хотин-қизларнинг ижтимоий нуфузини оширишга, уларнинг даромадларини кенгайтириш орқали, оилалар фаровонлигини таъминлашга ҳамда хизмат қилмоқда.

Achievements of "My Happiness".
It's no secret that wide involvement of women in entrepreneurship, increasing their financial independence and employment is one of the important directions of the development of society. The team of Mikrokreditbank actively participates in these processes and provides preferential loans and financial assistance for the development of women's entrepreneurship. It is noteworthy that many women are starting their own businesses through such initiatives of the bank.
da270ef7-a3ca-477b-b8b1-cd65d511389f.jpg
One of the entrepreneurs using such opportunities is Iroda Akhmedova. The "My happiness" project, which he leads, is innovative and socially important, and the large-scale chess pieces produced at the enterprise are a new trend. Until now, such products were imported from abroad. It is intended to be placed in large parks, sports fields, and populated areas. Importantly, it will be possible not only to watch, but also to play. People, especially young people, use it to meaningfully spend their free time. The project is being implemented in "Khushnud" neighborhood, Yangihayat district, Tashkent city.
15bfbbbb-13f0-40b9-8ac0-472c1df35de2.jpg
a26a1fe0-d354-4a68-9f62-05902f397fb6.jpg
Although the enterprise has not been opened for a long time, it is on its feet and the production capacity is improving. Enterprise workers are mostly women. Among them are persons with disabilities.
Of course, in business, first of all, it is not an easy task to choose the field of production, master it and start work on an industrial scale. Financial support plays an important role in this regard. Importantly, such innovative ideas and projects of young people are being supported by Mikrokreditbank.
For example, the bank provided a preferential loan of 15 million soums at the initial stage for this enterprise to continue its activities effectively. Later, another 100 million soums of preferential credit funds were allocated for the purchase of equipment and raw materials.
5e81648d-ae89-47ca-ab99-653c2a114faf.jpg
Despite his young age, Iroda is boldly taking steps towards his ambitious goals. Contributing to directing young people to modern knowledge and professions, engaging them in meaningful and useful activities. Computer graphics, painting, and sculpture clubs are organized in educational and methodological courses operating at the enterprise. It is worth mentioning that those who have successfully completed the training courses have the opportunity to start a business through the preferential loan programs of the bank.
94b1a91e-02a6-4975-8484-d15bed912e7d.jpg
Currently, our businessman is preparing for the World Chess Olympiad to be held in Samarkand in 2026. For this purpose, a project of creating special chess fields is being implemented.
Mikrokreditbank is becoming one of the leading banks in supporting women's entrepreneurship projects. It helps not only to expand the activities of businesswomen, but also to the emergence of new businesswomen. This, in turn, serves to create new jobs, increase the social influence of women in the society, increase their income, and ensure the well-being of families.