Сир эмаски, хотин-қизларни тадбиркорликка кенг жалб қилиш, уларнинг молиявий мустақиллигини ошириш ва иш билан таъминлаш жамият тараққиётининг муҳим йўналишларидан бири ҳисобланади. Микрокредитбанк жамоаси ушбу жараёнларда фаол иштирок этиб, хотин-қизлар тадбиркорлигини ривожлантириш мақсадида имтиёзли кредитлар ва молиявий кўмаклар тақдим этмоқда. Эътиборлиси, банкнинг бундай ташаббуслари орқали кўплаб аёллар ўз шахсий бизнесини йўлга қўймоқда.
Шундай имкониятлардан фойдаланаётган тадбиркорлардан бири - Ирода Ахмедова. У раҳбарлик қилаётган “Менинг бахтим” лойиҳаси инновацион ва ижтимоий аҳамиятга эга бўлиб, корхонада ишлаб чиқарилаётган йирик ҳажмли шахмат доналари янгича йўналиш. Бундай турдаги маҳсулотлар ҳозирга қадар хориждан импорт қилинар эди. У катта сайлгоҳлар, спорт майдончалари, аҳоли гавжум жойларга қўйишга мўлжалланган. Муҳими, уни фақат томоша қилиш эмас ўйнаш ҳам мумкин бўлади. Бундан аҳоли айниқса ёшларнинг бўш вақтларини мазмунли ўтказишда фойдаланилмоқда. Лойиҳа Тошкент шаҳри, Янгиҳаёт тумани, “Хушнуд” маҳалласида амалга оширилмоқда.
Корхона очилганига ҳали кўп вақт бўлмасада, оёққа туриб, ишлаб чиқариш имконияти яхшиланмоқда. Корхона ишчилари асосан аёллар. Улар орасида ногиронлиги бор шахслар ҳам бор.
Албатта, бизнесда аввало, ишлаб чиқариш соҳасини танлаш, ўзлаштириш ва саноат миқёсида ишни йўлга қўйиш ҳам осон иш эмас. Бу борада молиявий кўмак муҳим ўрин тутади. Муҳими эса, ёшларнинг бундай инновацион ғоя ва лойиҳалари эса Микрокредитбанк томонидан қўллаб-қувватланиб келинмоқда.
Мисол учун банк томонидан ушбу корхона ўз фаолиятини самарали давом эттириши учун дастлабки босқичда 15 миллион сўм имтиёзли кредит ажратилди. Кейинчалик яна 100 миллион сўм имтиёзли кредит маблағлари жиҳозлаш ва хом ашё хариди учун йўналтирилди.
Ирода ёш бўлишига қарамай ўз олдига қўйган улкан мақсадлари сари дадил қадам ташламоқда. Ёшларни замонавий билим ва касб-ҳунарларга йўналтириш, уларни мазмунли, фойдали машғулотларга жалб этишга ўз ҳиссасини қўшмоқда. Корхона ҳузурида фаолият юритаётган ўқув-услубий курсларида компьютер графикаси ва рангтасвир, ҳайкалтарошлик тўгараклари ташкил этилган. Айтиш жоизки, ўқув курсларини муваффақиятли якунлаганлар банкнинг имтиёзли кредит дастурлари орқали тадбиркорликни бошлаш имкониятига эга бўлишмоқда
Айни кунларда тадбиркоримиз 2026 йилда Самарқанд шаҳрида ўтказиладиган Жаҳон шахмат олимпиадасига тайёргарлик кўрмоқда. Бунинг учун махсус шахмат майдонлари яратиш лойиҳасини амалга оширмоқда.
Микрокредитбанк хотин-қизларнинг тадбиркорлик соҳасидаги лойиҳаларни қўллаб-қувватлашда етакчи банклардан бирга айланиб бормоқда. Нафақат тадбиркор аёллар фаолиятини кенгайтиришга, балки янги бизнес ледиларнинг пайдо бўлишига ҳам ёрдам бермоқда. Бу эса ўз навбатида, янги иш ўринлари яратилишига, жамиятда хотин-қизларнинг ижтимоий нуфузини оширишга, уларнинг даромадларини кенгайтириш орқали, оилалар фаровонлигини таъминлашга ҳамда хизмат қилмоқда.

Достижения «Моего счастья».
Ни для кого не секрет, что широкое вовлечение женщин в предпринимательство, повышение их финансовой независимости и занятости является одним из важных направлений развития общества. Команда Микрокредитбанка активно участвует в этих процессах и предоставляет льготные кредиты и финансовую помощь для развития женского предпринимательства. Примечательно, что многие женщины благодаря таким инициативам банка открывают собственное дело.
da270ef7-a3ca-477b-b8b1-cd65d511389f.jpg
Одним из предпринимателей, использующих такие возможности, является Ирода Ахмедова. Проект «Моё счастье», который он возглавляет, является инновационным и социально значимым, а выпускаемые на предприятии масштабные шахматные фигуры — новый тренд. До сих пор такую ​​продукцию импортировали из-за границы. Предназначен для размещения в крупных парках, спортивных площадках и населенных пунктах. Что немаловажно, можно будет не только смотреть, но и играть. Люди, особенно молодежь, используют его, чтобы осмысленно провести свободное время. Проект реализуется в микрорайоне «Хушнуд» Янгихаятского района города Ташкента.
15bfbbbb-13f0-40b9-8ac0-472c1df35de2.jpg
a26a1fe0-d354-4a68-9f62-05902f397fb6.jpg
Хоть предприятие и не открывалось уже давно, оно стоит на ногах и улучшаются производственные мощности. Работниками предприятий являются в основном женщины. Среди них есть люди с ограниченными возможностями.
Конечно, в бизнесе, прежде всего, непростая задача выбрать сферу производства, освоить ее и начать работу в промышленных масштабах. Важную роль в этом отношении играет финансовая поддержка. Важно отметить, что такие новаторские идеи и проекты молодежи находит поддержку в Микрокредитбанке.
Например, для эффективного продолжения деятельности этому предприятию на начальном этапе банк предоставил льготный кредит в размере 15 миллионов сумов. Позже на приобретение оборудования и сырья было выделено еще 100 миллионов сумов льготных кредитных средств.
5e81648d-ae89-47ca-ab99-653c2a114faf.jpg
Несмотря на свой юный возраст, Ирода смело делает шаги к своим амбициозным целям. Содействие направлению молодежи к современным знаниям и профессиям, вовлечение их в осмысленную и полезную деятельность. При действующих на предприятии учебно-методических курсах организованы кружки компьютерной графики, живописи и скульптуры. Стоит отметить, что успешно прошедшие курсы обучения имеют возможность начать бизнес по программам льготного кредитования банка.
94b1a91e-02a6-4975-8484-d15bed912e7d.jpg
В настоящее время наш бизнесмен готовится к Всемирной шахматной олимпиаде, которая пройдет в Самарканде в 2026 году. С этой целью реализуется проект создания специальных шахматных полей.
Микрокредитбанк становится одним из ведущих банков по поддержке проектов женского предпринимательства. Это способствует не только расширению деятельности деловых женщин, но и появлению новых деловых женщин. Это, в свою очередь, служит созданию новых рабочих мест, повышению социального влияния женщин в обществе, увеличению их доходов, обеспечению благосостояния семей.