“Микрокредитбанк” АТБ ҳамда Ёшлар ишлари агентлиги ўртасида БК-2/2025-сонли бош келишув имзоланди
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2021 йил 21 апрелдаги “Ёшлар саноат ва тадбиркорлик зоналари фаолиятини ташкил этиш ҳамда ёшларнинг тадбиркорликка оид ташаббусларини қўллаб-қувватлаш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПҚ-5088-сонли қарори билан ташкил этилган Ёш тадбиркорларни қўллаб-қувватлаш жамғармаси маблағлари ҳисобидан 2021-2024 йиллар давомида “Микрокредитбанк” АТБ томонидан 114 нафар ёш тадбиркорлар лойиҳалари учун 118,6 млрд. сўм эквиваленти миқдоридаги кредит маблағлари ажратилган.
Мазкур жамғарма Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2025 йил 14 февралдаги “Ёшлар тадбиркорлигини ҳамда уларнинг бандлигини таъминлашга қаратилган бизнес лойиҳаларни қўллаб-қувватлаш тизимини такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПҚ-60-сонли қарори билан Инвестициялар, саноат ва савдо вазирлигининг Ёш тадбиркорларни қўллаб-қувватлаш жамғармаси негизида Ёшлар ишлари агентлиги ҳузурида давлат муассасаси шаклида Ёшлар тадбиркорлигини ривожлантириш давлат мақсадли жамғармаси сифатида қайта ташкил этилди.
Куни кеча “Микрокредитбанк” АТБ Бошқарув раиси ўринбосари И.Джуманиязов ҳамда Ёшлар тадбиркорлигини ривожлантириш давлат мақсадли жамғармаси ижрочи директори Шахзод Омонов ўртасида учрашув бўлиб ўтди. Очиқ ва самимий ўтган мулоқот Ёшлар тадбиркорлигини ривожлантириш давлат мақсадли жамғармаси ҳисобидан молиявий ресурс тақдим этиш тўғрисидаги БК-2/2025-сонли бош келишув имзоланиши билан якунланди.
Мазкур келишув ёшлар тадбиркорлигини қўллаб-қувватлаш, микро-молия хизматлари кўрсатиш ҳамда ёшлар учун билим ва кўникмаларни ривожлантириш йўлидаги ҳамкорликни кучайтиришга қаратилганлиги билан аҳамиятлидир.
Ҳамкорлик бўйича келишув ёшларнинг бизнес ташаббусларини қўллаб-қувватлаш, инновацион ғояларини ҳаётга татбиқ этиш ва тадбиркорлик муҳитини янада ривожлантиришга хизмат қилади, - дейди “Микрокредитбанк” АТБ Бошқарув раиси ўринбосари И.Джуманиязов.
Таъкидлаш керакки, БК-2/2025-сонли бош келишуви “Микрокредитбанк” АТБ ва Ёшлар ишлари агентлиги ўртасидаги ҳамкорликни янада кучайтиради, ёшлар учун янги имкониятлар яратади ва бизнес дунёсидаги иқтидорли ёшларга йўл очади.

Между АКБ "Микрокредитбанк" и Агентством по делам молодежи подписано генеральное соглашение No БК-2/2025
За счет средств Фонда поддержки молодых предпринимателей, созданного постановлением Президента Республики Узбекистан от 21 апреля 2021 года No ПП-5088 "О мерах по организации деятельности молодежных промышленных и предпринимательских зон и поддержке молодежных предпринимательских инициатив," в течение 2021-2024 годов АКБ "Микрокредитбанк" выделил кредитные средства в эквиваленте 118,6 млрд. сумов на проекты 114 молодых предпринимателей.
Данный фонд был реорганизован в Государственный целевой фонд развития молодежного предпринимательства в форме государственного учреждения при Агентстве по делам молодежи на базе Фонда поддержки молодых предпринимателей Министерства инвестиций, промышленности и торговли в соответствии с Постановлением Президента Республики Узбекистан от 14 февраля 2025 года No ПП-60 "О мерах по совершенствованию системы поддержки бизнес-проектов, направленных на обеспечение молодежного предпринимательства и их занятости."
На днях состоялась встреча заместителя председателя правления АКБ "Микрокредитбанк" И. Джуманиязова с исполнительным директором Государственного целевого фонда развития молодежного предпринимательства Шахзодом Омоновым. Открытый и искренний диалог завершился подписанием Генерального соглашения No БК-2/2025 о предоставлении финансовых ресурсов за счет Государственного целевого фонда развития молодежного предпринимательства.
Данное соглашение значимо тем, что направлено на поддержку молодежного предпринимательства, оказание микрофинансовых услуг и укрепление сотрудничества в развитии знаний и навыков для молодежи.
Соглашение о сотрудничестве будет способствовать поддержке молодежных бизнес-инициатив, реализации инновационных идей и дальнейшему развитию предпринимательской среды, - говорит заместитель председателя правления АКБ "Микрокредитбанк" И.Джуманиязов.
Следует отметить, что генеральное соглашение No БК-2/2025 еще больше укрепит сотрудничество между АКБ "Микрокредитбанк" и Агентством по делам молодежи, создаст новые возможности для молодежи и откроет путь для талантливой молодежи в мире бизнеса.