“Микрокредитбанк менинг ғояларимга ишонч билдирди…”
Бугун юртимизда аёллар жамиятнинг барча жабҳаларида фаол иштирок этмоқда. Туризм, хизматлар кўрсатиш, саноат маҳсулотлари ишлаб чиқаиш, қишлоқ хўжалиги каби катор соҳаларда хотин-қизлар тадбиркорлиги янги босқичга кўтарилди.
Бунда давлатимиз томонидан яратилаётган шароитлар, бизнес юритишдаги қулайликлар,  имтиёзли кредитлар ва ҳар бир ҳудуд имкониятларидан келиб чиқиб таклиф этилаётган лойиҳалар муҳим ўрин тутади.
Жорий йилнинг 20 август куни янги Тошкентда Президентимизнинг тадбиркорлар билан ўтказган очиқ мулоқотида хизматлар соҳасини жадал ривожлантириш орқали қисқа муддатда ва тез даромад берадиган иш ўринларини яратиш ҳақида тўхталиб ўтилди. Туризмни ривожлантириш бўйича янги дастур бошланди.
10 (39).png
Микрокредитбанк ҳам тадбиркорларни қўллаб-қувватлаш, аҳолининг туризм ва хизмат кўрсатиш соҳасидаги лойиҳаларини амалга ошириш учун қулай шарт-шароитлар яратиб келмоқда. Самарқанддаги “New City” оилавий корхонасига қарашли “Ренессанс” меҳмонхонаси бунга бир мисол.
- Бино бошида таъмирланмаган ҳолатда эди, уни замонавий ҳолатга келтирдик. Айни дамда 10-20 нафар аёлни ишли қилган меҳмонхонамиз сайёҳлар ва маҳаллий аҳолининг меҳрини қозонган масканга айланди, дейди тадбиркор Умида Бахриддинова.
5 (126).png
Президентимизнинг 2022 йил 19 апрелдаги “Ҳудудларда тадбиркорлик лойиҳаларини молиялаштириш механизмларини янада кенгайтириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори асосида мазкур оилавий корхонага “Микрокредитбанк” АТБ томонидан 5 миллиард сўм миқдорида имтиёзли кредит ажратилган. Бугунги кунда “Ренессанс” меҳмонхонаси маҳаллий ва хорижий сайёҳларга юқори даражадаги хизматларни тақдим этмоқда.
3 (147).png
Кечагина ишни нимадан бошлашни билмай турган опа-сингилларимиз бугун ўз бизнесига эга, муваффақиятли тадбиркорга айланмоқда. Бугун “Ренессанс” каби йирик меҳмонхоналарни аёллар бошқармоқда. Бу эса ўзбек тадбиркор аёлининг қанчалик кучли, ақлли ва муваффақиятли эканини яққол намоён этмоқда.
4 (127).png
Шу ўринда рақамларга эътиборингизни қаратмоқчимиз. “Микрокредитбанк” АТБ томонидан ўтган йиллар давомида “Ҳудудларда тадбиркорлик лойиҳаларини молиялаштириш механизмларини янада кенгайтириш чора-тадбирлари тўғрисида” ги қарорига асосан, 343 нафар тадбиркорга 338,3 млрд. сўм кредит ажратилган бўлиб, бунинг ҳисобидан 2 847 та иш ўрни яратилган.
2025 йилнинг ўтган даврида банк томонидан туризм ҳамда хизматлар соҳасига  салкам 2 триллон сўм миқдоридаги кредитлар ажратилган. Ушбу маблағларнинг 100 млрд. сўмдан ошиқ қисми Самарқанд вилоятидаги 1 379 та корхона ҳиссасига тўғри келади.
7 (76).png
Президентимиз таъкидлаганидек: “Янги Ўзбекистон тараққиётини, истиқболини таъминлайдиган куч – бу тадбиркорлар. Давлатимизни бой қиладиган куч – бу тадбиркорлар. Халқимиз, оилалар ҳаётини фаровон қиладиган куч – бу тадбиркорлар".
Микрокредитбанк эса тадбиркорларнинг ишончли ҳамкори сифатида уларни молиявий қўллаб-қувватлашда давом этади.

Сегодня женщины нашей страны активно участвуют во всех сферах жизни общества. Женское предпринимательство вышло на новый уровень в таких сферах, как туризм, сфера услуг, производство промышленной продукции, сельское хозяйство.
Важную роль в этом играют созданные государством условия, удобства ведения бизнеса, льготные кредиты и проекты, предлагаемые исходя из возможностей каждого региона.
На открытом диалоге Президента с предпринимателями, состоявшемся 20 августа текущего года в новом Ташкенте, говорилось о создании рабочих мест с быстрым доходом в короткие сроки за счет ускоренного развития сферы услуг. Запущена новая программа развития туризма.
Микрокредитбанк также создает благоприятные условия для поддержки предпринимателей, реализации проектов населения в сфере туризма и услуг. Одним из примеров является гостиница "Ренессанс," принадлежащая семейному предприятию "New City" в Самарканде.
- Здание изначально не ремонтировалось, мы привели его в современное состояние. В настоящее время наш отель, который обеспечил работой 10-20 женщин, стал местом, завоевавшим любовь туристов и местных жителей, говорит предпринимательница Умида Бахриддинова.
На основании постановления Президента нашей страны "О мерах по дальнейшему расширению механизмов финансирования предпринимательских проектов в регионах" от 19 апреля 2022 года АКБ "Микрокредитбанк" выделил данному семейному предприятию льготный кредит в размере 5 миллиардов сумов. Сегодня гостиница "Ренессанс" предоставляет высококлассные услуги местным и иностранным туристам.
Наши женщины, которые еще вчера не знали, с чего начать, сегодня имеют свой бизнес и становятся успешными предпринимателями. Сегодня женщины управляют такими крупными отелями, как "Ренессанс." Это наглядно демонстрирует, насколько сильна, умна и успешна узбекская женщина-предприниматель.
Здесь мы хотели бы обратить ваше внимание на цифры. В соответствии с постановлением АКБ "Микрокредитбанк" "О мерах по дальнейшему расширению механизмов финансирования предпринимательских проектов в регионах" за прошедшие годы 343 предпринимателям были выделены кредиты на сумму 338,3 млрд. сумов, за счет чего создано 2 847 рабочих мест.
За прошедший период 2025 года банком было выделено около 2 триллионов сумов кредитов на сферу туризма и услуг. Более 100 млрд. сумов из этих средств приходятся на долю 1 379 предприятий Самаркандской области.
Как отметил Президент нашей страны: "Силой, обеспечивающей развитие и перспективы Нового Узбекистана, являются предприниматели. Сила, которая делает наше государство богатым, - это предприниматели. Сила, которая улучшает жизнь нашего народа и семей, - это предприниматели."
Микрокредитбанк, как надежный партнер предпринимателей, продолжит оказывать им финансовую поддержку.