Микрокредитбанк раҳбарияти Хива шаҳрида ҳунармандлар билан учрашув ўтказди
Бугун Бошқарув раиси Ориф Бутаев иштирокида банкнинг молиявий кўмагида Хоразм вилояти Хива шаҳрида янгидан қурилаётган Ҳунармандлар маркази лойиҳаси доирасида маҳаллий ҳунармандлар билан очиқ мулоқот ўтказилди. Унда иштирокчиларга мазкур лойиҳа доирасида амалга оширилаётган ишлар, соҳани ривожлантириш, мавжуд имкониятлардан самарали фойдаланиш ҳамда молиявий кўмак масалалари юзасидан ма’лумотлар берилди.
e4e48197a1eb53b2d41a1a85.png
Ма’лумки, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2024-йил 27-ноябрдаги “Хоразм вилоятини комплекс ижтимоий-иқтисодий ривожлантиришни жадаллаштириш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги қарорига асосан Микрокредитбанк томонидан Хива шаҳридаги “Тўрт шоввоз” маданий мерос обектига туташ ҳудуддан танланган 6,2 гектар ер участкасида Ҳунармандлар марказини барпо этиш белгиланган.
e4e481974c105d2ed4782662.png
Мазкур марказда ҳунарманд ва заргарлар ўз маҳсулотларини устахоналарида тайёрлаши ҳамда ушбу жараёнларни маҳаллий ва хорижий сайёҳларга намойиш қилиши, шунингдек, маҳсулотлар сотувини йўлга қўйиши учун қулай имконият яратилади.
Эътиборлиси, ушбу лойиҳа доирасида Хива шаҳрида 1000 дан ортиқ янги иш ўрни яратилиши ва ҳунармандлар томонидан ҳар йили 1000нафардан шогирд тайёрлаш режалаштирилди.
e4e48195ac525818d3ae14d8.png
Тадбир якунида Ҳунармандлар маркази лойиҳаси доирасида иштирокчилар томонидан билдирилган таклифлар юзасидан аниқ чора-тадбирлар белгилаб олинди.

Руководство Микрокредитного Банка провело встречу с ремесленниками Хивы
Сегодня при участии Председателя Правления Орифа Бутаева состоялся открытый диалог с местными мастерами в рамках проекта Центра ремесленников, который возводится в Хиве Хорезмской области при финансовой поддержке банка. Участникам была предоставлена ​​информация о работе, проводимой в рамках данного проекта, развитии отрасли, эффективном использовании имеющихся возможностей, финансовой поддержке.
e4e48197a1eb53b2d41a1a85.png
Как вам известно, в соответствии с Постановлением Президента Республики Узбекистан «О дополнительных мерах по ускорению комплексного социально-экономического развития Хорезмской области» от 27 ноября 2024 года на земельном участке площадью 6,2 гектара, выбранном Микрокредитбанком из территории, прилегающей к объекту культурного наследия «Торт Шоввоз» в городе Хива, планируется создание Центра ремесленников.
e4e481974c105d2ed4782662.png
Этот центр предоставит ремесленникам и ювелирам удобную возможность изготавливать изделия в своих мастерских, демонстрировать эти процессы местным и иностранным туристам, а также продавать свою продукцию.
Примечательно, что в рамках данного проекта планируется создать более 1000 новых рабочих мест в городе Хива и ежегодно обучать 1000 учеников-ремесленников.
e4e48195ac525818d3ae14d8.png
В конце мероприятия были определены конкретные меры в ответ на предложения участников в рамках проекта Центра ремесленников.