Микрокредитбанкда “AVTOPARK” модули жорий этилмоқда
Ушбу янги тизим — “АВТОПАРК” модули банк автопаркига оид барча жараёнларни ягона платформа орқали бошқариш имконини беради.
Модуль ёрдамида ҳар бир автомобиль алоҳида электрон карточка орқали ҳисобга олинади. Унда давлат рақами, марка ва модель, техник паспорти, суғурта муддати ҳамда масъул ҳайдовчи каби барча маълумотлар бир жойда жамланади. Шу билан бирга, ёқилғи, сервис ва таъмирлаш харажатлари автоматик шаклда қайд этилиб, ой якуни бўйича ягона ҳисобот шакллантирилади.
Яна бир муҳим жиҳати — ЙПХ ва радар камераларидан келадиган жарималар автоматик тарзда тизимга юкланади. Мазкур жарима тегишли автомобиль ва ҳайдовчига боғланади ҳамда тўлов ҳолати бўйича мониторинг юритилади. Бунда ҳайдовчилик интизоми ошиши билан бирга, жарималар бўйича аниқ статистика шаклланади.
Модуль ҳайдовчилар фаолиятини ҳам тизимли тарзда акс эттиради. Ҳар бир ҳайдовчи учун маълумотлар базаси яратилиб, жарималар сони, ёқилғи сарфи бўйича самарадорлик ва интизомий кўрсаткичлар юритилади. Йўл варақалари ва масофа ҳисоб-китоблари тўлиқ автоматлаштирилиши эса кундалик жараёнларни анча енгиллаштиради.
“AVTOPARK” модули Электрон ҳукумат API орқали жарималарни автоматик олиш, банкнинг ERP ва HRM тизимлари билан интеграция қилиш имкониятига эга. Зарурат туғилганда электрон имзо орқали тасдиқлаш жараёнлари ҳам йўлга қўйилиши мақсад қилинган.

Курс актуален на 09.07.2026 09:00:00
Эта новая система - модуль "АВТОПАРК" позволяет управлять всеми процессами, связанными с банковским автопарком, через единую платформу.
С помощью модуля каждый автомобиль учитывается с помощью отдельной электронной карточки. В нем будет собрана вся информация, включая государственный номер, марку и модель, технический паспорт, срок страхования и ответственного водителя. При этом расходы на топливо, сервис и ремонт будут регистрироваться в автоматической форме, и по итогам месяца будет сформирован единый отчет.
Еще один важный аспект заключается в том, что штрафы, полученные с камер ДПС и радаров, автоматически загружаются в систему. Данный штраф будет привязан к соответствующему автомобилю и водителю, а также будет осуществляться мониторинг состояния оплаты. При этом наряду с повышением водительской дисциплины формируется точная статистика по штрафам.
Модуль также систематически отражает деятельность водителей. Для каждого водителя создается база данных, ведется учет количества штрафов, эффективности расхода топлива и дисциплинарных показателей. Полная автоматизация путевых листов и расчетов расстояний значительно упростит повседневные процессы.
Модуль "AVTOPARK" имеет возможность автоматического снятия штрафов через API электронного правительства, интеграции с системами ERP и HRM банка. При необходимости планируется наладить процедуры подтверждения посредством электронной подписи.
В итоге, внедрение данного модуля упростит процессы управления служебными автомобилями в Микрокредитбанке, оптимизирует расходы, создаст возможность автоматического формирования этих расходов в план на следующий год и обеспечит прозрачность всех процессов.