Микрокредитбанкда “AVTOPARK” модули жорий этилмоқда
Ушбу янги тизим — “АВТОПАРК” модули банк автопаркига оид барча жараёнларни ягона платформа орқали бошқариш имконини беради.
Модуль ёрдамида ҳар бир автомобиль алоҳида электрон карточка орқали ҳисобга олинади. Унда давлат рақами, марка ва модель, техник паспорти, суғурта муддати ҳамда масъул ҳайдовчи каби барча маълумотлар бир жойда жамланади. Шу билан бирга, ёқилғи, сервис ва таъмирлаш харажатлари автоматик шаклда қайд этилиб, ой якуни бўйича ягона ҳисобот шакллантирилади.
Яна бир муҳим жиҳати — ЙПХ ва радар камераларидан келадиган жарималар автоматик тарзда тизимга юкланади. Мазкур жарима тегишли автомобиль ва ҳайдовчига боғланади ҳамда тўлов ҳолати бўйича мониторинг юритилади. Бунда ҳайдовчилик интизоми ошиши билан бирга, жарималар бўйича аниқ статистика шаклланади.
Модуль ҳайдовчилар фаолиятини ҳам тизимли тарзда акс эттиради. Ҳар бир ҳайдовчи учун маълумотлар базаси яратилиб, жарималар сони, ёқилғи сарфи бўйича самарадорлик ва интизомий кўрсаткичлар юритилади. Йўл варақалари ва масофа ҳисоб-китоблари тўлиқ автоматлаштирилиши эса кундалик жараёнларни анча енгиллаштиради.
“AVTOPARK” модули Электрон ҳукумат API орқали жарималарни автоматик олиш, банкнинг ERP ва HRM тизимлари билан интеграция қилиш имкониятига эга. Зарурат туғилганда электрон имзо орқали тасдиқлаш жараёнлари ҳам йўлга қўйилиши мақсад қилинган.

The "AVTOPARK" module is being implemented at Microcreditbank.
This new system - the "AVTOPARK" module - allows managing all processes related to the bank's vehicle fleet through a single platform.
With the help of the module, each car is registered on a separate electronic card. All information, including the license plate number, brand and model, technical passport, insurance period, and responsible driver, will be collected in one place. At the same time, fuel, maintenance, and repair costs will be automatically recorded, and a unified report will be generated at the end of the month.
Another important aspect is that fines from traffic police and radar cameras are automatically uploaded to the system. This fine is assigned to the relevant vehicle and driver, and monitoring of the payment status is carried out. At the same time, along with an increase in driving discipline, accurate statistics on fines will be formed.
The module also systematically reflects the activities of drivers. A database will be created for each driver, and the number of fines, fuel consumption efficiency, and disciplinary indicators will be maintained. Full automation of waybills and distance calculations will significantly simplify daily processes.
The "AVTOPARK" module has the ability to automatically collect fines through the E-Government API and integrate with the bank's ERP and HRM systems. If necessary, it is also planned to establish confirmation processes through an electronic signature.
As a result, the implementation of this module will simplify the processes of managing official vehicles in Microcreditbank, optimize costs, create the possibility of automatic formation of these costs in the plan for the next year, and ensure the transparency of all processes.