Янгилаш: 3 октябр 2025, 17:35
24–26 сентябрь кунлари Ўзбекистон миллий кутубхонасида Марказий банк ташаббуси билан "Банк ва Маърифат: Билимли жамият билан қудратли иқтисодиёт сари" Форуми ўз ишини бошлади. Уч кун давомида китоб, билим ва янги ғоялар манзилига айланиши мақсад қилинган форумда МКБАНК ҳам “Чиғаноқ” номли инновацион лойиҳаси билан фаол иштирок этмоқда.
Сўнгги йилларда юртимизда китобхонлик маданиятини ривожлантириш ва бу йўналишдаги ташаббусларни қўллаб-қувватлашга алоҳида эътибор қаратилмоқда. Ана шундай хайрли ишлар доирасида “Микрокредитбанк” АТБ ва “Ижод НАШР” нашриёти ҳамкорлигида “Чиғаноқ” лойиҳаси амалга оширилмоқда.
Банк халқимизга молиявий хизматларни таклиф этиш билан бир қаторда, миллий адабиётимизнинг дурдона намуналарини ҳам қўллаб-қувватлаб, халқмизнинг маънаивий камолоти юксалишида ўз ҳиссасини қўшмоқда.
Лойиҳа доирасида бугунги ўзбек шеърияти ва насрининг навқирон вакиллари ижодиётини китобхонга етказиш мақсадида уларнинг асарлари банк молиявий кўмагида нашр этилмоқда.
Лойиҳанинг илк нашри – Ўзбекистон Ёзувчилар уюшмаси аъзоси, шоир ва ёзувчи Фахриддин Ҳайитнинг “Осмон ерга яқин” китоби бўлди. У ҳақда Ўзбекистон халқ ёзувчиси Исажон Султон: “Бу китоб бир ижодкор кўз ўнгида кечаётган ҳаёт ҳақида”, дея таъкидлаган эди.
“Чиғаноқ”нинг иккинчи нашри ҳам ўз китобхонларини узоқ куттирмади. Мансур Жумаевнинг “Ҳазрати ишқ”, Фозил Фарходнинг Автопортет каби шеърий китоблари кетма-кет нашрдан чиқа бошлади.
Чин шоирнинг дини ишқ, мазҳаби ишқдир, чин шшеърда ишқ куйланади. Шоир Мансур Жумаевнниг “Ҳазрати ишқ”ида айни шу азалий ва абадий туйғу тараннум этилса, Фозил Фарҳоднинг “Автопортрет”ида азиз юрт, меҳрибон ота-она, муқаддас аёлга бағишловлар ўрин эгаллаган.
“Микрокредитбанк” АТБ нафақат молиявий хизматлар кўрсатишда, балки миллат маънавиятини юксалтириш, ёш ижодкорларни қўллаб-қувватлаш ҳамда китобхонлик маданиятини кенг тарғиб этишда ҳам ўз ҳиссасини қўшиб келмоқда.

MKBANK at the Banking and Enlightenment Forum!
On September 24-26, at the initiative of the Central Bank, the Forum "Banking and Enlightenment: Towards a Powerful Economy with a Knowledgeable Society" began its work at the National Library of Uzbekistan. MKBANK is also actively participating in the three-day forum, which aims to become a destination for books, knowledge, and new ideas, with its innovative project "Shell."
In recent years, special attention has been paid in our country to the development of a culture of reading and the support of initiatives in this area. Within the framework of such charitable work, the "Shell" project is being implemented in cooperation with "Microcreditbank" JSCB and "Ijod NASHR" publishing house.
Along with offering financial services to our people, the bank also supports masterpieces of our national literature and contributes to the spiritual development of our people.
Within the framework of the project, the works of young representatives of modern Uzbek poetry and prose are being published with the financial support of the bank.
The first publication of the project was the book "The Sky is Close to Earth" by a member of the Writers' Union of Uzbekistan, poet and writer Fakhriddin Khait. People's Writer of Uzbekistan Isajon Sultan noted about it: "This book is about a life passing before the eyes of a creator."
The second edition of "Chig‘anoq" also didn't keep its readers waiting long. Poetry books like Mansur Jumayev's "Hazrati Ishq" and Fozil Farhod's "Avtoportet" began to be published one after another.
The true poet's religion is love, his sect is love, love is sung in true poetry. While the poet Mansur Jumayev's "Hazrati Ishq" celebrates this ancient and eternal feeling, Fozil Farhod's "Self-Portrait" features dedications to the dear homeland, loving parents, and sacred women.
JSCB "Microcreditbank" contributes not only to the provision of financial services, but also to raising the spirituality of the nation, supporting young writers, and widely promoting a culture of reading.
Currently, commercial banks and publishing houses are also participating in the forum with their projects.