Янгилаш: 3 октябр 2025, 17:35
24–26 сентябрь кунлари Ўзбекистон миллий кутубхонасида Марказий банк ташаббуси билан "Банк ва Маърифат: Билимли жамият билан қудратли иқтисодиёт сари" Форуми ўз ишини бошлади. Уч кун давомида китоб, билим ва янги ғоялар манзилига айланиши мақсад қилинган форумда МКБАНК ҳам “Чиғаноқ” номли инновацион лойиҳаси билан фаол иштирок этмоқда.
Сўнгги йилларда юртимизда китобхонлик маданиятини ривожлантириш ва бу йўналишдаги ташаббусларни қўллаб-қувватлашга алоҳида эътибор қаратилмоқда. Ана шундай хайрли ишлар доирасида “Микрокредитбанк” АТБ ва “Ижод НАШР” нашриёти ҳамкорлигида “Чиғаноқ” лойиҳаси амалга оширилмоқда.
Банк халқимизга молиявий хизматларни таклиф этиш билан бир қаторда, миллий адабиётимизнинг дурдона намуналарини ҳам қўллаб-қувватлаб, халқмизнинг маънаивий камолоти юксалишида ўз ҳиссасини қўшмоқда.
Лойиҳа доирасида бугунги ўзбек шеърияти ва насрининг навқирон вакиллари ижодиётини китобхонга етказиш мақсадида уларнинг асарлари банк молиявий кўмагида нашр этилмоқда.
Лойиҳанинг илк нашри – Ўзбекистон Ёзувчилар уюшмаси аъзоси, шоир ва ёзувчи Фахриддин Ҳайитнинг “Осмон ерга яқин” китоби бўлди. У ҳақда Ўзбекистон халқ ёзувчиси Исажон Султон: “Бу китоб бир ижодкор кўз ўнгида кечаётган ҳаёт ҳақида”, дея таъкидлаган эди.
“Чиғаноқ”нинг иккинчи нашри ҳам ўз китобхонларини узоқ куттирмади. Мансур Жумаевнинг “Ҳазрати ишқ”, Фозил Фарходнинг Автопортет каби шеърий китоблари кетма-кет нашрдан чиқа бошлади.
Чин шоирнинг дини ишқ, мазҳаби ишқдир, чин шшеърда ишқ куйланади. Шоир Мансур Жумаевнниг “Ҳазрати ишқ”ида айни шу азалий ва абадий туйғу тараннум этилса, Фозил Фарҳоднинг “Автопортрет”ида азиз юрт, меҳрибон ота-она, муқаддас аёлга бағишловлар ўрин эгаллаган.
“Микрокредитбанк” АТБ нафақат молиявий хизматлар кўрсатишда, балки миллат маънавиятини юксалтириш, ёш ижодкорларни қўллаб-қувватлаш ҳамда китобхонлик маданиятини кенг тарғиб этишда ҳам ўз ҳиссасини қўшиб келмоқда.

МКБАНК на Форуме Банка и Просвещения!
24-26 сентября в Национальной библиотеке Узбекистана по инициативе Центрального банка начал свою работу Форум "Банк и просвещение: к сильной экономике с образованным обществом." МКБАНК также принимает активное участие в трехдневном форуме, который призван стать местом для книг, знаний и новых идей, с инновационным проектом "Чиғаноқ."
В последние годы в нашей стране уделяется особое внимание развитию культуры чтения и поддержке инициатив в этом направлении. В рамках этой благородной работы совместно с АКБ "Микрокредитбанк" и издательством "Ижод НАШР" реализуется проект "Шачок."
Наряду с предоставлением финансовых услуг, банк поддерживает шедевры нашей национальной литературы и способствует духовному развитию нашего народа.
В рамках проекта, при финансовой поддержке банка, издаются произведения молодых представителей современной узбекской поэзии и прозы, чтобы донести их творчество до читателей.
Первым изданием проекта стала книга "Небо близко к земле" члена Союза писателей Узбекистана, поэта и писателя Фахриддина Хаита. Народный писатель Узбекистана Исажон Султон отметил: "Эта книга о жизни, которая проходит перед глазами творца."
Второе издание "Раковины" также не заставило своих читателей долго ждать. Последовательно начали выходить такие поэтические сборники, как "Хазрати ишк" Мансура Джумаева и "Автопортрет" Фазиля Фархода.
Религия истинного поэта - любовь, его школа - любовь, любовь воспевается в истинном стихотворении. Если в "Хазрати ишк" поэта Мансура Джумаева воспевается именно это вечное чувство, то в "Автопортрете" Фозила Фархода - посвящения родной земле, заботливым родителям, священной женщине.
АКБ "Микрокредитбанк" вносит свой вклад не только в оказание финансовых услуг, но и в повышение духовности нации, поддержку молодых писателей и широкую пропаганду культуры чтения.