МКБAНК: “Долзарб бир ойлик” лойиҳасини мевали дарахт кўчатлари тарқатиш билан бошлади
Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Маҳаллаларда томорқалардан самарали фойдаланишни ташкил етиш орқали аҳоли бандлиги ва даромадларини оширишга қаратилган ишларни янада жадаллаштириш тўғрисида”ги Фармонига мувофиқ, 2025-йил 11-мартдан бошлаб мамлакатимизда “Долзарб бир ойлик” сафарбарлиги еʼлон қилинди.
ba720033-0375-4b8d-83bf-cec195ef157a.jpg
Мазкур фармон ижросини таʼминлаш мақсадида Микрокредитбанк томонидан амалий ташаббуслар жадаллик билан бошлаб юборилди. Жумладан, “Бир маҳалла – бир маҳсулот” ҳамда ижара ерларида “Бир контур – бир маҳсулот” тамойиллари асосида сердаромад екинларни екиш, шунингдек, "Яшил макон" лойиҳаси доирасида Микрокредитбанк ҳомийлигида кам таʼминланган оилаларга мевали дарахт кўчатларини етказиб бериш ишлари амалга оширилмоқда.
f205cb7b-85b5-4475-bfd1-6d67b7aed5db.jpg
Шу йўналишдаги муҳим тадбирлардан бири Бухоро вилоятида ўтказилди. Вилоятда қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари ишлаб чиқаришни кенгайтириш, аҳолининг шахсий томорқаларидан самарали фойдаланишини таʼминлаш мақсадида 380 та хонадонга 10 минг туп гилос, шафтоли, ўрик ва олхўри каби мевали дарахт кўчатлари тарқатилди.
c16c8eef-5070-4cbd-8ab3-c3edf6896023.jpg
“Долзарб бир ойлик” доирасида республикамизнинг барча ҳудудларида банк ҳомийлигида кўчат екиш ишлари изчил давом етмоқда. Бу ташаббус аҳоли даромадларини ошириш, екологияни яхшилаш ва қишлоқ хўжалигини ривожлантиришда муҳим қадам бўлиб хизмат қилишига ишонамиз.

MKBANK: Launched the "Dolzarb Bir Mozy" project with the distribution of fruit tree seedlings
In accordance with the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan "On further intensification of work aimed at increasing employment and incomes of the population through the organization of effective use of household plots in neighborhoods", starting from March 11, 2025, the "Urgent One-Month" mobilization was announced in our country.
ba720033-0375-4b8d-83bf-cec195ef157a.jpg
In order to ensure the implementation of this decree, practical initiatives have been launched by Microcreditbank. In particular, work is underway to plant high-yielding crops on leased land based on the principles of "One Neighborhood - One Product" and "One Contour - One Product", as well as to deliver fruit tree seedlings to low-income families under the auspices of Microcreditbank as part of the "Green Space" project.
f205cb7b-85b5-4475-bfd1-6d67b7aed5db.jpg
One of the important events in this direction was held in the Bukhara region. In order to expand agricultural production in the region and ensure the effective use of personal plots by the population, 10,000 fruit tree seedlings, including cherry, peach, apricot, and plum, were distributed to 380 households.
c16c8eef-5070-4cbd-8ab3-c3edf6896023.jpg
As part of the "Dolzarb one Monthly" project, planting saplings under the auspices of the bank is continuing in all regions of our republic. We believe that this initiative will serve as an important step in increasing the income of the population, improving the environment, and developing agriculture.