Жорий йилнинг 27–28-май кунлари Қашқадарё вилояти, Шаҳрисабз туманидаги Мираки маданият-сайёҳлик марказида “Иқтисодий ривожланиш ва рақобатбардошликни оширишда кичик ва ўрта бизнес имкониятларини кенгайтириш” мавзусида халқаро конференсия бўлиб ўтди.
Тадбирда Ўзбекистон Республикаси иқтисодиёт ва молия вазирлиги, кичик ва ўрта бизнес субектлари, молиявий институтлар, халқаро ташкилотлар, ривожланиш бўйича ҳамкорлар Осиё тараққиёт банки, Европа тикланиш ва тараққиёт банки, Жаҳон банки Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг Тараққиёт Дастури ва қатор илмий муассасалар, тадқиқот марказлари ҳамда оммавий ахборот воситалари вакиллари иштирок этди.
Конференсиянинг асосий мақсади — Ўзбекистоннинг 2025–2030-йилларда кичик ва ўрта бизнесни ривожлантириш стратегиясини расман тақдим этиш, манфаатдор томонларни ушбу стратегияни амалга оширишга фаол жалб қилиш ҳамда ҳамкорликни кучайтиришдан иборат бўлди.
Мазкур анжуман микро, кичик ва ўрта бизнес секторини ривожлантириш орқали барқарор иқтисодий ўсишга эришишни кўзлаган кенг қамровли ташаббус сифатида эʼтироф этилди.
Аҳамиятлиси, конференсияда “Микрокредитбанк” АТБ Бошқарув раиси ўринбосари Шаҳло Ибрагимова ҳам иштирок этди.
Шаҳло Ибрагимова ўз нутқида “Микрокредитбанк” АТБ томонидан кичик бизнесни молиявий қўллаб-қувватлаш, оилавий тадбиркорликни ривожлантириш ҳамда аёлларни тадбиркорликка фаол жалб қилиш борасида эришилган натижалар ҳақида маʼлумот берди. Шунингдек, банкнинг инновацион кредит маҳсулотлари, консалтинг хизматлари ва таʼлим дастурлари орқали маҳаллий тадбиркорларни қўллаб-қувватлашда фаол иштирок этаётганини таʼкидлаб ўтдилар.
Анжуманда Ўзбекистон Республикаси Иқтисодиёт ва молия вазирлиги, халқаро молиявий институтлар ва ривожланиш агентликлари билан ҳамкорликда ишлаб чиқилган стратегиянинг мақсадлари, устувор йўналишлари ва амалга ошириш механизмлари муҳокама қилинди. Айниқса, билим алмашиш, илғор амалиётларни жорий этиш, кичик ва ўрта бизнесни молиявий қўллаб-қувватлаш, аёллар ва ёшлар тадбиркорлигини кенгайтириш масалалари асосий эʼтиборда бўлди.
Халқаро анжуман якунида стратегияни амалга оширишда иштирокчиларнинг роли, ҳамкорлик механизмлари ҳамда муҳим ташаббусларни амалга ошириш бўйича келгуси режалар белгилаб олинди.

Руководство МКБАНКа приняло участие в важной международной конференции
27-28 мая текущего года в Культурно-туристическом центре «Мираки» Шахрисабзского района Кашкадарьинской области прошла международная конференция на тему «Расширение возможностей малого и среднего бизнеса в повышении экономического развития и конкурентоспособности».
2 (103).png
В мероприятии приняли участие представители Министерства экономики и финансов Республики Узбекистан, малого и среднего бизнеса, финансовых институтов, международных организаций, партнеров по развитию, Азиатского банка развития, Европейского банка реконструкции и развития, Всемирного банка, Программы развития ООН, а также ряда научных учреждений, исследовательских центров и средств массовой информации.
Основной целью конференции было официальное представление стратегии Узбекистана по развитию малого и среднего бизнеса на 2025-2030 годы, активное вовлечение заинтересованных сторон в реализацию данной стратегии, укрепление сотрудничества.
4 (93).png
Данная конференция была признана комплексной инициативой, направленной на достижение устойчивого экономического роста за счет развития сектора микро-, малого и среднего бизнеса.
Примечательно, что в конференции также приняла участие заместитель Председателя Правления АКБ «Микрокредитбанк» Шахло Ибрагимова.
1 (103).png
В своем выступлении Шахло Ибрагимова рассказала о результатах, достигнутых АКБ «Микрокредитбанк» в оказании финансовой поддержки малому бизнесу, развитии семейного предпринимательства, активном вовлечении женщин в предпринимательскую деятельность. Они также отметили активное участие банка в поддержке местных предпринимателей посредством инновационных кредитных продуктов, консультационных услуг и образовательных программ.
На конференции обсуждались цели, приоритеты и механизмы реализации стратегии, разработанной совместно с Министерством экономики и финансов Республики Узбекистан, международными финансовыми институтами и агентствами развития. В частности, основное внимание уделялось обмену знаниями, внедрению передового опыта, финансовой поддержке малого и среднего бизнеса, расширению женского и молодежного предпринимательства.
По итогам международной конференции были определены роли участников в реализации стратегии, механизмы сотрудничества и дальнейшие планы по реализации важных инициатив.