Хабарингиз бор, жорий йилнинг 10–12-июн кунлари пойтахтимизда ИВ Тошкент Халқаро Инвестиция Форуми (ТИИФ 2025) бўлиб ўтмоқда. Унда халқаро инвесторлар, молия институтлари, бизнес ва давлат сектори вакиллари иштирок этиб, ўзаро мулоқот, шериклик ва янги лойиҳаларни муҳокама қилишмоқда.
Ушбу форумда фаол қатнашаётган “Микрокредитбанк” АТБ ҳам бир қатор халқаро молия институтлари ва йирик компаниялар билан самарали учрашувлар ўтказди.
Жумладан, Хитой Халқ Республикасининг Буюк Британиядаги шўба банки ИCБC Стандард Банк Плc билан 15 млн. Евро миқдорида депозит жалб қилиш бўйича шартнома имзолади.
Мазкур шартноманинг имзоланиши халқаро молиявий алоқаларни мустаҳкамлаш ва ривожлантириш, банк мижозларига халқаро миқёсда тезкор ва сифатли хизматлар тақдим этиш, хорижий валютадаги ҳисоб-китобларни амалга оширишда қулайлик яратиш, банк мижозларининг экспорт ва импорт амалиётларини соддалаштириш, савдони молиялаштириш, аккредитивлар ва банк кафолатлари билан боғлиқ фаолиятни самарали юритишга имкон беради.
Шунингдек, ушбу ҳамкорлик натижасида ИCБC Стандард Банк Плc билан 20-50 млн. Евро миқдорида 2 йил муддатга тўғридан-тўғри кредит линияси жалб қилиш ва банкда вакиллик ҳисобрақамлари очиш режалаштирилган.
Албатта, бундай ҳамкорлик икки молия институти ўртасида келажакда бошқа йўналишлар бўйича узоқ муддатли стратегик ҳамкорлик учун ҳам асос бўлиб хизмат қилишига ишонамиз.

Как вам известно, 10-12 июня текущего года в нашей столице проходит IV Ташкентский международный инвестиционный форум (ТМИФ-2025). В нем примут участие международные инвесторы, финансовые институты, представители бизнеса и государственных структур, которые обсудят вопросы взаимного диалога, партнерства и новых проектов.
Микрокредитбанк, являющийся активным участником данного форума, также провел продуктивные встречи с рядом международных финансовых институтов и крупных компаний.
В частности, дочерний банк КНР в Великобритании подписал соглашение с ICBC Standard Bank Plc о привлечении депозитов на сумму 15 млн евро.
Подписание данного соглашения позволит укрепить и развить международные финансовые отношения, оказывать клиентам банка быстрые и качественные услуги в международном масштабе, создать удобства при осуществлении расчетов в иностранной валюте, упростить экспортно-импортные операции клиентов банка, эффективно осуществлять деятельность, связанную с торговым финансированием, аккредитивами и банковскими гарантиями.
Также в результате данного сотрудничества планируется привлечение прямой кредитной линии в ICBC Standard Bank Plc в размере 20-50 млн евро сроком на 2 года и открытие представительских счетов в банке.
Разумеется, мы считаем, что такое сотрудничество послужит основой для долгосрочного стратегического взаимодействия в других областях между двумя финансовыми институтами в будущем.