Курс 22.07.2026 11:00:00 ҳолатига амал қилади
Жорий йилнинг 4-март куни Ўзбекистон Республикасининг ЎРҚ-1043-сонли Қонуни қабул қилиниб, “Кредит ахбороти алмашинуви тўғрисида”ги қонунга кредит муносабатларини янада такомиллаштиришга қаратилган муҳим ўзгартириш ва қўшимчалар киритилди. Мазкур ҳуқуқий ҳужжат орқали молиявий барқарорликни мустаҳкамлаш, аҳолининг ҳуқуқий ҳимоясини кучайтириш ҳамда банк-мижоз муносабатларида шаффофликни та’минлаш кўзда тутилган.
Янги қонунга кўра, ҳар қандай кредит расмийлаштириш жараёни фақат фуқаронинг бевосита иштироки ва розилиги асосида амалга оширилади. Эндиликда шахс хабардор бўлмасдан ёки розилик билдирмасдан туриб, унинг номига кредит расмийлаштирилишига мутлақо йўл қўйилмайди.
Шунингдек, қонун асосида фуқароларга ўз номларига кредит ажратилишини ихтиёрий равишда тақиқлаш ҳуқуқи берилди. Бунда фуқаро кредит бюросига мурожаат қилиб, “кредит битими тузиш тақиқланган шахслар реестри”га киритилади. Ушбу реестрдаги шахсларга ҳеч бир молия ташкилоти томонидан кредит ажратилмайди. Та’қиқ фақат фуқаронинг ўзи томонидан ёзма ариза асосида бекор қилинади.
Мазкур механизм аҳолининг молиявий ҳуқуқларини ҳимоя қилиш, фирибгарлик йўли билан кредит ажратилишининг олдини олиш ва фуқароларнинг молиявий хавфсизлигини та’минлашда муҳим восита бўлиб хизмат қилади.
Бундан ташқари, қонун доирасида кредит бюролари фаолиятини тартибга солувчи янги талаблар жорий этилди. Жумладан:
• кредит бюроси устав фондининг энг кам миқдори 2 миллиард сўм этиб белгиланди;
• қонун талабларини бузган тақдирда Марказий банк томонидан базавий ҳисоблаш миқдорининг 5 минг бараваргача жарима қўлланилиши мумкин;
• исте’молчилар ҳуқуқини бузиш, қалбаки ҳужжатлар тақдим этиш ва қонуний фаолият юритмаслик ҳолатларида лицензия бекор қилиниши мумкин;
• шунингдек, кредит битимини тузиш тақиқланган шахслар ҳақидаги ягона реестр Марказий банк томонидан белгиланган тартибда кредит бюролари томонидан юритилади ва банклар учун мажбурий ҳисобланади.
Ушбу қонун орқали мамлакатимизда молиявий хизматлардан фойдаланиш хавфсизлиги ва ишончлилиги янада ошади. Банк тизимининг очиқлиги ва адолат тамойиллари асосида ишлаши, аҳолининг молиявий манфаатлари юқори даражада ҳимояланиши та’минланади.

К ОБЕСПЕЧЕНИЮ ФИНАНСОВОЙ БЕЗОПАСНОСТИ
4 марта текущего года принят Закон Республики Узбекистан № URQ-1043, вносящий существенные изменения и дополнения в Закон «Об обмене кредитной информацией», направленные на дальнейшее совершенствование кредитных отношений. Данный правовой документ направлен на укрепление финансовой стабильности, усиление правовой защиты населения, обеспечение прозрачности в банковско-клиентских отношениях.
Согласно новому закону, любой процесс оформления кредита осуществляется только при непосредственном участии и согласии гражданина. Теперь выдача кредита на имя человека без его ведома и согласия категорически запрещена.
Также закон предоставляет гражданам право добровольно запретить выдачу кредита на свое имя. В этом случае гражданин обращается в бюро кредитных историй и включается в «реестр лиц, которым запрещено заключать кредитные сделки». Ни одна финансовая организация не выдаст кредит лицам, включенным в этот реестр. Запрет может быть снят только по письменному заявлению самого гражданина.
Этот механизм служит важным инструментом защиты финансовых прав населения, предотвращения мошеннического кредитования и обеспечения финансовой безопасности граждан.
Кроме того, в рамках закона, регулирующего деятельность кредитных бюро, введены новые требования. В частности:
• минимальный размер уставного капитала кредитного бюро установлен в размере 2 млрд сумов;
• за нарушение требований законодательства Центральный банк вправе наложить штраф в размере до 5 тысяч базовых расчетных величин;
• в случаях нарушения прав потребителей, представления поддельных документов и осуществления незаконной деятельности лицензия может быть отозвана;
• также единый реестр лиц, которым запрещено заключать кредитные сделки, ведется кредитными бюро в порядке, установленном Центральным банком, и является обязательным для банков.
Данный закон позволит повысить безопасность и надёжность использования финансовых услуг в нашей стране, обеспечит функционирование банковской системы на принципах открытости и справедливости, а также высокий уровень защиты финансовых интересов населения.