Навбатдаги брифингда "Камбағалликдан фаровонлик сари" дастури доирасида амалга оширилаётган ишлар сарҳисоб қилинди
Янгилаш: 21 май 2025, 17:32
Бугун мамлакатимизда аҳоли турмуш даражасини ошириш ва камбағалликни камайтириш давлат сиёсатининг устувор йўналишларидан биридир. Бу борада Президентимизнинг 2024-йил 16-декабрдаги видеоселектор йиғилишида банклар олдига бир қатор вазифалар қўйилди. Ушбу топшириқларни амалга ошириш мақсадида Микрокредитбанк томонидан махсус чора-тадбирлар дастури қабул қилинди.
Биринчи йўналиш – маҳаллабай ишлаш тизими
Банк таркибида махсус департамент, ҳудудларда “маҳалла сектори” ташкил этилди. 1 121 та маҳаллага 332 нафар “маҳалла банкири” ва ҳар бир маҳаллада ёрдамчи агент бириктирилди. Улар орқали аҳоли эҳтиёжларини ўрганиш ва мақсадли молиявий хизматларни етказиш тизими йўлга қўйилди.
Иккинчи йўналиш – кредитлаш орқали фаол қўллаб-қувватлаш
Жорий йилнинг ўтган 4 ойида банк томонидан жами 3,6 трлн сўм кредит ажратилди. Бунинг 1,8 трлн сўми бевосита маҳаллалардаги аҳоли ва тадбиркорларга тўғридан-тўғри етказилди. “Оилавий тадбиркорлик”, “Бизнесга биринчи қадам”, “Маҳалла лойиҳаси” каби дастурлар бу жараённинг асосий таянчига айланди.
Учинчи муҳим йўналиш – иш ўринлари яратиш
борасида январ–апрел ойларида банк кўмагида қарийб 122 минг нафар аҳоли бандлиги таʼминланди, шундан 76 минг нафари тадбиркорликка жалб этилди. Хусусан, 18 мингдан ортиқ микролойиҳа амалга оширилиб, 38 мингга яқин янги иш ўрни яратилди.
Тўртинчи йўналиш – Банк мижозлари билан ўтказилган учрашувлар
Ҳисобот даврида банк мижози бўлган 17 минг нафар тадбиркорлар билан 1 100 маротаба учрашувлар ўтказилди. Учрашувларда кўтарилган мурожаатларнинг 5 мингдан ортиғи ижобий ҳал қилиниши натижасида 6 мингга яқин янги иш ўрни яратилди.
Бешинчи йўналиш – ижтимоий ташаббуслар
Бухоро вилоятида камбағал оилаларга 900 млн сўмга яқин ҳомийлик маблағлари ҳисобидан хонадонларни таʼмирлаш, чорва моллари, қўй ва паррандалар, томорқасида экин экиши учун уруғ ва агротехникага, тикув машинаси, иссиқхона, мактаб ҳудудида спорт майдончаси (ворк аут,) гўзаллик салонлари ташкил этилди. Бундан ташқари, 53 та маҳалладаги 380 та камбағал оилага 10 минг дона мевали кўчатлар тарқатилди.
Олтинчи йўналиш – туризмни ривожлантириш
Яқинда фойдаланишга топширилган Хоразм вилояти Хива шаҳридаги “Арда Хива” туристик мажмуаларида банк томонидан меҳмонхона, савдо мажмуалари барпо этилди. Лойиҳаларни амалга ошириш учун танлов асосида пудратчи корхоналар жалб этилиб, 185  млрд сўм инвестиция киртилди.
Бугунги кунда “Арда Хива” лойиҳасида қурилиш ишлари якунига етказилиб,  фойдаланишга топширилди, натижада 300 дан ортиқ янги иш ўринлари яратилди.
Шунингдек, Президентимизнинг 2024-йил 29-ноябрдаги ПҚ-410-сонли қарорига асосан, Хива шаҳридаги “Тўрт Шоввоз” маданий мерос обектига туташ 6,2 гектар ер майдонида Ҳунармандлар марказини барпо этиш белгиланган. Мазкур лойиҳани молиялаштириш мақсадида “МКБ Касана Инвест Гроуп” МЧЖ устав капиталига яна 435 млрд сўм инвестиция киритиш белгиланган.
Кейинги йўналиш – намунавий лойиҳалар доирасида аҳолига ижарага берилган 1 741 гектар ерда “Бир контур – бир маҳсулот” асосида деҳқончилик учун 159 та лойиҳага 2,2 млрд сўм имтиёзли кредитлар орқали юқори даромадли, экспортбоп маҳсулотлар етиштирилмоқда. Шунингдек, “Супер лойиҳа”лар доирасида “етиштириш – қайта ишлаш – сотиш” занжири яратилади.
Албатта, ушбу лойиҳалар натижасида қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари ҳажми ортиб, аҳоли даромади яхшиланиши кутилмоқда.
Хулоса сифатида таʼкидлаш лозимки, Микрокредитбанк томонидан йўлга қўйилаётган мазкур ишлар аҳолини фаол иқтисодий ҳаётга жалб этиш, даромад манбаларини кенгайтириш, бандлигини таʼминлашга хизмат қилмоқда.

На очередном брифинге были подведены итоги работы, проводимой в рамках программы «От бедности к процветанию».
Сегодня повышение уровня жизни населения и сокращение бедности в нашей стране является одним из приоритетных направлений государственной политики. В этой связи на видеоселекторном совещании Президента нашей страны 16 декабря 2024 года перед банками был поставлен ряд задач. Для реализации этих задач Микрокредитным банком принята программа специальных мер.
Первое направление — это система работы по соседству.
В банке был создан специальный отдел, а в регионах был создан «махаллинский сектор». В 1121 районе было закреплено 332 «районных банкира», а в каждом районе был закреплен помощник агента. С их помощью была создана система изучения потребностей населения и предоставления адресных финансовых услуг.
Второе направление — активная поддержка через кредитование.
За последние 4 месяца текущего года банк выдал кредитов на общую сумму 3,6 трлн сумов. Из них 1,8 трлн сумов были направлены непосредственно жителям и предпринимателям микрорайонов. Такие программы, как «Семейное предпринимательство», «Первый шаг в бизнес» и «Проект соседства», стали основой этого процесса.
Третье важное направление — создание рабочих мест.
В январе-апреле при поддержке банка трудоустроено около 122 тыс. человек, из них 76 тыс. заняты предпринимательской деятельностью. В частности, реализовано более 18 тысяч микропроектов, создано около 38 тысяч новых рабочих мест.
Четвертое направление – Встречи с клиентами банка
За отчетный период проведено 1100 встреч с 17 тысячами предпринимателей — клиентов банка. В результате положительного решения более 5000 обращений, поступивших на заседаниях, создано около 6000 новых рабочих мест.
Пятое направление – социальные инициативы
В Бухарской области на ремонт жилых домов, закупку скота, овец и птицы, закупку семян и сельскохозяйственного инвентаря для посадки сельскохозяйственных культур на своих участках, закупку швейных машин, теплиц, обустройли спортивную площадку (воркаут) на территории школы, создали салоны красоты на сумму около 900 млн сумов спонсорских средств. Кроме того, 10 000 саженцев фруктов были розданы 380 бедным семьям в 53 районах.
Шестое направление – развитие туризма.
Банк построил гостиницы и торговые центры в недавно введенном в эксплуатацию туристическом комплексе «Арда Хива» в городе Хива Хорезмской области. Для реализации проектов на конкурсной основе привлечены подрядные организации, инвестировано 185 млрд сумов.
На сегодняшний день строительные работы на проекте «Арда Хива» завершены и введены в эксплуатацию, в результате чего создано более 300 новых рабочих мест.
Также в соответствии с Постановлением Президента №PQ-410 от 29 ноября 2024 года на прилегающей к объекту культурного наследия «Торт Шоввоз» в городе Хива территории площадью 6,2 га планируется построить Центр ремесленников. Для финансирования данного проекта планируется вложить в уставный капитал ООО «МКБ «Касана Инвест Групп» еще 435 млрд сумов.
Следующее направление – выращивание высокорентабельной, экспортоориентированной продукции на 1741 га земель, переданных в аренду населению в рамках модельных проектов, за счет льготного кредитования 2,2 млрд сумов по 159 проектам для сельского хозяйства по схеме «Один контур – один продукт». Также в рамках «Суперпроектов» будет создана цепочка «выращивание – переработка – реализация».
Конечно, ожидается, что эти проекты приведут к увеличению производства сельскохозяйственной продукции и повышению доходов населения.
В заключение следует отметить, что данные мероприятия, инициированные Микрокредитным Банком, способствуют вовлечению населения в активную экономическую жизнь, расширению источников доходов и обеспечению занятости.