Навбатдаги брифингда "Камбағалликдан фаровонлик сари" дастури доирасида амалга оширилаётган ишлар сарҳисоб қилинди
Янгилаш: 21 май 2025, 17:32
Бугун мамлакатимизда аҳоли турмуш даражасини ошириш ва камбағалликни камайтириш давлат сиёсатининг устувор йўналишларидан биридир. Бу борада Президентимизнинг 2024-йил 16-декабрдаги видеоселектор йиғилишида банклар олдига бир қатор вазифалар қўйилди. Ушбу топшириқларни амалга ошириш мақсадида Микрокредитбанк томонидан махсус чора-тадбирлар дастури қабул қилинди.
Биринчи йўналиш – маҳаллабай ишлаш тизими
Банк таркибида махсус департамент, ҳудудларда “маҳалла сектори” ташкил этилди. 1 121 та маҳаллага 332 нафар “маҳалла банкири” ва ҳар бир маҳаллада ёрдамчи агент бириктирилди. Улар орқали аҳоли эҳтиёжларини ўрганиш ва мақсадли молиявий хизматларни етказиш тизими йўлга қўйилди.
Иккинчи йўналиш – кредитлаш орқали фаол қўллаб-қувватлаш
Жорий йилнинг ўтган 4 ойида банк томонидан жами 3,6 трлн сўм кредит ажратилди. Бунинг 1,8 трлн сўми бевосита маҳаллалардаги аҳоли ва тадбиркорларга тўғридан-тўғри етказилди. “Оилавий тадбиркорлик”, “Бизнесга биринчи қадам”, “Маҳалла лойиҳаси” каби дастурлар бу жараённинг асосий таянчига айланди.
Учинчи муҳим йўналиш – иш ўринлари яратиш
борасида январ–апрел ойларида банк кўмагида қарийб 122 минг нафар аҳоли бандлиги таʼминланди, шундан 76 минг нафари тадбиркорликка жалб этилди. Хусусан, 18 мингдан ортиқ микролойиҳа амалга оширилиб, 38 мингга яқин янги иш ўрни яратилди.
Тўртинчи йўналиш – Банк мижозлари билан ўтказилган учрашувлар
Ҳисобот даврида банк мижози бўлган 17 минг нафар тадбиркорлар билан 1 100 маротаба учрашувлар ўтказилди. Учрашувларда кўтарилган мурожаатларнинг 5 мингдан ортиғи ижобий ҳал қилиниши натижасида 6 мингга яқин янги иш ўрни яратилди.
Бешинчи йўналиш – ижтимоий ташаббуслар
Бухоро вилоятида камбағал оилаларга 900 млн сўмга яқин ҳомийлик маблағлари ҳисобидан хонадонларни таʼмирлаш, чорва моллари, қўй ва паррандалар, томорқасида экин экиши учун уруғ ва агротехникага, тикув машинаси, иссиқхона, мактаб ҳудудида спорт майдончаси (ворк аут,) гўзаллик салонлари ташкил этилди. Бундан ташқари, 53 та маҳалладаги 380 та камбағал оилага 10 минг дона мевали кўчатлар тарқатилди.
Олтинчи йўналиш – туризмни ривожлантириш
Яқинда фойдаланишга топширилган Хоразм вилояти Хива шаҳридаги “Арда Хива” туристик мажмуаларида банк томонидан меҳмонхона, савдо мажмуалари барпо этилди. Лойиҳаларни амалга ошириш учун танлов асосида пудратчи корхоналар жалб этилиб, 185  млрд сўм инвестиция киртилди.
Бугунги кунда “Арда Хива” лойиҳасида қурилиш ишлари якунига етказилиб,  фойдаланишга топширилди, натижада 300 дан ортиқ янги иш ўринлари яратилди.
Шунингдек, Президентимизнинг 2024-йил 29-ноябрдаги ПҚ-410-сонли қарорига асосан, Хива шаҳридаги “Тўрт Шоввоз” маданий мерос обектига туташ 6,2 гектар ер майдонида Ҳунармандлар марказини барпо этиш белгиланган. Мазкур лойиҳани молиялаштириш мақсадида “МКБ Касана Инвест Гроуп” МЧЖ устав капиталига яна 435 млрд сўм инвестиция киритиш белгиланган.
Кейинги йўналиш – намунавий лойиҳалар доирасида аҳолига ижарага берилган 1 741 гектар ерда “Бир контур – бир маҳсулот” асосида деҳқончилик учун 159 та лойиҳага 2,2 млрд сўм имтиёзли кредитлар орқали юқори даромадли, экспортбоп маҳсулотлар етиштирилмоқда. Шунингдек, “Супер лойиҳа”лар доирасида “етиштириш – қайта ишлаш – сотиш” занжири яратилади.
Албатта, ушбу лойиҳалар натижасида қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари ҳажми ортиб, аҳоли даромади яхшиланиши кутилмоқда.
Хулоса сифатида таʼкидлаш лозимки, Микрокредитбанк томонидан йўлга қўйилаётган мазкур ишлар аҳолини фаол иқтисодий ҳаётга жалб этиш, даромад манбаларини кенгайтириш, бандлигини таʼминлашга хизмат қилмоқда.

The next briefing has been organized.
Today, improving the living standards of the population and reducing poverty in our country is one of the priority areas of state policy. In this regard, a number of tasks were set for banks at the videoconference meeting of the President on December 16, 2024. In order to implement these tasks, a program of special measures was adopted by Mikrokreditbank.
The first direction is the neighborhood-based work system
A special department was established within the bank, and a “neighborhood sector” was established in the regions. 332 “neighborhood bankers” were assigned to 1,121 neighborhoods and an assistant agent in each neighborhood. Through them, a system of studying the needs of the population and providing targeted financial services was established.
In the past 4 months of this year, the bank allocated a total of 3.6 trillion soums in loans. Of this, 1.8 trillion soums were directly provided to residents and entrepreneurs in neighborhoods. Programs such as “Family Entrepreneurship”, “First Step to Business”, and “Neighborhood Project” became the mainstay of this process.
The third important area - job creation
In January-April, about 122 thousand people were employed with the support of the bank, of which 76 thousand were involved in entrepreneurship. In particular, more than 18 thousand microprojects were implemented, creating about 38 thousand new jobs.
The fourth area - Meetings with bank clients
During the reporting period, 1,100 meetings were held with 17 thousand entrepreneurs who were bank clients. As a result of the positive resolution of more than 5 thousand of the appeals raised during the meetings, about 6 thousand new jobs were created.
Fifth direction - social initiativesIn Bukhara region, poor families were provided with about 900 million soums of sponsorship funds for the repair of houses, livestock, sheep and poultry, seeds and agricultural equipment for planting crops on their plots, sewing machines, greenhouses, a sports ground (workout) on the school grounds, and beauty salons. In addition, 10 thousand fruit seedlings were distributed to 380 poor families in 53 neighborhoods.
Sixth direction - tourism development
The bank built hotels and shopping complexes in the recently commissioned "Arda Khiva" tourist complexes in Khiva, Khorezm region. Contractors were attracted to implement the projects on a competitive basis, and 185 billion soums were invested.
Today, the construction work on the “Arda Khiva” project has been completed and put into operation, as a result of which more than 300 new jobs have been created.
Also, in accordance with the President’s Resolution No. PQ-410 dated November 29, 2024, it is planned to build a Craftsmen’s Center on an area of ​​​​6.2 hectares adjacent to the “Tort Shovvoz” cultural heritage site in the city of Khiva. In order to finance this project, it is planned to invest another 435 billion soums in the authorized capital of “MKB Kasana Invest Group” LLC.
The next direction is the cultivation of highly profitable, export-oriented products on 1,741 hectares of land leased to the population within the framework of model projects, through preferential loans of 2.2 billion soums for 159 projects for agriculture on the basis of "One Contour - One Product". Also, within the framework of "Super Projects", a chain of "cultivation - processing - sale" is being created.
Of course, as a result of these projects, the volume of agricultural products is expected to increase and the income of the population to improve.
In conclusion, it should be noted that these activities initiated by the Microcredit Bank serve to involve the population in active economic life, expand sources of income, and ensure employment.