Ўзбекистонда аёллар тадбиркорлигини қўллаб-қувватлаш борасидаги ишлар Берлинда эʼтироф этилди
Берлин шаҳрида расмий ташриф билан бўлиб турган Ўзбекистон делегацияси Ўзбекистон Республикасининг Германия Федератив Республикасидаги Элчихонаси ташаббуси билан ташкил этилган “Аёлларнинг жамиятдаги роли: Ўзбекистон-Германия тадбиркор аёллари анжумани”да иштирок этди.
Анжуманда Ўзбекистон Республикасининг Германиядаги Фавқулодда ва Мухтор Элчиси Дилшод Ахатов, Ўзбекистон Республикаси Президенти Админстрациясининг Ташқи алоқалар департаменти Ташқи сиёсат ва ташқи иқтисодий ҳамкорликни кенгайтиришни ахборот-таҳлилий таʼминлаш бошқармаси бошлиғи, Ўзбекистон Савдо-саноат палатаси қошидаги тадбиркор аёллар Кенгаши раиси Нозима Давлетова, “Микрокредитбанк” АТБ Бошқарув раиси ўринбосари Шахло Ибрагимова, “Ҳамроҳ” хотин-қизлар тадбиркорлигини қўллаб-қувватлаш компанияси раҳбари Дилфуза Нурматова, Берлин федерал ўлкаси Ички ишлар ва спорт сенатори Ирис Шпрангер, “Спаркассенстифтунг фор Интернатионал Cооператион” ташкилотининг Европа ва Марказий Осиё бўйича директори Матиас Фос, икки мамлакатнинг фаол тадбиркор аёллари ҳамда Германияда истиқомат қилаётган ватандошлар қатнашди.
12 (13).png
Анжуманда қуйидаги мавзуларда қизғин муҳокамалар олиб борилди:
• “Спаркассенстифтунг фор Интернатионал Cооператион” ташкилотининг Ўзбекистондаги фаолияти ва лойиҳалари;
• Ўзбек хотин-қизларининг тадбиркорлик ташаббусларини молиявий қўллаб-қувватлаш;
• Аёлларга кўмак ва маслаҳат бериш тизимлари;
• “СЕС” ташкилотининг аёл тадбиркорларни қўллаб-қувватлашдаги роли;
• Маданият ва иқтисодиёт орқали аёллар фаоллигини ошириш;
• Аёл олималарнинг халқаро ҳамкорликдаги иштироки;
• Ўзбекистонлик ҳунармандлар маҳсулотларини Германия бозорига чиқариш йўллари.
Анжуманда сўз олган Шахло Ибрагимова, Ўзбекистонда хотин-қизларнинг иқтисодий фаоллигини ошириш, тадбиркорликка жалб этиш ва бизнес ташаббусларини молиявий қўллаб-қувватлашга алоҳида эʼтибор қаратилаётганини таʼкидлади:
4 (101).png
— Президентимизнинг топшириқларига мувофиқ, тижорат банклари, жумладан, Микрокредитбанк томонидан хотин-қизлар бизнес лойиҳаларини қўллаб-қувватлаш йўналишида бир қатор муҳим ишлар амалга оширилмоқда. Жорий 2025-йилда “Оилавий тадбиркорликни ривожлантириш”, “Кичик бизнесни қўллаб-қувватлаш”, “Ҳамроҳ” дастурлари, “Бизнесга биринчи қадам”, “Маҳалла-бизнес” ва “Менинг маҳаллам” каби кредитлар орқали аёллар бизнеси учун 1 триллион 73 миллиард сўмлик имтиёзли кредитлар ажратилди. Бу орқали 48 мингдан зиёд аёллар тадбиркорликка жалб қилинди. Йил якунига қадар эса яна 1 триллион сўмдан ортиқ имтиёзли кредит ажратиш режалаштирилган.
2 (113).png
Анжуманда Микрокредитбанк мижози бўлган тадбиркор аёлларнинг чиқишлари алоҳида эʼтироф этилди.
“Ворис каштачилари” МЧЖ раҳбари Шахноза Шарипова Микрокредитбанк кўмагида эришган ютуқлари ҳақида сўз юритар экан, миллий ҳунармандчилик соҳасини ривожлантиришдаги имкониятлар билан қатнашчиларни илҳомлантирди. Самарқандлик тадбиркор Умида Бахриддинова эса германияликларни ўзининг шинам меҳмонхонасига таклиф этиб, минтақавий туризм салоҳиятини намоён этди.
6 (83).png
Анжуманда икки мамлакат тадбиркор аёллари ўртасида ўзаро ҳамкорликни янги босқичга олиб чиқиш, тажриба алмашиш ва янги қўшма лойиҳаларни амалга ошириш борасида келишувларга эришилди.
Тадбир якунида Микрокредитбанк, “Спаркассенстифтунг фор Интернатионал Cооператион” ҳамда “Ҳамроҳ” компанияси ўртасида ҳамкорлик меморандуми имзоланди.
3 (115).png
Шунингдек, икки давлат тадбиркорларининг ўзаро саёҳатларини ташкил этиш, онлайн форумлар ва маҳсулотлар алмашинуви каби қўшма дастурларни амалга оширишга келишиб олинди.

Работа Узбекистана по поддержке женского предпринимательства отмечена в Берлине
Узбекская делегация, находящаяся с официальным визитом в Берлине, приняла участие в работе «Роль женщин в обществе: узбекско-германская конференция деловых женщин», организованной по инициативе Посольства Республики Узбекистан в Федеративной Республике Германия.
В конференции приняли участие Чрезвычайный и Полномочный Посол Республики Узбекистан в Германии Дильшод Ахатов, начальник отдела информационно-аналитического обеспечения внешней политики и расширения внешнеэкономического сотрудничества Департамента внешних связей Администрации Президента Республики Узбекистан, председатель Совета женщин-предпринимателей при Торгово-промышленной палате Узбекистана Нозима Давлетова, заместитель председателя правления АКБ «Микрокредитбанк» Шахло Ибрагимова, руководитель компании по поддержке женского предпринимательства «Hamroh» Дильфуза Нурматова, сенатор по внутренним делам и спорту федеральной земли Берлин Ирис Шпрангер, директор по Европе и Центральной Азии «Sparkassenstiftung for International Cooperation» Маттиас Фос, активные предприниматели двух стран, а также соотечественники, проживающие в Германии.
12 (13).png
На конференции прошли оживленные дискуссии по следующим темам:
• Деятельность и проекты Фонда международного сотрудничества в Узбекистане;
• Финансовая поддержка предпринимательских инициатив узбекских женщин;
• Системы поддержки и консультирования женщин;
• Роль организации SES в поддержке женщин-предпринимателей;
• Повышение активности женщин через культуру и экономику;
• Участие женщин-ученых в международном сотрудничестве;
• Пути вывода продукции узбекских ремесленников на немецкий рынок.
Выступая на конференции, Шахло Ибрагимова отметила, что в Узбекистане уделяется особое внимание повышению экономической активности женщин, вовлечению их в предпринимательскую деятельность, оказанию финансовой поддержки бизнес-инициативам:
4 (101).png
— В соответствии с поручением нашего Президента коммерческие банки, в том числе Микрокредитбанк, проводят ряд важных работ по поддержке женских бизнес-проектов. В текущем 2025 году по таким программам, как «Развитие семейного предпринимательства», «Поддержка малого бизнеса», «Хамрох», «Первый шаг в бизнес», «Махалла-бизнес» и «Мой махалля», для женского бизнеса выделено льготных кредитов на сумму 1 трлн 73 млрд сумов. За счет этого в предпринимательство привлечено более 48 тыс. женщин. До конца года планируется выделить более 1 трлн сумов льготных кредитов.
2 (113).png
На конференции также были отмечены выступления женщин-предпринимателей, являющихся клиентами Микрокредитбанка.
Шахноза Шарипова, руководитель ООО «Ворис Каштачилари», рассказала о достижениях, которых она достигла при поддержке Микрокредитбанка, и вдохновила участников возможностями развития национальной ремесленной промышленности. Самаркандский предприниматель Умида Бахриддинова, тем временем, пригласила немцев в свой уютный отель, продемонстрировав потенциал регионального туризма.
6 (83).png
На конференции были достигнуты договоренности о выводе сотрудничества деловых женщин двух стран на новый уровень, обмене опытом и реализации новых совместных проектов.
В завершение мероприятия был подписан меморандум о сотрудничестве между Микрокредитбанком, Сберегательным фондом международного сотрудничества и Hamroh.
3 (115).png
Также достигнута договоренность об организации взаимных поездок предпринимателей двух стран, реализации совместных программ, таких как онлайн-форумы и товарообмен.