Бугун аҳоли орасида Оилавий тадбиркорликни ривожлантириш дастурлари доирасида қандай ҳолатларда кредит олиш имконияти мавжуд эмаслиги ҳақида турли саволлар пайдо бўлмоқда. Қуйида ана шу саволга жавоб бериб ўтмоқчимиз.
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2022-йил 8-июлдаги 373-сонли қарори билан тасдиқланган низомга асосан ушбу тоифадаги қарз олувчилар томонидан Ягона электрон платформа орқали аризалар юборилганда, скоринг маʼлумотлари асосида автоматик равишда рад этилади:
* 18 ёшга тўлмаган фуқаро номидан ариза берилганда;
* Ўзбекистон Республикаси фуқароси бўлмаган шахсларга;
* қарз олувчининг банк кредитлари бўйича муддати ўтган қарздорлиги мавжуд бўлса (салбий кредит тарихига эга бўлганда);
* қарз олувчининг солиқ органлари, мажбурий ижро бюроси органлари ва бошқа тўловларнинг қарздорлиги мавжуд бўлганда.
Эсда тутинг! “Ўзбекистон Республикаси давлат фуқаролик хизмати тўғрисида”ги қонунининг 13-моддасига кўра давлат фуқаролик хизматчиси тадбиркорлик фаолияти билан шуғулланишга ҳақли эмаслиги қайд этилган.

Rate valid as of 09.07.2026 09:00:00
Today, various questions are arising among the population about the circumstances in which it is not possible to obtain a loan under the Family Entrepreneurship Development Program. Below we will try to answer this question.
In accordance with the regulations approved by Resolution No. 373 of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan dated July 8, 2022, applications submitted by borrowers in this category through the Unified Electronic Platform will be automatically rejected based on scoring data:
* When applying on behalf of a citizen under the age of 18;
* For persons who are not citizens of the Republic of Uzbekistan;
* If the borrower has overdue debts on bank loans (has a negative credit history);
* If the borrower has debts to tax authorities, enforcement agencies and other payments.
Remember! According to Article 13 of the Law of the Republic of Uzbekistan "On State Civil Service", a state civil servant does not have the right to engage in entrepreneurial activities.