Бугун аҳоли орасида Оилавий тадбиркорликни ривожлантириш дастурлари доирасида қандай ҳолатларда кредит олиш имконияти мавжуд эмаслиги ҳақида турли саволлар пайдо бўлмоқда. Қуйида ана шу саволга жавоб бериб ўтмоқчимиз.
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2022-йил 8-июлдаги 373-сонли қарори билан тасдиқланган низомга асосан ушбу тоифадаги қарз олувчилар томонидан Ягона электрон платформа орқали аризалар юборилганда, скоринг маʼлумотлари асосида автоматик равишда рад этилади:
* 18 ёшга тўлмаган фуқаро номидан ариза берилганда;
* Ўзбекистон Республикаси фуқароси бўлмаган шахсларга;
* қарз олувчининг банк кредитлари бўйича муддати ўтган қарздорлиги мавжуд бўлса (салбий кредит тарихига эга бўлганда);
* қарз олувчининг солиқ органлари, мажбурий ижро бюроси органлари ва бошқа тўловларнинг қарздорлиги мавжуд бўлганда.
Эсда тутинг! “Ўзбекистон Республикаси давлат фуқаролик хизмати тўғрисида”ги қонунининг 13-моддасига кўра давлат фуқаролик хизматчиси тадбиркорлик фаолияти билан шуғулланишга ҳақли эмаслиги қайд этилган.

В каких случаях кредит на поддержку семейного бизнеса не может быть получен?
Сегодня у населения возникают различные вопросы о том, при каких обстоятельствах невозможно получить кредит по Программам развития семейного предпринимательства. Мы ответим на этот вопрос ниже.
В соответствии с положением, утвержденным постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 8 июля 2022 года № 373, заявки заемщиков данной категории, поданные через Единую электронную платформу, будут автоматически отклоняться на основании данных скоринга:
* При подаче заявления от имени гражданина, не достигшего 18 лет;
* Лица, не являющиеся гражданами Республики Узбекистан;
* если у заемщика имеется просроченная задолженность по банковским кредитам (отрицательная кредитная история);
* если у заемщика имеется задолженность перед налоговыми органами, органами принудительного исполнения и другими платежами.
Пожалуйста, обрати внимание! Согласно статье 13 Закона «О государственной государственной службе Республики Узбекистан» государственный служащий не имеет права заниматься предпринимательской деятельностью.