Паркентлик ёшлар учун “Бир контур – бир маҳсулот” тамойили амалда
Паркент тумани ўзининг бетакрор табиати, мусаффо ҳавоси ва серҳосил ерлари билан ажралиб туради. Шу боис бу ерда қишлоқ хўжалиги соҳаси ҳам тараққий этган: тупроқ-иқлим шароити қулай, аҳолининг деҳқончилик маданияти юксак. Аҳолиси меҳнацевар, ҳудуднинг иқлими шунчалик унумлики — бир чўп эксангиз, кўкариб кетади” дейди ҳазиллашиб паркентлик онахон деҳқонлар.
Сершовқин шаҳардан 50 чақирим узоқликда жойлашган Паркент туманига йўлимиз тез-тез тушади. Сабаби, бу ҳудудда “Микрокредитбанк” АТБ томонидан амалга оширилаётган лойиҳалар жуда кўп. Меҳмон уйлари, хизмат кўрсатиш, туризм, ишлаб чиқариш, касаначилик, чорвачилик ва қишлоқ хўжалиги йўналишларида аҳолига молиявий кўмак кўрсатиш орқали уларнинг фаровонлигини таʼминлашга эришилмоқда. Янги иш ўринлари, янги хизмат турлари йўлга қўйилмоқда. Янгича ёндашув ва янги имкониятлар аҳолига етказилмоқда.
Шундай лойиҳалардан бири — Шампан маҳалласида “Бир контур – бир маҳсулот” тамойили асосида амалга оширилмоқда.
Бу лойиҳа доирасида Шампан маҳалласидаги 59-контурда жойлашган 14 нафар ёшларга, ҳар бирига 1 гектардан, ижарага берилган жами 14 гектар ер майдонида юқори даромадли серҳосил навларга мансуб помидор етиштирилмоқда.
Айни кунларда ҳосил терими бошланиб, маҳсулотлар сараланмоқда. Яхшилари бозорга чиқарилса, майдаси ва урилиб қолганлари қишки мавсум учун қоқи қилинмоқда.
Ҳисоб-китобларга кўра, ушбу ер майдонидан 500 тонна атрофида помидор ҳосили олиниб, 2,4 млрд.сўмга яқин даромад кўрилиши режалаштирилган. Барча харажатлар чегириб ташланганда, ҳар бир ёш 1 гектар ердан 115 млн. сўм фойда кўриши кутилмоқда.
Ҳосил терими сентабр ойига қадар давом этади.
“Бир контур – бир маҳсулот” тамойили асосидаги мазкур лойиҳа деҳқонларнинг моддий аҳволини яхшилаш, қишлоқ жойларда янги иш ўринлари яратиш, замонавий агротехнологияларни жорий этиш ва бозор талабига мос маҳсулот етиштиришда муҳим аҳамият касб этмоқда, - дейди айни дамда деҳқончилик қилаётган ёшлардан бири.
Таʻкидлаш керакки, қишлоқ хўжалигида синалган ва ҳамиша ўзини оқлаб келган ушбу лойиҳа паркентлик ёшлар учун ердан самарали фойдаланиш, юқори ва сифатли маҳсулот етиштириш манбаи бўлиб хизмат қилади. Чунки бу тамойил орқали ҳосилдан даромад олишнинг механизмлари аниқ ишлаб чиқилган, деҳқонларнинг манфаатдорлиги кафолатланган.
Хулоса ўрнида айтиш мумкинки, банк томонидан амалга оширилаётган бу каби саʻй-ҳаракатлар аҳолини тадбиркорликка жалб қилиш ва бандлигини таʻминлаш, даромадларини ошириш, уларни молиявий қўллаб-қувватлаш орқали янги иш ўринларини яратишга қаратилгани билан аҳамиятлидир.

The principle of "One contour - one product" is in practice for young people from Parkent
"Parkent district is distinguished by its unique nature, clean air and fertile lands. Therefore, the agricultural sector is also developed here: the soil and climatic conditions are favorable, the population has a high farming culture. The population is hardworking, and the climate of the region is so fertile that "if you plant a stick, it will sprout," joke the native farmers of Parkent.
We often visit the Parkent district, located 50 kilometers from the city of Sershovkin. The reason is that there are many projects implemented by Mikrokreditbank JSCB in this area. By providing financial support to the population in the areas of guest houses, services, tourism, production, homesteading, animal husbandry and agriculture, their well-being is being ensured. New jobs, new types of services are being created. A new approach and new opportunities are being brought to the population.
One such project is being implemented in the Shampan neighborhood based on the principle of “One Contour – One Product.”
As part of this project, 14 young people living in the 59th contour of the Shampan neighborhood are being leased 1 hectare each, growing high-yielding varieties of tomatoes on a total of 14 hectares of land.
The harvest is currently underway and the products are being sorted. The best ones are being put on the market, while the small and damaged ones are being stored for the winter season.
According to estimates, about 500 tons of tomatoes will be harvested from this area, bringing in about 2.4 billion soums in income. After deducting all costs, each young person is expected to earn 115 million soums from 1 hectare of land.
The harvest will continue until September.
This project, based on the principle of "one contour - one product", is of great importance in improving the material condition of farmers, creating new jobs in rural areas, introducing modern agrotechnologies, and producing products that meet market demand, - says one of the young farmers who is currently engaged in farming.
It should be noted that this project, which has been tested in agriculture and has always justified itself, serves as a source of effective land use and high-quality production for young farmers. Because through this principle, the mechanisms for obtaining income from the crop have been clearly developed, and the interests of farmers are guaranteed.
In conclusion, it can be said that such efforts by the bank are significant in that they are aimed at attracting the population to entrepreneurship and ensuring their employment, increasing their income, and creating new jobs through financial support.