Паркентлик ёшлар учун “Бир контур – бир маҳсулот” тамойили амалда
Паркент тумани ўзининг бетакрор табиати, мусаффо ҳавоси ва серҳосил ерлари билан ажралиб туради. Шу боис бу ерда қишлоқ хўжалиги соҳаси ҳам тараққий этган: тупроқ-иқлим шароити қулай, аҳолининг деҳқончилик маданияти юксак. Аҳолиси меҳнацевар, ҳудуднинг иқлими шунчалик унумлики — бир чўп эксангиз, кўкариб кетади” дейди ҳазиллашиб паркентлик онахон деҳқонлар.
Сершовқин шаҳардан 50 чақирим узоқликда жойлашган Паркент туманига йўлимиз тез-тез тушади. Сабаби, бу ҳудудда “Микрокредитбанк” АТБ томонидан амалга оширилаётган лойиҳалар жуда кўп. Меҳмон уйлари, хизмат кўрсатиш, туризм, ишлаб чиқариш, касаначилик, чорвачилик ва қишлоқ хўжалиги йўналишларида аҳолига молиявий кўмак кўрсатиш орқали уларнинг фаровонлигини таʼминлашга эришилмоқда. Янги иш ўринлари, янги хизмат турлари йўлга қўйилмоқда. Янгича ёндашув ва янги имкониятлар аҳолига етказилмоқда.
Шундай лойиҳалардан бири — Шампан маҳалласида “Бир контур – бир маҳсулот” тамойили асосида амалга оширилмоқда.
Бу лойиҳа доирасида Шампан маҳалласидаги 59-контурда жойлашган 14 нафар ёшларга, ҳар бирига 1 гектардан, ижарага берилган жами 14 гектар ер майдонида юқори даромадли серҳосил навларга мансуб помидор етиштирилмоқда.
Айни кунларда ҳосил терими бошланиб, маҳсулотлар сараланмоқда. Яхшилари бозорга чиқарилса, майдаси ва урилиб қолганлари қишки мавсум учун қоқи қилинмоқда.
Ҳисоб-китобларга кўра, ушбу ер майдонидан 500 тонна атрофида помидор ҳосили олиниб, 2,4 млрд.сўмга яқин даромад кўрилиши режалаштирилган. Барча харажатлар чегириб ташланганда, ҳар бир ёш 1 гектар ердан 115 млн. сўм фойда кўриши кутилмоқда.
Ҳосил терими сентабр ойига қадар давом этади.
“Бир контур – бир маҳсулот” тамойили асосидаги мазкур лойиҳа деҳқонларнинг моддий аҳволини яхшилаш, қишлоқ жойларда янги иш ўринлари яратиш, замонавий агротехнологияларни жорий этиш ва бозор талабига мос маҳсулот етиштиришда муҳим аҳамият касб этмоқда, - дейди айни дамда деҳқончилик қилаётган ёшлардан бири.
Таʻкидлаш керакки, қишлоқ хўжалигида синалган ва ҳамиша ўзини оқлаб келган ушбу лойиҳа паркентлик ёшлар учун ердан самарали фойдаланиш, юқори ва сифатли маҳсулот етиштириш манбаи бўлиб хизмат қилади. Чунки бу тамойил орқали ҳосилдан даромад олишнинг механизмлари аниқ ишлаб чиқилган, деҳқонларнинг манфаатдорлиги кафолатланган.
Хулоса ўрнида айтиш мумкинки, банк томонидан амалга оширилаётган бу каби саʻй-ҳаракатлар аҳолини тадбиркорликка жалб қилиш ва бандлигини таʻминлаш, даромадларини ошириш, уларни молиявий қўллаб-қувватлаш орқали янги иш ўринларини яратишга қаратилгани билан аҳамиятлидир.

Для молодежи Паркента реализуется принцип «Один контур – один продукт»
«Паркентский район отличается уникальной природой, чистым воздухом и плодородными землями. Поэтому здесь развит и аграрный сектор: почвенно-климатические условия благоприятны, у населения высокая культура земледелия. Население трудолюбиво, а климат района настолько благодатный, что «посадишь палку – она прорастет», – шутят коренные паркентские земледельцы.
Мы часто посещаем Паркентский район, расположенный в 50 километрах от города Сершовкин. Это связано с тем, что здесь реализуется множество проектов АКБ «Микрокредитбанк». Оказывая финансовую поддержку населению в сфере гостевых домов, услуг, туризма, производства, приусадебного хозяйства, животноводства и сельского хозяйства, мы обеспечиваем его благосостояние. Создаются новые рабочие места, новые виды услуг. Для населения открываются новые подходы и возможности.
Один из таких проектов реализуется в микрорайоне Шампань по принципу «Один контур – один продукт».
В рамках проекта 14 молодых людей, проживающих в 59-м контуре микрорайона Шампань, получают в аренду по 1 гектару земли и выращивают высокоурожайные сорта томатов на общей площади 14 гектаров.
В настоящее время идёт сбор урожая и сортировка продукции. Лучшие помидоры реализуются, а мелкие и поврежденные заготавливаются на зиму.
По прогнозам, с этой площади будет собрано около 500 тонн томатов, что принесёт доход около 2,4 млрд сумов. После вычета всех расходов ожидается, что каждый молодой человек заработает 115 млн сумов с 1 гектара земли.
Сбор урожая продлится до сентября.
Этот проект, основанный на принципе «один контур – один продукт», имеет большое значение для улучшения материального положения фермеров, создания новых рабочих мест в сельской местности, внедрения современных агротехнологий и производства продукции, отвечающей рыночному спросу, – говорит один из молодых фермеров, занимающихся фермерством.
Следует отметить, что этот проект, апробированный в сельском хозяйстве и всегда оправдывающий себя, служит источником эффективного землепользования и производства высококачественной продукции для молодых фермеров. Ведь благодаря этому принципу четко отработаны механизмы получения дохода от урожая и гарантированы интересы фермеров.
В заключение можно сказать, что подобные усилия банка значимы тем, что они направлены на привлечение населения к предпринимательству и обеспечение его занятости, повышение доходов, создание новых рабочих мест за счет финансовой поддержки.