“Микрокредитбанк” АТБ ҳамда “Қува-Агро Стар” МЧЖ томонидан 2025-йил 28-май куни Фарғона вилояти Қува туманида “Гилос сайли” фестивали ўтказилди. Унда “Микрокредитбанк” АТБ раҳбарияти, вилоят ва туман ҳокимлиги мутасаддилари, боғбонлар, тадбиркорлар, сайёҳлар, ОАВ ҳамда аҳоли вакиллари иштирок этди.
Тадбирда мевали боғ яратиш истиқболлари, юртимизда етиштирилган меваларнинг хорижга экспорт қилиш имкониятлари, эришилган натижалар, галдаги вазифалар муҳокама қилинди.
Мазкур фестивал доирасида агросаноат соҳасини ривожлантириш, экспорт салоҳиятини ошириш ва аҳоли бандлигини таʼминлашга қара
тилган чора-тадбирлар юзасидан семинар ташкил этилди.
Шунингдек, “Гилос сайли” доирасида “Микрокредитбанк” АТБ мутасаддилари томонидан сўнгги ойларда Қува туманида қишлоқ хўжалигини ривожлантириш бўйича амалга оширилаётган ишлар тақдимот қилинди ва бу ҳақда батафсил маʼлумот берилди.
Та’кидлаш керакки, жорий йилнинг 30-январида бўлиб ўтган йиғилишда Президент томонидан тижорат банкларига аниқ ҳудудлар бириктирилиб, улар орқали аграр соҳани қўллаб-қувватлаш топширилган эди.
Микрокредитбанкка Қува тумани бириктирилди. Шунга мувофиқ, Қува туманида “Қува-Агро Стар” МЧЖ, Фарғона туманида эса “Фарғона-Агро Стар” лойиҳа офиси ташкил қилинди.
Мазкур тузилмалар орқали:
• аграр соҳада ўқув-семинарлар ташкил этилди (жумладан, туркиялик мутахассис ва маҳаллий агрономлар иштирокида 10 та семинар);
• Белоруссиядан халқаро эксперт жалб этилди;
• аҳоли томорқалари ва ижара ерлари хатловдан ўтказилди;
• 8 та, умумий қиймати 11,2 млрд сўмлик (8 млрд сўми кредит) лойиҳалар шакллантирилиб, “Боғдорчилик” кредит маҳсулоти асосида молиялаштирилди;
• Қува ва бошқа туманларда музлаткичлар, қадоқлаш ва консервалаш инфратузилмалари қурилиши бошланди.
Банк томонидан жорий йилнинг ўтган даврида 4 минг нафарга яқин аҳоли ва қишлоқ хўжалиги субектларига 50 млрд сўмдан ортиқ имтиёзли кредит ажратилиб, мевали боғлар ташкил этишга ёрдам берилди.
Бу ишлар ҳудудда экспорт салоҳиятини оширишда ҳам ўз самарасини кўрсатмоқда. Мисол учун, 2025-йил 27-май ҳолатига кўра, гилос — 13 минг тонна 23,5 млн долларлик, ўрик — 8 минг тонна 6,5 млн долларлик, қуритилган ўрик (туршак) — 6,2 минг тонна, 9,2 млн долларлик маҳсулот экспорт қилинди.
Шунингдек, жорий йилнинг феврал-май ойларида Қува, Ўзбекистон ва Бешариқ туманлари ҳамда Қувасой шаҳридаги 236 та хонадонга 11 минг дона мевали дарахт кўчатлари етказиб берилди ва экилди.
Хулоса қилиб айтганда, Қува туманида амалга оширилаётган ислоҳотлар қишлоқ хўжалигини модернизация қилиш, экспорт салоҳиятини ошириш ва аҳоли фаровонлигини таʼминлашда муҳим ўрин тутмоқда.

В Куве прошел фестиваль «Вишневый фестиваль»
28 мая 2025 года в Кувинском районе Ферганской области состоялся фестиваль «Праздник черешни», организованный АКБ «Микрокредитбанк» и ООО «Кува-Агро Стар». В мероприятии приняли участие руководство АКБ «Микрокредитбанк», сотрудники областного и районного хокимиятов, садоводы, предприниматели, туристы, представители СМИ, население.
1 (102).png
5 (92).png
На мероприятии обсуждались перспективы создания фруктовых садов, возможности экспорта выращенных в нашей стране фруктов за рубеж, достигнутые результаты и задачи на будущее.
В рамках фестиваля был организован семинар, посвященный мерам, направленным на развитие агропромышленного комплекса, увеличение экспортного потенциала и обеспечение занятости населения.
3 (103).png
Также в рамках «Праздника черешни» представители АКБ «Микрокредитбанк» презентовали проводимую за последние месяцы работу по развитию сельского хозяйства в Кувинском районе и предоставили подробную информацию о ней.
Стоит отметить, что на совещании 30 января текущего года Президент закрепил за коммерческими банками конкретные территории и поручил им поддержать аграрный сектор.
Кувинский район был присоединен к Микрокредитному банку. Соответственно, в Кувинском районе было создано ООО «Кува-Агро Стар», а в Ферганском районе — проектный офис «Фергана-Агро Стар».
2 (102).png
Через эти структуры:
• организованы обучающие семинары в аграрном секторе (в том числе 10 семинаров с участием турецких специалистов и местных агрономов);
• Привлечен международный эксперт из Беларуси;
• Проведена инвентаризация домовладений и арендованных земель;
• По кредитному продукту «Садоводство» сформировано и профинансировано 8 проектов на общую сумму 11,2 млрд. сумов (8 млрд. сумов в виде кредитов);
• В Куве и других районах началось строительство холодильной, упаковочной и консервной инфраструктуры.
За истекший период текущего года банк предоставил льготные кредиты на сумму более 50 млрд сумов около 4 тысячам жителей и сельскохозяйственных субъектов, оказав им помощь в закладке фруктовых садов.
4 (92).png
Эти усилия также дают результаты в плане увеличения экспортного потенциала региона. Например, по состоянию на 27 мая 2025 года экспортировал 13 тыс. тонн черешни на сумму 23,5 млн долларов США, 8 тыс. тонн абрикосов на сумму 6,5 млн долларов США и 6,2 тыс. тонн кураги на сумму 9,2 млн долларов США.
Также в период с февраля по май текущего года было доставлено и посажено 11 000 саженцев плодовых деревьев в 236 домохозяйствах Кувинского, Узбекистанского, Бешарыкского районов, а также города Кувасой.
В заключение следует отметить, что реформы, реализуемые в Кувинском районе, играют важную роль в модернизации сельского хозяйства, повышении экспортного потенциала и обеспечении благосостояния населения.