Тадбиркор аёллар билан мулоқот ўтказилди
Жорий йилнинг 18 январь куни Тошкент вилоят ҳокимлигида Ўзбекистон Республикаси Бош вазир ўринбосари – Оила ва хотин-қизлар қўмитаси раиси З.Маҳкамова иштирокида вилоятдаги йирик тадбиркор аёллар билан “Лидер тадбиркор аёлларни қўллаб-қувватлаш” мавзусида очиқ мулоқот ўтказилди.
4dfc2d7d-7f62-4f1d-a070-805659b62cd4.jpg
Унда “Микрокредитбанк” АТБ Бошқарув раиси ўринбосари Ш.Ибрагимова ҳам иштирок этди.
6ea5ed07-323f-4181-8054-28648aa49fc7.jpg
Тегишли ташкилот ва вазирлик вакиллари таклиф этилган мазкур очиқ мулоқотда тадбиркор аёлларнинг фаолиятини кенгайтириш ва улар томонидан яратилган маҳсулотларни жаҳон бозорига олиб чиқиш борасидаги фикр-мулоҳазалар ўрганилди.
742ccb41-41bb-4c06-abbe-61434bea23f7.jpg
2df4d78d-e81d-41bf-8b6b-6bde189b51f8.jpg
100 дан ортиқ тадбиркор аёллар қатнашган мазкур тадбирда юртимизда хотин-қизлар учун яратилган имтиёз ва имкониятлар ҳақида маълумотлар берилди.

A dialogue was held with businesswomen
On January 18 of this year, an open dialogue was held at the Tashkent regional administration with the participation of the Deputy Prime Minister of the Republic of Uzbekistan - Chairperson of the Committee on Family and Women Z. Mahkamova with large businesswomen in the region on the topic "Supporting leading women entrepreneurs".
4dfc2d7d-7f62-4f1d-a070-805659b62cd4.jpg
Sh. Ibragimova, Deputy Chairman of the Board of JSCB "Mikrokreditbank", also participated in it.
6ea5ed07-323f-4181-8054-28648aa49fc7.jpg
In this open dialogue, attended by representatives of relevant organizations and ministries, ideas and opinions were explored regarding expanding the activities of women entrepreneurs and bringing their products to the world market.
742ccb41-41bb-4c06-abbe-61434bea23f7.jpg
2df4d78d-e81d-41bf-8b6b-6bde189b51f8.jpg
The event, attended by more than 100 female entrepreneurs, provided information about the benefits and opportunities created for women in our country.
5 June 2026
MKBANK is open even on weekends!
On June 6 and 7 (Saturday and Sunday), some duty bank offices and service centers will operate.
3 June 2026
During the "Book Reading Hour," the work "Between Two Doors" was read
The work "Between Two Doors" by Utkir Hoshimov, one of the masterpieces of Uzbek literature, was chosen for the challenge.