Янгилаш: 26 март 2025, 10:38
Бугунги кунда мамлакатимизда паррандачиликка катта эʼтибор қаратилмоқда. Чунки айнан паррандачилик аҳолини озиқ-овқат маҳсулотлари билан таʼминланишида асосий аҳамият касб этиб, қишлоқларда одамларнинг иш билан банд бўлишига ҳисса қўшади.
3 (39).png
Хабарингиз бор, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2025-йил 30-январдаги ПҚ-34-сон “Чорвачилик ва паррандачиликни қўллаб-қувватлаш, соҳада юқори қўшилган қиймат яратиш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги қарорига кўра, Паррандачилик соҳасида аҳоли хонадонлари билан кооперация асосида ишлаш тизимини молиялаштириш учун Тикланиш ва тараққиёт жамғармасининг 50 миллион АҚШ доллари миқдоридаги маблағлари “Микрокредитбанк” АТБнинг устав капиталини оширишга йўналтирилган бўлиб, айни дамда мазкур маблағлар ҳисобига республиканинг барча ҳудудларида паррандачиликнинг гўшт ва тухум йўналишида кооперация тизими асосида 1 миллион аҳолини иш билан таʼминлаш бўйича “Парранда боқиш — даромад топиш” лойиҳасини амалга ошириш белгиланган.
6 (27).png
Ушбу лойиҳа аҳоли бандлигини таʼминлаш мақсадида кам қувватда ишлаётган корхоналарни молиявий соғломлаштириш, тижорат банклари балансидаги хўжаликларни салоҳиятли йирик корхоналарга бириктириш, ишлаб чиқариш ва қайта ишлаш тармоқлари ўртасида кооперация тизимини ташкил этиш ҳамда янги лойиҳаларни ишга тушириш ҳисобига амалга оширилиши кўзда тутилмоқда.
7 (18).png
Мазкур кредит маблағлари кооперация тизими асосида паррандачилик лойиҳаларини амалга ошириш ташаббусини кўрсатган хўжалик субектларига ажратилади.
Қарор ижроси ва шу йўналишдаги корхоналар фаолиятини кенг ёритиш мақсадида банк томонидан молиялаштирилган Тошкент вилоятидаги “Умид” масʼулияти чекланган жамиятига ташкил этилган пресс-тур давомида қатнашчилар корхонада паррандачилик маҳсулотлари ишлаб чиқариш жараёни билан яқиндан танишишди.
4 (31).png
Корхонанинг Янгийўл тумани Бўзсув маҳалласида жойлашган 56 та парранда (йиллик қуввати 7,5 млн бош бройлер) боқиш биноларида йилига 9 минг тонна парранда гўшти етиштириш ҳамда ички бозорларга етказиб бериш қувватлари мавжуд.
Шунингдек, 1 та озуқа ишлаб чиқариш комплексида йилига 12,5 минг тонна озуқа ишлаб чиқарилади. 1 та товуқ сўйиш комплексида эса соатига 4 минг бош парранда сўйилади. Корхонадаги 1 та музлаткич 1,2 минг тоннагача маҳсулотни ўзида сақлайди.
Бундан ташқари, кохонада 157 минг бош наслли паррандани боқиш қуввати мавжуд бўлиб, йилига 19 млн дона инкубацион тухум ва 12 млн бош 1 кунлик бройлер жўжалар етиштириш қувватига эга.
Корхонанинг паррандачилик фаолиятини ривожлантириш лойиҳасига “Микрокредитбанк” АТБ томонидан 75 млрд сўм миқдорида кредит ажратилган.
Қарор ижросини та’минлаш мақсадида корхона томонидан вилоятдаги бўш турган ва паст қувватда фаолият юритаётган паррандачилик хўжаликлари билан кооперация асосида парранда боқиш йўлга қўйилмоқда.
Энг муҳими, ушбу корхонада ҳозир 100 та янги иш ўринлари яратилди.
Маʼлумот учун, “Микрокредитбанк” АТБ томонидан жорий йил бошидан буён тадбиркорлик субектларининг инвестицион лойиҳаларини молиялаштириш учун 8 та лойиҳага жами 63 млрд сўмдан ортиқ кредит маблағлари ажратиб берилди.
2025-йилда 10,4 млрд дона (2024-йилга нисбатан 103,8 фоиз) тухум ва 850 минг тонна (105,3 фоиз) тирик вазнда парранда гўшти етиштириш режалаштирилган.

Организован очередной пресс-тур в Ташкентскую область
25 марта текущего года был организован пресс-тур с участием группы представителей СМИ в общество с ограниченной ответственностью «Умид» в Ташкентской области, финансируемый банком.
2 (40).png
Сегодня в нашей стране птицеводству уделяется большое внимание. Потому что именно птицеводство играет ключевую роль в обеспечении населения продуктами питания и способствует трудоустройству людей в селах.
3 (39).png
Как известно, в соответствии с решением Президента Республики Узбекистан от 30 января 2025 годаPQ-34 «О дополнительных мерах по поддержке животноводства и птицеводства, созданию высокой добавленной стоимости в отрасли», средства Фонда восстановления и развития в размере 50 миллионов долларов США для финансирования системы работы на основе сотрудничества с хозяйствами в птицеводческой отрасли «Микрокредитбанка» направлены на увеличение уставного капитала АБР, и одновременно, За счет этих средств решено реализовать проект «Птицеводство – получение дохода» для обеспечения занятости 1 миллиона человек во всех регионах республики по направлению производства мяса и яиц птицы на основе кооперативной системы.
6 (27).png
В целях обеспечения занятости населения данный проект планируется реализовать за счет финансового оздоровления предприятий, работающих на низкой мощности, присоединения фермерских хозяйств, находящихся на балансе коммерческих банков, к крупным предприятиям, имеющим потенциал, налаживания системы кооперации производственных и перерабатывающих отраслей, запуска новых проектов.
7 (18).png
Данные кредитные средства выделяются субъектам хозяйствования, которые выступили с инициативой реализации птицеводческих проектов на основе кооперативной системы.
В ходе пресс-тура, организованного финансируемым банком обществом с ограниченной ответственностью «Умид» по Ташкентской области с целью широкого освещения реализации решения и деятельности предприятий в этом направлении, участники ознакомились с процессом производства продукции птицеводства на предприятии.
4 (31).png
Компания имеет 56 птичников (годовая мощность 7,5 млн голов бройлеров), расположенных в Бозсувском районе Янгиёлского района, и имеет мощности по выращиванию 9 тыс. тонн мяса птицы в год и поставке его на внутренние рынки.
Также 1 комбикормовый комплекс производит 12,5 тыс. тонн комбикормов в год. В 1 комплексе по убою кур в час забивают 4000 голов птицы. 1 морозильная камера на предприятии вмещает до 1,2 тыс. тонн продукции.
Кроме того, предприятие способно кормить 157 000 племенных птиц и производить 19 миллионов инкубационных яиц и 12 миллионов однодневных цыплят-бройлеров в год.
Кредит в размере 75 миллиардов сумов выделил АБР «Микрокредитбанк» на проект развития птицеводства предприятия.
Для обеспечения реализации принятого решения предприятие приступает к разведению птицы на основе сотрудничества с простаивающими и маломощными птицефабриками региона.
Самое главное, на этом предприятии создано 100 новых рабочих мест.
Для информации, с начала текущего года "Микрокредитбанк" АБР выделил кредиты на общую сумму более 63 миллиардов сумов под 8 проектов финансирования инвестиционных проектов субъектов предпринимательства.
В 2025 году планируется произвести 10,4 миллиарда яиц (103,8 процента к 2024 году) и 850 тысяч тонн (105,3 процента) мяса птицы в живом весе.