Хотин-қизлар тадбиркорлигини қўллаб-қувватлаш: Микрокредитбанкнинг натижали ташаббуслари
Сўнгги йилларда Ўзбекистонда хотин-қизларнинг ҳуқуқ ва манфаатларини ҳимоя қилиш, гендер тенгликни таъминлаш, улар учун янги иш ўринлари яратиш ҳамда тадбиркорликка жалб қилиш каби масалалар давлат сиёсати даражасига кўтарилди. Айниқса, Президентимизнинг саъй-ҳаракатлари туфайли хотин-қизлар учун янги имкониятлар эшиги очилди. Шу қаторида “Микрокредитбанк” АТБ хотин-қизлар тадбиркорлигини ривожлантириш ва молиявий қўллаб-қувватлашни ўзининг устувор вазифаларидан бири сифатида белгилаб келмоқда.
Кенг қамровли молиявий қўллаб-қувватлаш
2024 йил давомида банк томонидан ҳар бир вилоят ва туманларда янги бизнес ғояларига эга хотин-қизларни аниқлаш, уларнинг ташаббусларини амалга оширишга кўмаклашиш мақсадида жиддий ишлар олиб борилди. Хусусан, оилавий тадбиркорликни ривожлантириш дастурлари доирасида 77 752 нафар хотин-қизга 1,175 триллион сўмлик имтиёзли кредитлар ажратилди. Бу маблағлар 78 мингдан ортиқ хотин-қизнинг бандлигини таъминлашга хизмат қилди.
Шунингдек, Тикланиш ва тараққиёт жамғармаси ҳисобига ажратилган 252 миллиард сўм ресурс маблағлари орқали 19 372 нафар хотин-қиз ўз бизнесини йўлга қўйди. Масалан, Сирдарё вилоятининг Наврўз маҳалласида истиқомат қилувчи Мунира Дулонова асаларичилик соҳасида катта муваффақиятларга эришган тадбиркорлардан бири. Банк ажратган 33 миллион сўмлик кредит туфайли фаолиятини бошлаган Мунира опа кейинчалик яна 30 миллион сўмлик имтиёзли кредит орқали ишлаб чиқариш ҳажмини ошириб, 50 та асалари оиласи етиштирди.
Тарғибот ва ўқув тадбирлари Сирдарё вилояти мисолида
Банк фақат молиявий кўмак бериш билан чекланиб қолмасдан, мунтазам равишда тарғибот ва ўқув тадбирларини ўтказиб келмоқда. Хусусан, 2024 йилнинг 27 сентябрида “Микрокредитбанк” АТБ раҳбарияти Сирдарё вилоятининг Сардоба туманига ташриф буюриб, хотин-қизлар билан очиқ мулоқот ташкил қилди. Учрашув давомида тадбиркорликни қўллаб-қувватлашга оид янги маҳсулотлар ва улардан фойдаланиш тартиби бўйича маълумотлар берилди.
Сардоба туманидаги Мономарказда хотин-қизларни тадбиркорлик кўникмаларига ўргатиш ишлари юқори самара берди. Бугунги кунга келиб, ушбу туманда 900 нафарга яқин хотин-қиз касб-ҳунар, тадбиркорлик кўникмалари ва молиявий саводхонлик бўйича ўқув курсларини муваффақиятли тамомлади.
Таъкидлаш лозимки, бугунги кунда хотин-қизлар бандлигини таъминлаш бўйича амалий ишларнинг салмоғи Сардоба туманида сезиларли даражада ортди. Дастур асосида хотин-қизларни касбга ўқитиш ва бандлигини таъминлаш, уларни тадбиркорликка кенг жалб этиш бўйича ишларни мутлақо янгича ёндашувлар ва тизим асосида ташкил этилиши бўйича маҳаллалар кесимида манзилли режалар белгилаб олинди. Натижада эса бугунги кунда Сардоба туманидаги 900 нафарга яқин хотин-қизлар касб-ҳунар, тадбиркорлик кўникмалари ва молиявий саводхонликка ўқитилди.
Ана шу каби тадбирлар, очиқ мулоқотлар  Сирдарё вилоятининг Сайхунобод ва Боёвут туманларида ҳам  ташкил этилди. Банк раҳбарияти иштирокида тегишли масъул ташкилотлар билан биргаликда аёл тадбиркорлар ҳамда тадбиркорлик фаолиятини бошлаш истагида бўлган хотин-қизлар билан учраш-мулоқотлар ўтказилди. Учрашувлар давомида хотин-қизлар муаммо ва таклифлари ўрганилиб, ҳал этиш чорлари кўрилди.
Стратегик режалар
Ҳозирги кунда иқтисодиёт ва саноат тармоқларида аёллар улуши 46 фоизни ташкил этаётгани эътирофга лойиқдир. Келгуси икки йил давомида кичик ва ўрта бизнесда хотин-қизларнинг улушини 25 фоиздан 40 фоизга етказиш кўзланган. Бунда банкнинг тизимли ёндашувлари, ҳудудий мулоқотлар ва манзилли режалар асосида амалга оширилаётган ишлар ҳал қилувчи аҳамиятга эга.
Хулоса
“Микрокредитбанк” АТБнинг хотин-қизларни қўллаб-қувватлашга қаратилган ташаббуслари нафақат уларнинг иқтисодий мустақиллигини таъминлашга, балки миллий иқтисодиётга улкан ҳисса қўшишга қаратилгандир. Тадбиркорликка оид очиқ мулоқотлар, форумлар ва ўқув дастурлари орқали кўплаб аёллар ўз орзуларини рўёбга чиқармоқда. Банкнинг саъй-ҳаракатлари натижасида юзлаб хотин-қизлар ўз бизнесини бошлади ва юртимиз равнақи учун ҳисса қўшмоқда.

Поддержка женского предпринимательства: результативные инициативы Микрокредитбанка
В последние годы в Узбекистане такие вопросы, как защита прав и интересов женщин, обеспечение гендерного равенства, создание для них новых рабочих мест и вовлечение в предпринимательство, поднялись на уровень государственной политики. Благодаря усилиям Президента нашей страны открылись новые возможности для женщин. Наряду с этим АКБ "Микрокредитбанк" в качестве одной из своих приоритетных задач определяет развитие и финансовую поддержку женского предпринимательства.
Комплексная финансовая поддержка
В течение 2024 года банком проведена серьезная работа по выявлению женщин с новыми бизнес-идеями в каждой области и районе, оказанию содействия в реализации их инициатив. В частности, в рамках программ развития семейного предпринимательства 77 752 женщинам выделены льготные кредиты на сумму 1,175 триллиона сумов. Эти средства обеспечили занятость более 78 тысяч женщин.
Также 19 372 женщины наладили свой бизнес за счет ресурсных средств в размере 252 миллиардов сумов, выделенных за счет Фонда реконструкции и развития. Например, Мунира Дулонова, проживающая в махалле Навруз Сырдарьинской области, является одним из предпринимателей, добившихся больших успехов в сфере пчеловодства. Мунира опа, начавшая свою деятельность благодаря кредиту в размере 33 миллионов сумов, выделенному банком, позже увеличила объем производства за счет льготного кредита еще на 30 миллионов сумов и вырастила 50 пчелиных семей.
Пропагандистские и учебные мероприятия на примере Сырдарьинской области
Банк не ограничивается только предоставлением финансовой поддержки, а регулярно проводит пропагандистские и учебные мероприятия. В частности, 27 сентября 2024 года руководство АКБ "Микрокредитбанк" посетило Сардобинский район Сырдарьинской области и организовало открытый диалог с женщинами. В ходе встречи была представлена информация о новых продуктах по поддержке предпринимательства и порядке их использования.
Работа по обучению женщин предпринимательским навыкам в Моноцентре в Сардобинском районе дала высокие результаты. На сегодняшний день в этом районе около 900 женщин успешно прошли обучение по профессиям, навыкам предпринимательства и финансовой грамотности.
Подобные мероприятия, открытые диалоги были организованы и в Сайхунабадском и Баяутском районах Сырдарьинской области. При участии руководства банка совместно с соответствующими ответственными организациями проведены встречи и беседы с женщинами-предпринимателями и женщинами, желающими начать предпринимательскую деятельность. В ходе встреч были изучены проблемы и предложения женщин, приняты меры по их решению.
Стратегический план
Примечательно, что в настоящее время доля женщин в отраслях экономики и промышленности составляет 46 процентов. В ближайшие два года планируется увеличить долю женщин в малом и среднем бизнесе с 25 до 40 процентов. При этом решающее значение имеет работа, проводимая на основе системных подходов банка, региональных диалогов и адресных планов.
Заключение
Инициативы АКБ "Микрокредитбанк," направленные на поддержку женщин, направлены не только на обеспечение их экономической независимости, но и на внесение огромного вклада в национальную экономику. Благодаря открытым диалогам, форумам и образовательным программам в сфере предпринимательства многие женщины реализуют свои мечты. Благодаря усилиям банка сотни женщин начали свой бизнес и вносят свой вклад в процветание нашей страны.