Хотин-қизлар тадбиркорлигини ривожлантириш: амалий қадамлар ва натижалар
Ўзбекистонда хотин-қизларнинг иқтисодий фаоллигини ошириш, тадбиркорликка кенг жалб этиш ва уларнинг бандлигини таъминлашга қаратилган ишлар изчил давом этмоқда. Айниқса, ташаббускор аёлларнинг бизнес ғояларини қўллаб-қувватлаш орқали уларнинг иқтисодий мустақиллигини таъминлаш муҳим аҳамият касб этмоқда.
Screenshot_2.png
Микрокредитбанк томонидан хотин-қизларни тадбиркорликка жалб қилиш мақсадида 250 та тавсиявий бизнес-лойиҳалардан иборат махсус тўплам тайёрланди. Бу тўпламлар маҳаллалар ва туман (шаҳар)ларга етказилиб, аёлларга ўз бизнес режаларини ишлаб чиқишда амалий ёрдам берадиган муҳим қўлланма сифатида фойдаланилмоқда.
Screenshot_6.png
Сирдарё вилоятининг турли ҳудудларида хотин-қизлар тадбиркорлиги билан боғлиқ муаммоларни ўрганиш ва ечим топиш мақсадида учрашувлар ташкил этилмоқда. Бу учрашувларда аёлларни тадбиркорликка жалб этиш, уларга зарур маслаҳат ва кўмак кўрсатиш борасида амалий ишларни ташкил этиш имконияти яратиляпти.
Screenshot_7.png
Микрокредитбанк Бошқарув раиси ўринбосари Шахло Ибрагимованинг Сирдарё вилоятига ташрифи доирасида Гулистон шаҳри ва Боёвут туманидаги тадбиркор аёллар билан учрашувлар ўтказилди. Уларнинг фаолияти, даромад манбалари ва келгусидаги режалари ўрганилди.
Screenshot_10.png
Хотин-қизларни тадбиркорликка жалб қилиш учун замонавий ечимлар ҳам жорий этилмоқда. Микрокредитбанк, Халқ банки ва Бизнесни ривожлантириш банки ҳамкорлигида ишга туширилган loyihalar-fabrikasi.uz платформаси бунинг ёрқин мисолидир. Ушбу платформада ҳудудларнинг ихтисослашувига мос тавсиявий бизнес-режалар, кредит ажратиш шартлари ва бошқа зарур маълумотлар тақдим этилади. Платформанинг иккинчи босқичида аёллар томонидан ишлаб чиқилган маҳсулотларни сотиш учун алоҳида бўлим ташкил этилиши режалаштирилган.
Screenshot_4.png
2024 йилда оилавий тадбиркорликни ривожлантириш дастурлари доирасида вилоятда 3 806 та аҳоли ва тадбиркорлик субъектига жами 55,3 миллиард сўм имтиёзли кредит ажратилди. Шунинг 51 фоизи, яъни 28,3 миллиард сўм, 2 220 нафар хотин-қизларнинг тадбиркорлик фаолиятини қўллаб-қувватлашга йўналтирилди. Натижада 2 200 нафардан ортиқ аёлнинг бандлиги таъминланди.
Screenshot_12.png
Ўзбекистон Республикаси Президентининг ПҚ-122-сонли қарорига мувофиқ, хотин-қизларни касбга ўқитиш ва тадбиркорликка жалб қилиш учун 6,7 миллиард сўм имтиёзли кредитлар ажратилди. Шунингдек, “Маврид” мобил иловаси орқали онлайн ариза топшириш имконияти яратилди.
Screenshot_9.png
Хотин-қизларнинг иқтисодий фаоллигини ошириш ва тадбиркорликка кенг жалб қилиш бўйича амалга оширилаётган чора-тадбирлар мамлакатда уларнинг жамиятдаги ўрнини мустаҳкамлашга хизмат қилмоқда. Тизимли ва инновацион ёндашув орқали тадбиркорлик салоҳиятини оширишга йўналтирилган саъй-ҳаракатлар аёллар ҳаётига ижобий ўзгаришлар киритиши шубҳасиз.
Screenshot_11.png
Қуйида Сирдарё вилоятига қилинган ташриф ва у ердаги аёлларнинг тадбиркорлик фаолияти билан танишишингиз мумкин.

In Uzbekistan, efforts are underway to increase women's economic activity, widely involve them in entrepreneurship, and ensure their employment. In particular, ensuring their economic independence by supporting the business ideas of enterprising women is of particular importance.
Screenshot_2.png
Microcreditbank has prepared a special collection of 250 recommended business projects to encourage women's participation in entrepreneurship. These collections have been distributed to mahallas and districts (cities) and are being utilized as an important practical guide to assist women in developing their business plans.
Screenshot_6.png
Meetings are being organized in various areas of Syrdarya region to study and find solutions to problems related to women's entrepreneurship. These meetings provide an opportunity to implement practical measures for engaging women in entrepreneurship and offering them necessary advice and support.Screenshot_7.png
As part of her visit to the Syrdarya region, Shakhlo Ibragimova, Deputy Chairman of the Board of Mikrokreditbank, held meetings with women entrepreneurs in Gulistan city and Boyovut district. The meetings focused on examining their business activities, sources of income, and future plans.Screenshot_10.png
Modern solutions are also being implemented to engage women in entrepreneurship. The loyihalar-fabrikasi.uz platform, launched in collaboration with Mikrokreditbank, People's Bank, and the Business Development Bank, serves as a prime example of this initiative. This platform offers recommended business plans tailored to regional specializations, loan terms, and other essential information. In the second phase of the platform's development, a dedicated section is planned for selling products created by women.Screenshot_4.png
In 2024, as part of family entrepreneurship development programs, a total of 55.3 billion soums in preferential loans were allocated to 3,806 residents and business entities in the region. Of this amount, 51 percent, or 28.3 billion soums, was directed towards supporting the entrepreneurial activities of 2,220 women. As a result, employment was secured for more than 2,200 women.
Screenshot_12.png
In accordance with Decree No. PP-122 of the President of the Republic of Uzbekistan, 6.7 billion soums in preferential loans have been allocated for vocational training and to encourage women's participation in entrepreneurship. Additionally, an online application option has been made available through the "Mavrid" mobile app.
Screenshot_9.png
The measures being implemented to enhance women's economic activity and their broad involvement in entrepreneurship are serving to strengthen their position in society. Efforts directed at increasing entrepreneurial potential through a systematic and innovative approach will undoubtedly bring positive changes to women's lives.
Screenshot_11.png
Below, you can learn about the visit to Syrdarya region and become familiar with the entrepreneurial activities of women there.