Хотин-қизлар тадбиркорлигини ривожлантириш: амалий қадамлар ва натижалар
Ўзбекистонда хотин-қизларнинг иқтисодий фаоллигини ошириш, тадбиркорликка кенг жалб этиш ва уларнинг бандлигини таъминлашга қаратилган ишлар изчил давом этмоқда. Айниқса, ташаббускор аёлларнинг бизнес ғояларини қўллаб-қувватлаш орқали уларнинг иқтисодий мустақиллигини таъминлаш муҳим аҳамият касб этмоқда.
Screenshot_2.png
Микрокредитбанк томонидан хотин-қизларни тадбиркорликка жалб қилиш мақсадида 250 та тавсиявий бизнес-лойиҳалардан иборат махсус тўплам тайёрланди. Бу тўпламлар маҳаллалар ва туман (шаҳар)ларга етказилиб, аёлларга ўз бизнес режаларини ишлаб чиқишда амалий ёрдам берадиган муҳим қўлланма сифатида фойдаланилмоқда.
Screenshot_6.png
Сирдарё вилоятининг турли ҳудудларида хотин-қизлар тадбиркорлиги билан боғлиқ муаммоларни ўрганиш ва ечим топиш мақсадида учрашувлар ташкил этилмоқда. Бу учрашувларда аёлларни тадбиркорликка жалб этиш, уларга зарур маслаҳат ва кўмак кўрсатиш борасида амалий ишларни ташкил этиш имконияти яратиляпти.
Screenshot_7.png
Микрокредитбанк Бошқарув раиси ўринбосари Шахло Ибрагимованинг Сирдарё вилоятига ташрифи доирасида Гулистон шаҳри ва Боёвут туманидаги тадбиркор аёллар билан учрашувлар ўтказилди. Уларнинг фаолияти, даромад манбалари ва келгусидаги режалари ўрганилди.
Screenshot_10.png
Хотин-қизларни тадбиркорликка жалб қилиш учун замонавий ечимлар ҳам жорий этилмоқда. Микрокредитбанк, Халқ банки ва Бизнесни ривожлантириш банки ҳамкорлигида ишга туширилган loyihalar-fabrikasi.uz платформаси бунинг ёрқин мисолидир. Ушбу платформада ҳудудларнинг ихтисослашувига мос тавсиявий бизнес-режалар, кредит ажратиш шартлари ва бошқа зарур маълумотлар тақдим этилади. Платформанинг иккинчи босқичида аёллар томонидан ишлаб чиқилган маҳсулотларни сотиш учун алоҳида бўлим ташкил этилиши режалаштирилган.
Screenshot_4.png
2024 йилда оилавий тадбиркорликни ривожлантириш дастурлари доирасида вилоятда 3 806 та аҳоли ва тадбиркорлик субъектига жами 55,3 миллиард сўм имтиёзли кредит ажратилди. Шунинг 51 фоизи, яъни 28,3 миллиард сўм, 2 220 нафар хотин-қизларнинг тадбиркорлик фаолиятини қўллаб-қувватлашга йўналтирилди. Натижада 2 200 нафардан ортиқ аёлнинг бандлиги таъминланди.
Screenshot_12.png
Ўзбекистон Республикаси Президентининг ПҚ-122-сонли қарорига мувофиқ, хотин-қизларни касбга ўқитиш ва тадбиркорликка жалб қилиш учун 6,7 миллиард сўм имтиёзли кредитлар ажратилди. Шунингдек, “Маврид” мобил иловаси орқали онлайн ариза топшириш имконияти яратилди.
Screenshot_9.png
Хотин-қизларнинг иқтисодий фаоллигини ошириш ва тадбиркорликка кенг жалб қилиш бўйича амалга оширилаётган чора-тадбирлар мамлакатда уларнинг жамиятдаги ўрнини мустаҳкамлашга хизмат қилмоқда. Тизимли ва инновацион ёндашув орқали тадбиркорлик салоҳиятини оширишга йўналтирилган саъй-ҳаракатлар аёллар ҳаётига ижобий ўзгаришлар киритиши шубҳасиз.
Screenshot_11.png
Қуйида Сирдарё вилоятига қилинган ташриф ва у ердаги аёлларнинг тадбиркорлик фаолияти билан танишишингиз мумкин.

Развитие женского предпринимательства: практические шаги и результаты
В Узбекистане последовательно продолжается работа, направленная на повышение экономической активности женщин, их широкое вовлечение в предпринимательскую деятельность и обеспечение занятости. Особое значение приобретает обеспечение экономической независимости инициативных женщин путем поддержки их бизнес-идей.
Screenshot_2.png
В целях привлечения женщин к предпринимательской деятельности Микрокредитбанком был подготовлен специальный сборник, содержащий 250 рекомендуемых бизнес-проектов. Эти сборники распространяются в махаллях и районах (городах) и используются в качестве важного практического руководства, помогающего женщинам в разработке собственных бизнес-планов.
Screenshot_6.png
В различных регионах Сырдарьинской области организуются встречи с целью изучения и решения проблем, связанных с женским предпринимательством. Эти встречи создают возможность для практической работы по привлечению женщин к предпринимательской деятельности, оказанию им необходимых консультаций и поддержки.
Screenshot_7.png
В рамках визита заместителя председателя Правления Микрокредитбанка Шахло Ибрагимовой в Сырдарьинскую область состоялись встречи с женщинами-предпринимателями города Гулистана и Баяутского района. Были изучены их деятельность, источники доходов и планы на будущее.
Screenshot_10.png
Также внедряются современные решения для привлечения женщин к предпринимательской деятельности. Ярким примером этому служит платформа loyihalar-fabrikasi.uz, запущенная при сотрудничестве Микрокредитбанка, Народного банка и Банка развития бизнеса. На этой платформе представлены рекомендательные бизнес-планы, соответствующие специализации регионов, условия выделения кредитов и другая необходимая информация. На втором этапе развития платформы планируется создание отдельного раздела для реализации продукции, произведенной женщинами.
Screenshot_4.png
В рамках программ развития семейного предпринимательства в 2024 году в области 3 806 жителям и субъектам предпринимательства были выделены льготные кредиты на общую сумму 55,3 миллиарда сумов. Из них 51 процент, а именно 28,3 миллиарда сумов, был направлен на поддержку предпринимательской деятельности 2 220 женщин. В результате была обеспечена занятость более 2 200 женщин.
Screenshot_12.png
В соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан No ПП-122 на профессиональное обучение и вовлечение женщин в предпринимательскую деятельность выделено 6,7 миллиарда сумов льготных кредитов. Кроме того, появилась возможность подать заявку онлайн через мобильное приложение "Маврид".
Screenshot_9.png
Осуществляемые меры по повышению экономической активности женщин и их широкому вовлечению в предпринимательскую деятельность способствуют укреплению роли женщин в обществе страны. Несомненно, усилия, направленные на повышение предпринимательского потенциала посредством системного и инновационного подхода, вносят позитивные изменения в жизнь женщин.
Screenshot_11.png
Ниже вы можете ознакомиться с визитом в Сырдарьинскую область и предпринимательской деятельностью местных женщин.