Паррандачилик чорвачиликнинг сердаромад тармоғи бўлиб, бу орқали халқимизга кўплаб сифатли парҳез таом – тухум ва парранда гўшти етказиб бериши билан аҳамиятлидир. Парранда гўшти тез ҳазм бўлиш хусусиятига кўра, чорва моллари гўштидан устун туради, таркиби ҳар хил кимёвий элементларга бой.
Паррандачилик аҳолини озиқ-овқат маҳсулотлари билан таъминлашда улкан аҳамият касб этиб, қишлоқларда одамларнинг иш билан банд бўлишига катта ҳисса қўшади. Шу жиҳатдан олиб қараганда, мамлакатимизда паррандачиликни ривожлантиришга алоҳида эътибор қаратилиб, бунинг учун зарур ҳуқуқий асослар яратилаётгани диққатга сазовор.
Айтиш жоизки, “Микрокредитбанк” АТБнинг паррандачиликни ривожлантириш лойиҳаларини молиялаштиришда масъул этиб белгиланиши ҳам соҳанинг ривожига хизмат қилмоқда.
Жумладан, “Микрокредитбанк” АТБ томонидан тақдим этилган кредит ҳисобига Хива тумани Бўстон маҳалласидан жойлашган “Дониёрбек Салаев” МЧЖ томонидан амалга оширилаётган паррандачилик лойиҳаси ҳам ана шундай ишлардан ҳисобланади.
Қувонарлиси, “Дониёрбек Салаев” МЧЖ бугун маҳаллий бозорда сифатли парранда гўшти таклифини кенгайтириш билан бирга, ишлаб чиқариш жараёнига замонавий технологияларни жорий этгани билан ҳам аҳамиятлидир.
Микрокредитбанк томонидан ажратилган 1,1 млрд. сўмлик имтиёзли кредит ҳисобига корхонада бугун бройлер жўжаларини саноат усулида парваришлаш, автоматлашган озиқлантириш ва назорат тизимларидан фойдаланган ҳолда тайёр гўшт маҳсулотларини ички бозорларга етказиб бериш йўлга қўйилди.
Йилига 225 тонна маҳсулот ишлаб чиқариш қувватига эга корхонада 7 та доимий иш ўрни яратилган бўлиб, уларнинг 6 нафари хотин-қизлардир.
Таъкидлаш жоизки, Микрокредитбанк томонидан паррандачилик соҳасини молиявий қўллаб-қувватлаш мақсадида кейинги икки йилда республика бўйича жами 330 та хўжаликларга 1,2 трлн. сўм кредит ажратилган бўлиб, ушбу кредитларнинг 102,5 млрд. сўми янгидан ташкил этилган лойиҳаларга, 87,6 млрд. сўми кам қувватда ишлаётган паррандачилик хўжаликларига йўналтирилди.
Натижада, мазкур корхоналарда ишлаб чиқариш қувватлари тикланишига ва янги қувватлар яратилишига эришилиб, уларнинг парранда боқиш қувватлари 49 фоиздан 91 фоизга етказилди. 2025 йил якунига қадар паррандачилик йўналишидаги корхоналарнинг қиймати 1,5 трлн. сўмлик 32 та лойиҳаларига 595 млрд. сўм кредит ажратилиши режалаштирилган.
Бу каби лойиҳалар нафақат аҳолини арзон ва сифатли гўшт маҳсулотлари билан таъминлайди, балки қишлоқ жойларда иқтисодий фаоллик ва бандлик даражасини оширишга ҳам хизмат қилади. Шунингдек, банк томонидан паррандачилик йўналишида лойиҳаларни молиявий қўллаб-қувватлаш борасидаги ишлар изчил давом эттирилади.

Enterprise with a production capacity of 225 tons per year
Poultry farming is a profitable branch of animal husbandry, thanks to which it provides our people with high-quality dietary food - eggs and poultry meat. Poultry meat surpasses livestock meat in its digestibility and is rich in various chemical elements.
Poultry farming plays an important role in providing the population with food products and contributes to the employment of people in rural areas. In this regard, it is noteworthy that special attention is being paid to the development of poultry farming in our country, and the necessary legal framework is being created for this.
It should be noted that the appointment of JSCB "Microcreditbank" as responsible for financing projects for the development of poultry farming contributes to the development of the industry.
In particular, the poultry project being implemented by "Doniyorbek Salayev" LLC, located in the Buston neighborhood of Khiva district, using a loan provided by "Microcreditbank" JSCB, is one such project.
It is gratifying that "Doniyorbek Salayev" LLC is significant today not only for expanding the supply of high-quality poultry meat in the local market, but also for introducing modern technologies into the production process.
Thanks to a concessional loan of 1.1 billion soums allocated by Microcreditbank, the enterprise has established industrial breeding of broiler chickens, the supply of finished meat products to the domestic market using automated feeding and control systems.
At the enterprise, with a production capacity of 225 tons of products per year, 7 permanent jobs have been created, 6 of which are women.
It should be noted that in order to financially support the poultry industry, Mikrokreditbank has allocated 1.2 trillion soums in loans to 330 farms in the republic over the past two years, of which 102.5 billion soums were directed to newly created projects, and 87.6 billion soums to poultry farms operating at low capacity.
As a result, production capacities at these enterprises were restored and new capacities were created, and their poultry farming capacity increased from 49 to 91 percent. By the end of 2025, it is planned to allocate 595 billion soums in loans for 32 projects worth 1.5 trillion soums.
Such projects not only provide the population with affordable and high-quality meat products, but also contribute to increasing economic activity and employment in rural areas. The bank will also consistently continue work on financial support for projects in the field of poultry farming.