“ЗОХИД АГРО” МЧЖ паррандачилик соҳасидаги қувватларини кенгайтирмоқда
Паррандалар нафақат гўшти, тухуми, балки пати учун ҳам боқилади. Бу соҳа ҳозирга келиб чорвачиликдаги асосий йўналишлардан бирига айланиб улгурди. Бунинг сабаби – парранда боқиш катта харажат талаб қилмайди, сақлаш иншоотлари жуда оддий.
Мутахассислар фикрича, иқтисодий етакчи давлатларда ҳам паррандачиликка катта эътибор қаратилади. Чунки айнан паррандачилик аҳолини гўшт, умуман, озиқ-овқат маҳсулотларига бўлган талабини қондиришда асосий аҳамият касб этади, шунингдек, аҳолини иш билан банд бўлишига ҳисса қўшади.
Тошкент вилояти Юқоричирчиқ туманида жойлашган “ЗОХИД АГРО” масъулияти чекланган жамияти “Микрокредитбанк” АТБ Ғазалкент БХО билан ҳамкорликда паррандачилик йўналишидаги қатор лойиҳаларни амалга оширмоқда.
Бугун мазкур корхона фаолияти билан танишиш учун бир гуруҳ ОАВ вакиллари учун пресс-тур ташкил этилди.
Корхона 2018 йилда ташкил этилган бўлиб, асосий фаолият йўналиши паррандачиликни ривожлантиришдан иборат. Ҳозирда корхонада 15 нафар доимий ишчи меҳнат қилмоқда, яқин келажакда яна 10 та мавсумий иш ўрни яратилади.
10.png
Қувонарлиси, “ЗОХИД АГРО” МЧЖ Микрокредитбанк билан ҳамкорликда қатор инвестиция лойиҳаларини амалга оширди:
• 2024 йил май ойида 4,5 млрд сўмлик кредит асосида замонавий асбоб-ускуналар ва доривор воситалар харид қилинди;
• 2024 йил декабрь ойида 4,5 млрд сўм кредит асосида витамин ва ем-хашак таъминоти йўлга қўйилди;
• 2025 йил апрель ойида 1 млрд сўмлик кредит ҳисобидан корхонага қуёш панеллари ва замонавий жиҳозлар ўрнатилди.
Корхона йиллик 80-90 минг бош бройлер жўжа етиштириш имкониятига эга бўлиб, бу йиллик 200-250 тонна гўшт маҳсулотини ишлаб чиқаришга хизмат қилади. Умумий қувват эса йилига 600 тоннадан ортиқни ташкил этади.
“ЗОХИД АГРО” МЧЖнинг мазкур лойиҳалари ҳудудда янги иш ўринлари яратиш, аҳоли бандлигини таъминлаш ҳамда ички бозорни сифатли гўшт маҳсулотлари билан таъминлашда муҳим аҳамиятга эга.
Маълумот учун, “ЗОХИД АГРО” МЧЖ – паррандачилик соҳасида фаолият кўрсатаётган маҳаллий ишлаб чиқарувчи ҳисобланади. Корхона “Микрокредитбанк” билан ҳамкорликда қатор лойиҳаларни амалга ошириб, юртимиз ва вилоят иқтисодиёти ривожига катта ҳисса қўшиб келмоқда.
Жорий йилнинг ўтган даврида банк томонидан 29 та паррандачилик хўжалигига 267,4 млрд. сўм кредит маблағлари ажратилиб, 639 та янги иш ўринлари яратилди.
Ушбу кредитларнинг 103,7 млрд. сўми янгидан ташкил этилган лойиҳаларга ва 163,7 млрд. сўми кам қувватда ишлаётган паррандачилик хўжаликларига йўналтирилди.

Poultry is kept not only for meat and eggs, but also for feathers. This industry has already become one of the main directions in animal husbandry. The reason for this is that poultry farming does not require large expenses, and the storage facilities are very simple.
According to experts, even in leading economies, great attention is paid to poultry farming. This is because poultry farming plays a key role in meeting the population's demand for meat and food products in general, and also contributes to employment.
LLC "ZOXID AGRO," located in the Yukorichirchik district of the Tashkent region, is implementing a number of projects in the field of poultry farming in cooperation with JSCB "Microcreditbank" Gazalkent BXO.
Today, a press tour was organized for a group of media representatives to get acquainted with the activities of this enterprise.
The enterprise was established in 2018, and its main activity is the development of poultry farming. Currently, 15 permanent employees work at the enterprise, and in the near future, another 10 seasonal jobs will be created.
It is gratifying that "ZOXID AGRO" LLC, together with Mikrokreditbank, has implemented a number of investment projects:
• In May 2024, modern equipment and medicines were purchased on the basis of a loan of 4.5 billion soums;
• In December 2024, the supply of vitamins and feed was established on the basis of a loan of 4.5 billion soums;
• In April 2025, solar panels and modern equipment were installed at the enterprise at the expense of a loan of 1 billion soums.
The enterprise has the capacity to raise 80-90 thousand broiler chicks per year, which will allow the production of 200-250 tons of meat per year. The total capacity is more than 600 tons per year.
These projects of "ZOXID AGRO" LLC are important for creating new jobs in the region, ensuring employment, and supplying the domestic market with high-quality meat products.
For information, "ZOXID AGRO" LLC is a local producer operating in the poultry industry. The enterprise, in cooperation with Microcreditbank, has been implementing a number of projects and making a significant contribution to the development of the economy of the country and the region.
During the past period of this year, the bank allocated 267.4 billion soums in loans to 29 poultry farms, creating 639 new jobs.
Of these loans, 103.7 billion soums were allocated to newly created projects and 163.7 billion soums to poultry farms operating at low capacity.