(Маҳалла банкири фаолияти мисолида)
Мамлакатимизда аҳоли турмуш даражасини ошириш ва камбағалликни камайтириш давлат сиёсатининг устувор йўналишларидан биридир. Бу борада Президентимизнинг 2024-йил 16-декабрдаги видеоселектор йиғилишида банклар олдига бир қатор вазифалар қўйилди. Ушбу топшириқларни амалга ошириш мақсадида Микрокредитбанк томонидан махсус чора-тадбирлар дастури қабул қилинди.
Бугун сизларга ушбу дастур доирасида амалга оширилаётган асосий ишлар ҳақида қисқача маʼлумот бермоқчимиз.
Биринчи йўналиш – маҳаллабай ишлаш тизими
Президентимиз томонидан берилган топшириқдан сўнг, банк таркибида махсус департамент, ҳудудларда “маҳалла сектори” ташкил этилди. 1 121 та маҳаллага 332 нафар “маҳалла банкири” ва ҳар бир маҳалларда ёрдамчи агент бириктирилди. Улар орқали аҳоли эҳтиёжларини ўрганиш ва мақсадли молиявий хизматларни етказиш тизими йўлга қўйилди.
Иккинчи йўналиш – кредитлаш орқали фаол қўллаб-қувватлаш
Жорий йилнинг ўтган даврида банк томонидан жами 5 трлн сўмдан ортиқ кредит ажратилди. Эʼтиборлиси, ушбу маблағнинг 2,1 трлн сўми бевосита маҳаллаларга бириктирилган “Маҳалла банкирлари” томонидан аҳоли ва тадбиркорларга тўғридан-тўғри етказилди. “Оилавий тадбиркорлик”, “Бизнесга биринчи қадам”, “Маҳалла лойиҳаси” каби дастурлар бу жараённинг асосий таянчига айланди.
Учинчи муҳим йўналиш – иш ўринлари яратиш
Бу борада январ-июн ойларида банк кўмагида қарийиб 183 минг нафар аҳоли бандлиги таʼминланди, шундан 119 минг нафари тадбиркорликка жалб этилди. Хусусан, 26 мингдан ортиқ микролойиҳа амалга оширилиши натижасида 53 мингга яқин янги иш ўрни яратилди.
Тўртинчи йўналиш – банк мижозлари билан ўтказилган учрашувлар
Ҳисобот даврида банк мижози бўлган 23 минг нафар тадбиркор билан 1 637 маротаба учрашувлар ўтказилди. Учрашувларда кўтарилган мурожаатларнинг 7,5 мингдан ортиғи ижобий ҳал қилиниши натижасида 8,5 мингга яқин янги иш ўрни яратилди.
Кейинги йўналиш – туризмни ривожланитириш
Май ойида фойдаланишга топширилган Хоразм вилояти Хива шаҳридаги “Арда Хива” туристик мажмуаларида банк томонидан меҳмонхона, савдо мажмуалари барпо этилди. Лойиҳаларни амалга ошириш учун танлов асосида пудратчи корхоналар жалб этилиб, 185 млрд сўм инвестиция киртилди.
Бугунги кунда “Арда Хива” лойиҳасида қурилиш ишлари якунига етказилиб, фойдаланишга топширилди, натижада 300 дан ортиқ янги иш ўринлари яратилди.
Шунингдек, Президентимизнинг 2024-йил 29-ноябрдаги ПҚ-410-сонли қарорига асосан, Хива шаҳридаги “Тўрт Шоввоз” маданий мерос обектига туташ 6,2 гектар ер майдонида Ҳунармандлар марказини барпо этиш белгиланган. Мазкур лойиҳани молиялаштириш мақсадида “МКБ Касана Инвест Гроуп” МЧЖ устав капиталига яна 435 млрд. сўм инвестиция киритиш белгиланган.
Яна бир йўналиш – намунавий лойиҳалар
Та’кидлаш керакки, аҳолига ижарага берилган 1 741 гектар ерда “Бир контур – бир маҳсулот” асосида деҳқончилик учун 159 та лойиҳага 2,2 млрд сўм имтиёзли кредитлар орқали юқори даромадли, экспортбоп маҳсулотлар етиштирилмоқда. Шунингдек, “Супер лойиҳа”лар доирасида “етиштириш – қайта ишлаш – сотиш” занжири яратилди.
Албатта, ушбу лойиҳалар натижасида қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари ҳажми ортиб, аҳоли даромади яхшиланиши кутилмоқда.
Хулоса сифатида таʼкидлаш лозимки, Микрокредитбанк томонидан йўлга қўйилаётган мазкур ишлар аҳолининг фаол иқтисодий ҳаётга жалб этилиши, даромад манбаларини кенгайтириш, бандлигини таʼминлашга хизмат қилмоқда.

Update: 7 August 2026, 17:04
On June 27 of this year, a briefing will be held on "Work carried out by Microcredit Bank to ensure employment and reduce poverty."
Raising the standard of living and reducing poverty in our country is one of the priority areas of state policy. In this regard, a number of tasks were set for banks at the videoconference meeting of the President on December 16, 2024. In order to implement these tasks, a program of special measures was adopted by Microcredit Bank.
Today we would like to provide you with a brief overview of the main activities being carried out within the framework of this program.
The first direction is the neighborhood work system
Following the instructions given by our President, a special department was established within the bank, and a “neighborhood sector” was established in the regions. 332 “neighborhood bankers” were assigned to 1,121 neighborhoods and an assistant agent in each neighborhood. Through them, a system of studying the needs of the population and providing targeted financial services was established.
In the past period of this year, the bank allocated a total of more than 5 trillion soums in loans. It is noteworthy that 2.1 trillion soums of this amount were directly transferred to the population and entrepreneurs by “Neighborhood bankers” assigned directly to neighborhoods. Programs such as “Family Entrepreneurship”, “First Step to Business”, and “Neighborhood Project” became the mainstay of this process.
The third important direction is job creation
In this regard, in January-June, 183 thousand elderly people were provided with employment with the support of the bank, of which 119 thousand were involved in entrepreneurship. In particular, as a result of the implementation of more than 26 thousand microprojects, about 53 thousand new jobs were created.
The fourth direction is meetings with bank clients
During the reporting period, 1,637 meetings were held with 23 thousand entrepreneurs who were bank clients. As a result of the positive resolution of more than 7.5 thousand of the appeals raised during the meetings, about 8.5 thousand new jobs were created.
The next direction is tourism development
The bank has built hotels and shopping complexes in the “Arda Khiva” tourist complex in Khiva, Khorezm region, which was commissioned in May. Contractors were attracted to implement the projects on a competitive basis, and 185 billion soums were invested.
Today, construction work on the “Arda Khiva” project has been completed and commissioned, as a result of which more than 300 new jobs have been created.
Also, in accordance with the President’s Resolution No. PQ-410 dated November 29, 2024, it is planned to build a Craftsmen’s Center on an area of ​​​​6.2 hectares adjacent to the “Tort Shovvoz” cultural heritage site in Khiva. In order to finance this project, another 435 billion soums have been invested in the authorized capital of “MKB Kasana Invest Group” LLC.
Another direction is model projects.
It should be noted that on 1,741 hectares of land leased to the population, high-yielding, export-oriented products are being grown through preferential loans of 2.2 billion soums for 159 projects for agriculture on the basis of "One Contour - One Product". Also, a "cultivation - processing - sale" chain has been created within the framework of "Super Projects".
Of course, as a result of these projects, the volume of agricultural products is expected to increase and the income of the population to improve.
In conclusion, it should be noted that these works initiated by the Microcredit Bank serve to involve the population in active economic life, expand sources of income, and ensure employment.
24 February 2025
MKBANK held a press conference on the topic "Summary of the work carried out in 2024 and priorities set for 2025".