(Маҳалла банкири фаолияти мисолида)
Мамлакатимизда аҳоли турмуш даражасини ошириш ва камбағалликни камайтириш давлат сиёсатининг устувор йўналишларидан биридир. Бу борада Президентимизнинг 2024-йил 16-декабрдаги видеоселектор йиғилишида банклар олдига бир қатор вазифалар қўйилди. Ушбу топшириқларни амалга ошириш мақсадида Микрокредитбанк томонидан махсус чора-тадбирлар дастури қабул қилинди.
Бугун сизларга ушбу дастур доирасида амалга оширилаётган асосий ишлар ҳақида қисқача маʼлумот бермоқчимиз.
Биринчи йўналиш – маҳаллабай ишлаш тизими
Президентимиз томонидан берилган топшириқдан сўнг, банк таркибида махсус департамент, ҳудудларда “маҳалла сектори” ташкил этилди. 1 121 та маҳаллага 332 нафар “маҳалла банкири” ва ҳар бир маҳалларда ёрдамчи агент бириктирилди. Улар орқали аҳоли эҳтиёжларини ўрганиш ва мақсадли молиявий хизматларни етказиш тизими йўлга қўйилди.
Иккинчи йўналиш – кредитлаш орқали фаол қўллаб-қувватлаш
Жорий йилнинг ўтган даврида банк томонидан жами 5 трлн сўмдан ортиқ кредит ажратилди. Эʼтиборлиси, ушбу маблағнинг 2,1 трлн сўми бевосита маҳаллаларга бириктирилган “Маҳалла банкирлари” томонидан аҳоли ва тадбиркорларга тўғридан-тўғри етказилди. “Оилавий тадбиркорлик”, “Бизнесга биринчи қадам”, “Маҳалла лойиҳаси” каби дастурлар бу жараённинг асосий таянчига айланди.
Учинчи муҳим йўналиш – иш ўринлари яратиш
Бу борада январ-июн ойларида банк кўмагида қарийиб 183 минг нафар аҳоли бандлиги таʼминланди, шундан 119 минг нафари тадбиркорликка жалб этилди. Хусусан, 26 мингдан ортиқ микролойиҳа амалга оширилиши натижасида 53 мингга яқин янги иш ўрни яратилди.
Тўртинчи йўналиш – банк мижозлари билан ўтказилган учрашувлар
Ҳисобот даврида банк мижози бўлган 23 минг нафар тадбиркор билан 1 637 маротаба учрашувлар ўтказилди. Учрашувларда кўтарилган мурожаатларнинг 7,5 мингдан ортиғи ижобий ҳал қилиниши натижасида 8,5 мингга яқин янги иш ўрни яратилди.
Кейинги йўналиш – туризмни ривожланитириш
Май ойида фойдаланишга топширилган Хоразм вилояти Хива шаҳридаги “Арда Хива” туристик мажмуаларида банк томонидан меҳмонхона, савдо мажмуалари барпо этилди. Лойиҳаларни амалга ошириш учун танлов асосида пудратчи корхоналар жалб этилиб, 185 млрд сўм инвестиция киртилди.
Бугунги кунда “Арда Хива” лойиҳасида қурилиш ишлари якунига етказилиб, фойдаланишга топширилди, натижада 300 дан ортиқ янги иш ўринлари яратилди.
Шунингдек, Президентимизнинг 2024-йил 29-ноябрдаги ПҚ-410-сонли қарорига асосан, Хива шаҳридаги “Тўрт Шоввоз” маданий мерос обектига туташ 6,2 гектар ер майдонида Ҳунармандлар марказини барпо этиш белгиланган. Мазкур лойиҳани молиялаштириш мақсадида “МКБ Касана Инвест Гроуп” МЧЖ устав капиталига яна 435 млрд. сўм инвестиция киритиш белгиланган.
Яна бир йўналиш – намунавий лойиҳалар
Та’кидлаш керакки, аҳолига ижарага берилган 1 741 гектар ерда “Бир контур – бир маҳсулот” асосида деҳқончилик учун 159 та лойиҳага 2,2 млрд сўм имтиёзли кредитлар орқали юқори даромадли, экспортбоп маҳсулотлар етиштирилмоқда. Шунингдек, “Супер лойиҳа”лар доирасида “етиштириш – қайта ишлаш – сотиш” занжири яратилди.
Албатта, ушбу лойиҳалар натижасида қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари ҳажми ортиб, аҳоли даромади яхшиланиши кутилмоқда.
Хулоса сифатида таʼкидлаш лозимки, Микрокредитбанк томонидан йўлга қўйилаётган мазкур ишлар аҳолининг фаол иқтисодий ҳаётга жалб этилиши, даромад манбаларини кенгайтириш, бандлигини таʼминлашга хизмат қилмоқда.

(На примере махаллинского банкира)
Повышение уровня жизни населения и снижение уровня бедности в нашей стране является одним из приоритетных направлений государственной политики. В связи с этим на видеоселекторном совещании Президента 16 декабря 2024 года перед банками был поставлен ряд задач. Для реализации этих задач Микрокредитбанком принята специальная программа мер.
Сегодня мы хотели бы предоставить вам краткую информацию об основных работах, проводимых в рамках данной программы.
Первое направление – система работы с соседями
По поручению нашего Президента в банке создан специальный отдел, а в регионах создан «районный сектор». За 1121 районом закреплено 332 «районных банкира», в каждом районе – помощник агента. Через них создана система изучения потребностей населения и предоставления адресных финансовых услуг.
Второе направление – активная поддержка через кредитование
За истекший период текущего года банк выделил в общей сложности более 5 трлн сумов кредитов. Примечательно, что 2,1 трлн сумов из этой суммы напрямую населению и предпринимателям были перечислены «районными банкирами», закрепленными непосредственно за районами. Основой этого процесса стали такие программы, как «Семейное предпринимательство», «Первый шаг к бизнесу» и «Районный проект».
Третье важное направление – создание рабочих мест
В этой связи в январе-июне при поддержке банка трудоустроено 183 тыс. пожилых людей, из них 119 тыс. вовлечены в предпринимательскую деятельность. В частности, в результате реализации более 26 тыс. микропроектов создано около 53 тыс. новых рабочих мест.
Четвертое направление – встречи с клиентами банка
За отчетный период проведено 1637 встреч с 23 тыс. предпринимателей – клиентов банка. В результате положительного разрешения более 7,5 тыс. обращений, поступивших в ходе встреч, создано около 8,5 тыс. новых рабочих мест.
Следующее направление – развитие туризма
Банк построил гостиницы и торговые комплексы в туристическом комплексе «Арда Хива» в Хиве Хорезмской области, который был сдан в эксплуатацию в мае. Для реализации проектов на конкурсной основе привлекались подрядчики, было инвестировано 185 млрд сумов.
На сегодняшний день строительные работы по проекту «Арда Хива» завершены и сданы в эксплуатацию, в результате чего создано более 300 новых рабочих мест.
Также в соответствии с Постановлением Президента №PQ-410 от 29 ноября 2024 года на территории площадью 6,2 га, прилегающей к объекту культурного наследия «Торт Шоввоз» в Хиве, планируется построить Центр ремесленников. Для финансирования данного проекта в уставный капитал ООО «МКБ «Касана Инвест Групп» инвестировано еще 435 млрд сумов.
Другое направление – модельные проекты
Следует отметить, что на 1741 га земель, переданных в аренду населению, выращивается высокоурожайная, экспортоориентированная продукция за счет льготных кредитов в размере 2,2 млрд сумов по 159 проектам для сельского хозяйства по принципу «Один контур – один продукт». Также в рамках «Суперпроектов» создана цепочка «выращивание – переработка – реализация».
Конечно, в результате реализации этих проектов ожидается увеличение объемов сельскохозяйственной продукции и улучшение доходов населения.
В заключение следует отметить, что данные работы, инициированные Микрокредитным банком, служат вовлечению населения в активную экономическую жизнь, расширению источников доходов, обеспечению занятости.