Янгилаш: 28 июл 2022, 09:34
Navoiy viloyatining Nurota tumanida “Mikrokreditbank” ochiq aksiyadorlik tijorat banki tashabbusi bilan “Yoshlarning biznesdagi birinchi qadami!” mavzusida anjuman bo'lib o'tdi. “Bank va kollej hamkorligi” loyihasi doirasida O'zbekiston Respublikasi Markaziy banki, Respublika Xotin-qizlar qo'mitasi, O'rta maxsus kasb-hunar ta'lim Markazi bilan hamkorlikda tashkil etilgan mazkur tadbirda viloyat hokimligi, Kollejlar boshqarmasi, kasb-hunar kollejlari rahbarlari va kollej bitiruvchilari, shuningdek keng jamoatchilik vakillari ishtirok etishdi.
Prezidentimiz tashabbusi va 2006 yil 5 maydagi Farmoni asosida faoliyat yuritib kelayotgan “Mikrokreditbank” o'tgan qisqa davr mobaynida ko'plab yurtdoshlarimizning, ayniqsa kasb-hunar kollejlarini bitirib, mehnat bozoriga qadam qo'yayotgan yoshlarimizni tadbirkorlik faoliyatiga jalb qilish, ularni moliyaviy qo'llab-quvvatlash barobarida chekka xududlarda ham yangi-yangi ish o'rinlarini tashkil etilishida o'zining munosib hissasini qo'shib kelmoqda.
O'tkazilgan loyihadan ko'zlangan asosiy maqsad ham xududlardagi kasb-hunar kollejlari bitiruvchilari bandligini ta'minlash, yoshlarning innovatsion loyiha va tashabbuslarini iqtisodiyotga joriy etishga qaratilgan. Bu borada Prezidentimizning “Ta'lim muassasalarining bitiruvchilarini tadbirkorlik faoliyatiga jalb etish borasidagi qo'shimcha chora-tadbirlar to'g'risida”gi Farmoni ijrosini yuzasidan “Mikrokreditbank” ochiq aksiyadorlik tijorat banki Respublikamiz viloyat va tumanlaridagi O'rta-mahsus ta'lim markazlari bilan hamkorlikda 2013-2014 o'quv yilida kasb-hunar kollejlarini bitirib chiqayotgan yoshlarni aynan egallagan mutaxassisliklari bo'yicha tadbirkorlik faoliyatlarini yo'lga qo'yishlari uchun biznes-rejalar ishlab chiqish va boshlang'ich sarmoya mikrokreditlari ajratish, provardida esa doimiy ish o'rni yaratish borasida say'-harakatlar amalga oshirilib kelinmoqda.
Jumladan, “Kamolot” yoshlar ijtimoiy harakati O'rta maxsus kasb-hunar ta'lim Markazi, Savdo-sanoat palatasi bilan hamkorlikda yoshlar tadbirkorligini moliyaviy qo'llab-quvvatlash maqsadida “Yosh tadbirkor yurtga madadkor”, “Mening biznes g'oyam” loyihalari amalga oshirilmoqda.
Tadbirda so'zga chiqqanlar yurtimizda yoshlarga oid davlat dasturini amalga oshirish, bu borada tadbirkor yoshlarimiz uchun keng imkoniyatlar ochib berish yuzasidan, xukumatimiz tomonidan olib borilayotgan keng ko'lamdagi islohotlar natijada ularning safi kun sayin kengayib borayotganini e'tirof etdilar.
Darhaqiqat, bugungi kunda kollejlarni bitirib chiqayotgan ko'plab yoshlarimiz tadbirkorlik bilan shug'ullanish niyatida bank filiallariga o'z biznes rejalarini taqdim etmoqdalar. O'z vaqtida yoshlarning istiqbolli loyihalari tanlab olinib, ularni moliyalashtirish ishlari boshlab yuborilgan. Bu borada Prezidentimizning 2014 yil 6 fevraldagi “O'zbekiston Respublikasida yoshlarga oid davlat siyosatini amalga oshirishga qaratilgan qo'shimcha chora-tadbirlar to'g'risida”gi qarorini dasturilamal bo'lmoqda deyish mumkin.
Olib borilayotgan ishlar samarasi o'laroq, bank tomonidan joriy yilda kichik biznes va xususiy tadbirkorlik sub'ektlariga ajratiladigan jami kreditlar 645 mlrd. so'mga, shundan ko'rsatiladigan mikromoliyaviy xizmatlar hajmi 295 mlrd. so'mga etkazilishi ko'zlangan. Jumladan, yil boshidan buyon muassasa tomonidan soha sub'ektlariga jami 249,1 mlrd. so'm miqdorida kreditlar ajratildi. Shundan, imtiyozli mikromoliyaviy xizmatlar miqdori 114,9 milliard so'mga etkazilib, belgilangan prognoz-ko'rsatkich 102 foizga bajarildi. Buning hisobiga 4 ming 608 ta yangi ish o'rni yaratildi.
Ta'kidlash joizki, “Sog'lom bola yili” Davlat dasturi doirasida bank ayniqsa chekka tumanlardagi kasb-hunar kollejlarini bitirib chiqayotgan yoshlarning o'z mutahassisliklari bo'yicha tadbirkorlik faoliyatini yo'lga qo'yishiga alohida e'tibor qaratmoqda. hususan, yilning o'tgan davri mobaynida yoshlarni qo'llab-quvvatlash maqsadlari uchun 1 ming 584 ta yosh tadbirkorga 10,3 mlrd. so'm miqdorida mikrokreditlar ajratildi. Shuningdek, joylarda xotin-qizlar tadbirkorligiga 29,4 mlrd. so'm miqdorida kreditlar ajratildi.
Tadbir davomida yosh tadbirkorlarning bank kreditlari evaziga yaratgan mahsulotlari ko'rgazmasi namoyish etildi. Shuningdek, o'zining puxta biznes rejalariga ega bo'lgan oilaviy tadbirkorlik sub'ektlariga “Mikrokreditbank” tomonidan imtiyozli sarmoya olishlari uchun maxsus sertifikatlar topshirildi.

Молодежь стремится в бизнес
Одним из значимых направлений проводимой руководством республики эффективной молодежной политики становится создание возможностей для привлечения инициативных молодых людей к занятию бизнесом. Это обеспечивает не только рост доходов предприимчивых юношей и девушек, но и создает возможности для обеспечения занятости многих их сверстников, поступающих на работу на новые малые предприятия.
Широкое содействие деловой молодежи входит в число главных задач Открытого акционерно-коммерческого банка «Микрокредитбанк». Одним из практических шагов в этом направлении стала организованная по инициативе финансового учреждения конференция «Первый шаг молодежи в бизнесе», прошедшая 12 июня нынешнего года в Нуратинском районе Навоийской области.
В этом мероприятии, проведенном в рамках проекта «Сотрудничество банка и колледжа» совместно с Центральным банком Республики Узбекистан, Комитетом женщин, Центром среднего специального профессионального образования, приняли участие представители местных государственных органов, руководители и выпускники колледжей, а также представители широкой общественности.
Основная цель проводимого проекта – содействие в реализации инновационных проектов и деловой инициативы молодых предпринимателей, обеспечение занятости выпускников профессиональных колледжей в регионах страны. В рамках реализации Указа Президента «О дополнительных мерах по вовлечению выпускников образовательных учреждений в предпринимательскую деятельность» ОАКБ «Микрокредитбанк» совместно с областными и районными центрами среднего специального образования принимаются меры по рассмотрению бизнес-планов выпускников колледжей 2013-2014 учебного года, предоставлению микрокредитов для первоначального финансирования их проектов, обеспечению молодых специалистов постоянными рабочими местами.
Как отметили участники состоявшейся конференции, благодаря эффективной реализации молодежной политики, в частности, широкого содействия и создаваемым возможностям для молодых предпринимателей, их ряды постоянно ширятся. В частности, многие из выпускников колледжей представляют в филиалы банка свои бизнес-планы. Принимаются меры для отбора и своевременного финансирования на льготной основе лучших проектов. Это тесно связано с реализацией Постановления Президента «О дополнительных мерах, направленных на осуществление в Республике Узбекистан государственной молодежной политики» от 6 февраля 2014 года.
В рамках мероприятия молодым предпринимателям была представлена выставка продукции, выпуск которой был налажен благодаря банковским кредитам. Помимо этого, «Микрокредитбанком» были вручены сертификаты на получение льготных кредитов для субъектов семейного бизнеса, представивших лучшие деловые проекты.
Созданный по инициативе Президента 5 мая 2006 года «Микрокредитбанк» за довольно короткий срок внес значительный вклад в поддержку предпринимательской деятельности многих наших соотечественников, в том числе, выпускников профессиональных колледжей. Совместно с ОДМ «Камолот», Центром среднего специального профессионального образования, Торгово-промышленной палатой банком реализуются проекты «Молодой предприниматель – опора страны», «Моя бизнес идея». Также ведется активная работа по реализации проекта Центра молодежных инициатив «Келажак Овози» «Поддержка молодых предпринимателей».
В нынешнем году ОАКБ «Микрокредитбанк» проводит целенаправленную работу по поддержке в республике всех форм малого бизнеса и частного предпринимательства. В частности, в течение 2014 года в эту сферу намечено направить 645 миллиардов сумов, в том числе, 295 миллиардов сумов составят микрофинансовые услуги. За истекший период года финансовым учреждением были выделены кредиты в общем размере 249,1 миллиарда сумов. При этом общий объем средств льготного микрофинансирования составил 114,9 миллиарда сумов, прогнозный показатель по этому направлению выполнен на 102 процента. Для развития женского предпринимательства на местах было направлено 29,4 миллиарда сумов.
В результате этих инвестиций было создано 4 608 новых рабочих мест. Нужно отметить, что в рамках реализации Государственной программы «Год здорового ребенка» банком уделяется внимание привлечению в предпринимательскую деятельность по своей специальности выпускников колледжей в отдаленных сельских районах. В частности, за истекший период года для поддержки деловой молодежи были выделены микрокредиты в общем размере 10,3 миллиарда сумов, которые получили 1 584 молодых предпринимателя.