GBP | 15600 | 16600 | 15917.35 |
Ижобий кредит тарихига эга* (таъсисчилари таркибида улуши 50 фоиз ва ундан юқори ва (ёки) аёллар раҳбарлигида бўлган) кичик ва ўрта тадбиркорлик субъектлари. |
Тадбиркорлик фаолиятини кенгайтириш мақсадида |
Кредит валютаси |
Миллий валютада |
Кредит муддати (Лойиҳани қопланиш имкониятидан келиб ҳолда) |
84 ойгача (Айланма маблағларга 24 ойгача) (Ажратилган ресурс (ссуда) даврига мутаносиб равишда) |
Асосий қарз тўлови бўйича имтиёзли муддат (Лойиҳани қопланиш имкониятидан келиб ҳолда) |
24 ойгача, (айланма маблағларга 6 ойгача) |
Кредитнинг энг юқори миқдори |
Камида 2 та иш ўрни яратиш шарти билан (янги ташкил этиладиган тадбиркорлик субъектларига ҳам татбиқ этилади): БҲМнинг 1 000 баробаригача (50,0 млн сўмгача сўм нақд пулда). Камида 6 ой мобайнида фаолият юритаётган ҳамда охирги 6 ойда ҳисоб рақамида пул айланмасини амалда оширган тадбиркорлик субъектларига 5 тадан кам бўлмаган иш ўрни яратиш шарти билан: БҲМнинг 4 000 баробаригача (200,0 млн сўмгача сўм нақд пулда). Камида 12 ой мобайнида фаолият юритаётган ҳамда охирги 6 ойда ҳисоб рақамида пул айланмасини амалда оширган тадбиркорлик субъектларига камида 10 та иш ўрни яратиш шарти билан: БҲМнинг 25 000 баробаригача |
Йиллик фоиз ставкаси |
Марказий банк ставкаси + 6,5 фоиз (Айланма маблағларга — Марказий банк ставкаси + 7,5 фоиз). Камида 10 та иш ўрни яратишни назарда тутувчи ва миқдори БҲМнинг 25 000 баробаригача бўлган кредит маблағлари — Марказий банк ставкаси + 10 фоиз |
Асосий талаблар |
Ижобий кредит тарихига эга бўлган, бунда: - сўндирилмаган муддати ўтган қарздорликлари мавжуд бўлмаган; - 30 кундан ошган муддати ўтган қарздорликлари 10 тадан кўп бўлмаган; - 60 кундан ошган муддати ўтган қарздорликлари 2 тадан кўп бўлмаган; - 90 кундан ошган муддати ўтган қарздорликлари 24 ой ичида мавжуд бўлмаслиги; - суд жараёнидаги кредит қолдиқлари ва балансдан ташқари ҳисобварағига ўтказилган кредит асосий қарзи ва фоизлари мавжуд бўлмаслиги; - КАТМ балл кўрсаткичи 200 ва ундан ортиқ кўрсаткичга эга бўлиши; - Мажбурий ижро бюросидан қарздорлиги бўлмаслиги; - 2-сонли картотека қарздорлиги (90963 б/ҳв) қолдиғи бўлмаслиги; - Молиявий фаолияти зарар билан якунланмаган бўлиши (Ф-2 асосида); - Баланси ноликвид бўлмаслиги (Қоплаш коэффициенти, Ликвидлик коэффициенти, Мухторият коэффициенти, ўз айланма маблағларининг мавжудлиги коэффициенти). |
Қиморхона ва биллиардхоналар, алкоголь ва тамаки маҳсулотлари ишлаб чиқариш ва (ёки) улар савдосини ташкил этиш; илгари олинган кредит (лизинг)ларни ёки бошқа ҳар қандай қарзни қайтариш; ҳар қандай қўлбола ишлаб чиқарилган ускуналарни сотиб олишга; қонунчилик билан тақиқланган бошқа мақсадлар. |
Тақдим этиладиган ҳужжатлар |
Кредит буюртмаси; бизнес-режа ёки пул оқими прогнози жадвали; молиявий ҳисоботлар (Бухгалтерия баланси, молиявий натижалар тўғрисидаги ҳисобот); товар ва маҳсулотлар (хизматлар) бўйича тузилган олди-сотди шартномаси нусхаси; агар қарз олувчи ёки гаровга қўювчи юридик шахс бўлса, мулкдорларининг кредит олишга ва гаровга тақдим этишга розилигини тасдиқловчи ҳужжатлар асл нусхаси; фаолиятни амалга ошириш ва офис бино-иншоотидан фойдаланиш ҳуқуқини берувчи ҳужжатлар нусхаси; кредит таъминоти ҳужжатлари. |
11 |
Таъминот тури |
Ажратилаётган кредитларнинг 70 фоизгача қисми учун «Бизнесни кафолатлаш миллий компанияси» АЖ кафолати (кафиллиги), шунингдек сотиб олинаётган асбоб-ускуналар гаровга қўйилгунга қадар «Бизнесни кафолатлаш миллий компанияси» АЖ кафиллиги қабул қилинади. |

Условия кредитования |
Субъекты малого и среднего предпринимательства с положительной кредитной историей* (в уставном капитале которых доля учредителей составляет 50 процентов и более и (или) руководителем является женщина). |
Для расширения предпринимательской деятельности. |
В национальной валюте. |
Срок кредита (исходя из срока окупаемости проекта) |
До 84 месяцев. (На пополнение оборотных средств — до 24 месяцев.) (Пропорционально сроку привлеченного ресурса (ссуды).) |
Льготный период по погашению основного долга (исходя из срока окупаемости проекта) |
До 24 месяцев, (по оборотным средствам — до 6 месяцев). |
Максимальная сумма кредита |
При условии создания не менее 2 рабочих мест (также распространяется на вновь создаваемые субъекты предпринимательства): До 1 000 БРВ. (До 50,0 млн сумов наличными.)
Для субъектов предпринимательства, осуществляющих деятельность не менее 6 месяцев, имеющих фактический оборот денежных средств по расчетному счету за последние 6 месяцев, при условии создания не менее 5 рабочих мест: До 4 000 БРВ. (До 200,0 млн сумов наличными.)
Для субъектов предпринимательства, осуществляющих деятельность не менее 12 месяцев, имеющих фактический оборот денежных средств по расчетному счету за последние 6 месяцев, при условии создания не менее 10 рабочих мест: До 25 000 БРВ. |
Базовая ставка Центрального банка + 6,5% (Для пополнения оборотных средств — базовая ставка Центрального банка + 7,5%). Для кредитов в размере до 25 000 БРВ, предусматривающих создание не менее 10 рабочих мест — базовая ставка Центрального банка + 10% |
Основные требования |
Заемщик должен иметь положительную кредитную историю, при этом: – отсутствует непогашенная просроченная задолженность; – количество просрочек свыше 30 дней не превышает 10; – количество просрочек свыше 60 дней не превышает 2; – за последние 24 месяца отсутствуют просрочки свыше 90 дней; – отсутствуют кредиты, находящиеся в судебном производстве, а также основной долг и проценты по кредитам, переведенным на внебалансовые счета; – показатель КАТМ составляет не менее 200 баллов; – отсутствует задолженность перед Бюро принудительного исполнения; – отсутствует задолженность по картотеке №2 (счет 90963); – финансовая деятельность не должна быть убыточной (на основании формы Ф-2); – бухгалтерский баланс не должен быть неликвидным (коэффициент покрытия, коэффициент ликвидности, коэффициент автономии, коэффициент обеспеченности собственными оборотными средствами). |
Направления, не подлежащие кредитованию |
Организация игорного бизнеса и бильярдных клубов, производство и (или) реализация алкогольной и табачной продукции; погашение ранее полученных кредитов (лизинга) либо любой иной задолженности; приобретение любого самодельного оборудования; иные цели, запрещенные законодательством. |
Заявка на получение кредита; бизнес-план либо прогноз движения денежных средств; финансовая отчетность (бухгалтерский баланс и отчет о финансовых результатах); копия договора купли-продажи товаров, продукции (услуг); если заемщик или залогодатель является юридическим лицом — оригинал документа, подтверждающего согласие собственников на получение кредита и предоставление имущества в залог; копии документов, подтверждающих право на осуществление деятельности и пользование офисным помещением; документы по обеспечению кредита. |
Вид обеспечения |
До 70% суммы предоставляемого кредита может быть обеспечено гарантией (поручительством) АО «Национальная компания по гарантированию бизнеса». Кроме того, до передачи приобретаемого оборудования в залог принимается поручительство АО «Национальная компания по гарантированию бизнеса». |