- Озуқа-овқат ва ноозуқа-овқат маҳсулотларини ишлаб чиқаришни ташкил этиш учун ускуна ва техникалар сотиб олиш;
- Туризм, тиббиёт ва бошқа хизмат турларини ташкил этиш учун ускуна, жиҳоз ва техникалар сотиб олиш;
"Қишлоқ тадбиркорлигини ривожлантириш – 2 фаза" лойиҳаси доирасида молиялаштириш учун кредити
Молиялаштириш манбаи |
"Қишлоқ тадбиркорлигини ривожлантириш – 2 фаза" лойиҳаси |
Ўзбекистон Республикаси қонунчилигига мувофиқ рўйхатдан ўтказилган жисмоний шахс, хусусий корхона, масъулияти чекланган жамият, деҳқон (хўжалиги), фермер ёки қишлоқ хўжалиги корхоналари |
- Озуқа-овқат ва ноозуқа-овқат маҳсулотларини ишлаб чиқаришни ташкил этиш учун ускуна ва техникалар сотиб олиш; - Туризм, тиббиёт ва бошқа хизмат турларини ташкил этиш учун ускуна, жиҳоз ва техникалар сотиб олиш; |
Лойиҳаларни амалга ошириш манзили |
Қорақалпоғистон Республикаси, Бухоро, Жиззах, Навоий, Қашқадарё, Самарқанд, Сирдарё, Сурхондарё, Тошкент ва Хоразм вилоятлари |
Кредит валюти |
Миллий валюта ва АҚШ доллари |
Кредит муддати |
- Инвестицион лойиҳаларга лойиҳани ўзи-ни-ўзи оқлашидан келиб чиқиб асосий қарз тўловига 2 йил имтиёзли давр билан 10 йилгача; - Айланма маблағларни шакллантириш учун асосий қарз тўловига 9 ой имтиёзли давр билан 24 оygacha; |
Кредит миқдори |
1) Умумий ойна – кичик ва ўрта қишлоқ тадбиркорлари, фермерлар ва агробизнес учун 500 минг АҚШ доллари ва/ёки сўм эквивалентигача (айланма маблағларни тўлдириш учун 125 минг АҚШ доллари ва/ёки сўм эквивалентигача); 2) Махсус микромолиялаштириш ойнаси – микро ва кичик Subkredit олувчилар учун 50 минг АҚШ доллари ва/ёки сўм эквивалентигача; |
Йиллик фоиз миқдори |
Миллий валютада – қайта молиялаштириш ставкаси + 5 фоиз банк маржаси; Хорижий валютада – 11 фоиз ставкада. |
Таъминот |
Кредит суммасининг 125% дан кам бўлмаган миқдорда амалдаги қонунчилик ва банк меъёрий ҳужжатлари талаблари бўйича таъминот турлари |
- Болалар меҳнати ва мажбурий меҳнат, биноларни сотиб олиш ёки ижарага бериш, турар жой биноларини қуриш ва модернизация қилиш, мавжуд қарзларни қайта молиялаштириш, шунингдек пахта ва буғдой, спиртли ичимликлар (пиво ва шаробдан ташқари), тамаки маҳсулотлари, ўрмон маҳсулотларини ишлаб чиқариш ёки сотиш, қимор ўйинлари, казинолар ва унга тенглаштирилган корхоналар, радиоактив материалларни ишлаб чиқариш ёки сотиш, шунингдек атроф-муҳитга сезгир инвестицияларнинг салбий рўйхатига мувофиқ инвестициялар юқори риск (High Risk) туркумидаги sub-лойиҳалар. Бундан ташқари, маҳаллий қонунлари ёки қоидалари ёки халқаро конвенциялар ва битимларга биноан ноқонуний деб топилган ёки фармацевтика лойиҳалари. |

Приобретение оборудования и техники для организации производства пищевых и непищевых продуктов;
Приобретение оборудования, оснащения и техники для организации туризма, медицины и других видов услуг.
| № | Основные условия кредита | |
| 1 | Источник финансирования | Проект «Qishloq tadbirkorligini rivojlantirish – 2 faza» |
| 2 | Кредитополучатели | Физические и юридические лица, зарегистрированные в соответствии с законодательством Республики Узбекистан, фермеры и сельхозпредприятия |
- Приобретение оборудования и техники для организации производства пищевых и непищевых продуктов; - Приобретение оборудования, оснащения и техники для организации туризма, медицины и других видов услуг. |
| 4 | Место реализации проекта | Республика Каракалпакстан, Бухарская, Джизакская, Навоийская, Кашкадарьинская, Самаркандская, Сырдарьинская, Сурхандарьинская, Ташкентская и Хорезмская области |
| 5 | Валюта кредита | Национальная валюта и доллар США |
| 6 | Срок кредита |
- Для инвестиционных проектов с учетом окупаемости основного долга до 10 лет с льготным периодом 2 года; - Для формирования оборотных средств – до 24 месяцев с льготным периодом 9 месяцев |
| 7 | Сумма кредита |
1) Общее окно – для малых и средних сельхозпредприятий, фермеров и агробизнеса до 500 тыс. USD и/или эквивалент в сум (для формирования оборотных средств до 125 тыс. USD и/или эквивалент в сум); 2) Специальное окно микрофинансирования – для микро и малых субкредитополучателей до 50 тыс. USD и/или эквивалент в сум |
| 8 | Годовая процентная ставка |
- В национальной валюте – ставка рефинансирования + 5 % маржа банка; - В иностранной валюте – ставка 11 % годовых |
| 9 | Обеспечение | Не менее 125 % суммы кредита в соответствии с законодательством и нормативными документами банка |
| 10 | Направления, по которым кредит не предоставляется | Детский труд и принудительное переселение, покупка или аренда жилых зданий, строительство и модернизация жилья, рефинансирование существующих долгов, а также проекты, связанные с хлопком и пшеницей, спиртными напитками (кроме пива и вина), табачными изделиями, лесной продукцией, азартными играми, казино и аналогичными предприятиями, производство или продажа радиоактивных материалов, а также проекты высокой степени риска и инвестиции, наносящие существенный вред окружающей среде. Кроме того, проекты, признанные незаконными в соответствии с местными законами, правилами или международными конвенциями и соглашениями, а также фармацевтические проекты. |